Glukonian chlorheksydyny to najczęściej stosowany antyseptyk w stomatologii. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, nie szkodzi oraz jest dobrze tolerowany przez organizm. Jest dostępny w różnych formach – jako żel, płukanka czy lakier. Powszechnie stosuje się go bez względu na płeć czy wiek.
Jak działa glukonian chlorheksydyny?
Glukonian chlorheksydyny hamuje rozwój płytki nazębnej. Wykazuje silny efekt bakteriobójczy w stosunku do bakterii Gram−dodatnich i Gram−ujemnych, a także dużą skuteczność w eliminowaniu zakażeń grzybiczych. Ze względu na budowę chemiczną należy do grupy bisguanidów oraz posiada silny ładunek dodatni, co umożliwia jej łączenie się z ujemnie naładowanymi strukturami, np. błoną komórkową bakterii. W wyniku połączenia wzrasta przepuszczalność błony komórkowej drobnoustrojów, wskutek czego zostają zaburzone procesy metaboliczne. Natomiast przy zastosowaniu dużych stężeń chlorheksydyny błona ulega rozerwaniu, co powoduje śmierć komórki bakteryjnej.
Kiedy stosuje się glukonian chlorheksydyny?
Ze względu na swoje specyficzne działanie, środek znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu próchnicy oraz chorób przyzębia. Chlorheksydynę w postaci płukanej czy żelów zaleca się pacjentom z grup wysokiego ryzyka próchnicy, celem jej zapobiegania i ochronie przed dalszym rozwojem. Dodatkowo wykorzystuje się ją:
- w leczeniu endodontycznym jako lek stosowany między wizytami lub środek płuczący, szczególnie przy powtórnym leczeniu kanałowym;
- do odkażania jamy ustnej przed niektórymi zabiegami (skaling, ekstrakcja);
- w celu ułatwienia utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, szczególnie u pacjentów o ograniczonej sprawności manualnej lub u chorych ze złamaniami szczęk zaopatrzonych szynami;
- jako środek do odkażania wycisków, uzupełnień protetycznych oraz leczenia kandydozy jamy ustnej.
Jak zatem widać, działanie preparatu jest niezwykle obszerne. Dotyczy niemal każdej dziedziny stomatologii. Liczne doniesienia wskazują, że chlorheksydyna jest jednym z najbardziej skutecznych antyseptyków jamy ustnej i w znacznym stopniu poprawia stan jej higieny.
Chlorheksydyna – skutki uboczne
Chlorheksydyna w postaci soli nie wykazuje działania drażniącego. Związek ten charakteryzuje się niewielką szkodliwością i zasadniczo brakiem działania toksycznego. Uważa się, że może mieć niekorzystny wpływ na tkanki i na uwalnianie czynników wzrostu z zębiny, które wspomagają regenerację. Jednak nie zostało to do końca udowodnione. Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest kontaktowe zapalenie skóry. Znacznie rzadziej: nadwrażliwość i anafilaksja, fotodermatoza, astma zawodowa, wysypka jako efekt interakcji z lekami.
Stwierdzono natomiast brak działania mutagennego. Chlorheksydyna stosowana przez długi czas w leczeniu stomatologicznym może spowodować przebarwienia zębów, języka, wypełnień z materiałów kompozytowych, podrażnienia błony śluzowej i zaburzenia smaku. Jednak objawy te mają charakter przejściowy i ustępują po zakończeniu terapii.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malicka B., Ziętek M., Grzebieluch W., Zastosowanie chlorheksydyny w stomatologii, Dental and Medical Problems, 3/2005.
- Łukomska-Szymańska M., Sokołowski J., Łapińska B., Chlorheksydyna – mechanizm działania i zastosowanie w stomatologii, Journal of Stomatologica, 4/2017.