Podniebienie gotyckie

Spis treści

Podniebienie gotyckie jest wadą wysklepienia podniebienia twardego. To w dużym stopniu patologia dziedziczna, mogąca występować jako jeden z objawów zespołów genetycznych lub chorób rozwojowych. Podniebienie gotyckie określa wąskie i wysoko wysklepione podniebienie twarde.

Podniebienie gotyckie

Badanie podniebienia

Podczas badania podniebienia należy określić:

  • stopień jego wysklepienia;
  • wysokość i kształt;
  • symetrię;
  • przebieg szwu podniebiennego i fałdów podniebiennych.

Zwraca się szczególną uwagę na występowanie ewentualnych patologicznych wypukłości mogących wskazywać na obecność przemieszczonych zawiązków zębów, zębów zatrzymanych przemieszczonych w okolicę podniebienia i zębów nadliczbowych. Częścią badania podniebienia powinna być ocena cieśni gardzieli obejmująca badanie języczka, łuków i migdałków podniebiennych. Oględziny podniebienia mogą wskazać na obecność między innymi tak zwanego podniebienia gotyckiego.

Jak wygląda podniebienie gotyckie?

Prawidłowo wysklepione podniebienie twarde jest szerokie i płaskie, przy czym łagodnie unosi się ku górze. Tylna jego część przechodzi płynnie w podniebienie miękkie. Z kolei, podniebienie gotyckie charakteryzuje się nieprawidłowym, zbyt wysoko wysklepionym łukiem – stąd nazwa tej patologii (budownictwo gotyckie cechowały strzeliste łuki).

Przyczyny podniebienia gotyckiego

Podniebienie gotyckie występuje rodzinnie. Oznacza to, że jeśli najbliższa rodzina (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) posiadają lub w dzieciństwie posiadali taki typ podniebienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało podniebienie gotyckie. Do innych przyczyn zaliczamy:

  • wcześniactwo – podniebienie twarde nie zdąży się jeszcze dobrze rozwinąć, zaś organizm wcześniaka jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne;
  • zespoły genetyczne – np. zespół Marfana czy zespół Wolfa-Hisrchhorna.

Zawsze po zauważeniu niepokojących cech podniebienia należy skonsultować się ze specjalistą.

Konsekwencje podniebienia gotyckiego

Obecność podniebienia gotyckiego wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Utrudnia bowiem przyjmowanie pokarmów, prawidłowe połykanie, oddychanie oraz prawidłową wymowę. Widać to już na etapie noworodka, gdy ssanie piersi matki jest znacznie utrudnione. Dzieje się tak, ponieważ dziecko z podniebieniem gotyckim nie jest w stanie unieść środkowej części języka. Dziecko może tym samym przyjmować zbyt dużą ilość pokarmów, co skutkuje często krztuszeniem się i dławieniem.

U nieco starszych dzieci obserwuje się zaburzenie rozcierania pokarmu językiem o podniebienie twarde. Kęsy nie są więc dobrze rozdrobnione. Podniebienie gotyckie utrudnia również prawidłowy wzrost i rozwój zębów, wskutek czego rozwijają się wady zgryzu. Pozostałe konsekwencje obecności podniebienia gotyckiego obejmują:

  • zwężenie jamy nosowej, ograniczenie wydolności oddechowej;
  • pojawienie się ustnego toru oddechowego;
  • przetrwały infantylny sposób połykania;
  • ślinienie się;
  • zaburzenia artykulacji głosek.

Jak widać, skutki uboczne takiej wady są dość poważne. Utrudniają, a niekiedy całkowicie uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka w zakresie mówienia, uzębienia, oddychania i spożywania pokarmów.

Jak leczyć podniebienie gotyckie?

Leczeniem tej wady zajmuje się ortodonta oraz logopeda. Ważne, aby obaj specjaliści współpracowali ze sobą. Gdy dziecko jest noworodkiem warto pod okiem specjalistów (w tym położnej) nauczyć się prawidłowych pozycji karmienia i opieki nad dzieckiem. W późniejszym wieku należy konsultować się z logopedą, który będzie kontrolował naukę prawidłowej wymowy i sposobu połykania u dziecka.

W razie konieczności należy zdecydować się na leczenie ortodontyczne oraz fizjoterapię stomatologiczną, która jest coraz prężniej rozwijającą się dziedziną. Obejmuje ćwiczenia oddechowe, terapię języka i połykania oraz reguluje napięcie mięśni głowy i szyi. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Angus C., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
  3. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *