Soda oczyszczona (inaczej: E500b, wodorowęglan sodu) to nieorganiczny związek chemiczny zaliczany do grona wodorowęglanów. Znajduje szerokie zastosowanie w codziennym życiu – zarówno jako środek do czyszczenia, jak i produkt kosmetyczny, a nawet leczniczy. W odpowiednich ilościach jest bezpieczny dla organizmu człowieka.
Soda oczyszczona charakterystyka
Soda oczyszczona jest nieorganicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym NaHCO3 oraz masie molowej 84,01 g/mol. Przyjmuje postać białych, niewielkich, jednoskośnych kryształków. Stanowi wodorosól kwasu węglowego oraz sodu. Omawiając właściwości chemiczne sody oczyszczonej, należy wspomnieć, że ma odczyn słabo alkaliczny, a więc w wielu różnych reakcjach zachowuje się jak słaba zasada. W połączeniu z kwasami reaguje z wydzieleniem dwutlenku węgla oraz wody. Nie wchodzi natomiast w reakcje z alkoholami oraz fenolami.
Soda oczyszczona ma właściwości spulchniające (co jest wykorzystywane w gastronomii) oraz pianotwórcze (co bywa wykorzystywane w kosmetyce). Ma pH 8,1 (obojętne pH wynosi 7) i potrafi neutralizować zarówno kwasy, jak i zasady. Tego rodzaju substancje określa się mianem „amfoterycznych”.
Soda oczyszczona – zastosowanie w kuchni
Soda oczyszczona jest powszechnie stosowana w gastronomii – zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i w gospodarstwach domowych. Stosuje się ją głównie do wypieków, a więc podczas robienia ciast, ciastek, chlebów. Sprawia, że ciasto jest bardziej spulchnione, ale to nie całe jej działanie. Zmiękcza bowiem mięso, poprawia smak ryb, zachowuje kolor gotowanych warzyw, zastępuje drożdże, nadaje puszystości omletom. Jest przy tym bezpieczna dla zdrowia, można ją dodawać także do wypieków podawanych dzieciom czy kobietom ciężarnym.
Wielu ludzi żywi błędne przekonanie, że soda oczyszczona zawiera w swoim składzie aluminium. Wykorzystują to niektórzy producenci tego produktu, reklamujący go jako „wolne od aluminium”. Należy w tym momencie zaznaczyć, że soda oczyszczona z natury nie zawiera tego pierwiastka – można go odnaleźć jedynie w niektórych proszkach do pieczenia.
Soda oczyszczona w kosmetologii
Soda oczyszczona wykorzystywana jest jako środek antybakteryjny, rozjaśniający i stabilizujący pH naskórka. Regeneruje, wspiera jego odbudowę i oczyszcza go. Można z powodzeniem używać jej do przyrządzania domowych preparatów oczyszczających – nie tylko ze względu na działanie, ale i właściwości pianotwórcze, dzięki czemu kosmetyk ma wygodną konsystencję. Produkt ten można wykorzystać także do przyrządzania domowych past do zębów – odświeża, odkaża i może delikatnie wybielać szkliwo. Soda oczyszczona dodana do szamponu pomaga usuwać z powierzchni włosów czy skóry głowy nadmiar sebum. Sprawdzi się więc zwłaszcza u posiadaczy włosów tłustych lub przy łupieżu.
Soda oczyszczona w medycynie
Soda oczyszczona bywa wykorzystywana w medycynie alternatywnej, jest też często wybieranym domowym środkiem wspomagającym leczenie różnych problemów zdrowotnych. Udowodniono, że:
- wspomaga gojenie się ran;
- wspiera czynność układu nerwowego poprzez przywracanie właściwego pH ciała;
- zwiększa płodność, a więc i szansę na poczęcie potomstwa;
- daje ulgę po ukąszeniach owadów;
- łagodzi zgagę, główny objaw choroby refluksowej przełyku;
- może mieć działanie przeciwnowotworowe, co wciąż jest badane;
- łagodzi skutki ciężkiej kwasicy metabolicznej, np. wskutek zatrucia alkoholowego;
- łagodzi skutki zatruć niektórymi lekami, np. przeciwdepresyjnymi;
- poprawia stan zdrowia i samopoczucie w przebiegu hiperkaliemii;
- łagodzi objawy grypy i przeziębienia, zwłaszcza katar czy ból gardła;
- może zmniejszać obrzęki;
- wspomaga detoksykację organizmu.
Zastosowań sody jest jednak znacznie więcej. Można używać jej w formie płukanek do gardła, okładów, czy po prostu pić po rozpuszczeniu w wodzie, co ma miejsce np. przy zgadze. Sody oczyszczonej nie powinno się jednak pić w przypadku ciąży, zażywania niektórych leków (należy skonsultować się z lekarzem) oraz cukrzycy.
Soda oczyszczona w domu
W gospodarstwie domowym sodę oczyszczoną najczęściej stosuje się celem neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i jako środek czyszczący. Można myć nią powierzchnie, na których znajduje się żywność, a więc np. blaty kuchenne. Aby otrzymać środek czyszczący, wystarczy zmieszać 4 łyżki sody z 1 l letniej wody, a następnie dokładnie wymieszać.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Brandon B., Soda oczyszczona. 100 leczniczych właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
- Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.