Uszczelniacze kanałowe to materiały plastyczne służące do wypełniania kanałów korzeniowych. Stosuje się je w połączeniu z ćwiekami gutaperkowymi. Są powszechnie wykorzystywane w endodoncji, a w szczególności podczas leczenia kanałowego. Wypełnienie kanału korzeniowego jest konieczne, aby szczelnie zamknąć przestrzeń powstałą po usunięciu miazgi kanałowej.
Do czego służą uszczelniacze kanałowe?
O końcowym sukcesie leczenia endodontycznego w znacznym stopniu decyduje szczelne trójwymiarowe wypełnienie kanału korzeniowego. Zadowalający efekt tego leczenia jest uzależniony między innymi od prawidłowego opracowania na całej długości kanału korzeniowego, co ma na celu usunięcie drobnoustrojów i resztek organicznych oraz takie ukształtowanie ścian kanału, które stworzy możliwość jego dokładnego wypełnienia. Obliteracja kanału korzeniowego określonym rodzajem materiału powinna uwzględniać właściwą technikę aplikacji, kompatybilną z właściwościami fizykochemicznymi danego produktu. Uszczelniacze kanałowe mają więc służyć jako zwieńczenie leczenia kanałowego, czyli wypełnienie przygotowanych wcześniej kanałów.
Rodzaje uszczelniaczy kanałowych
Wyróżnia się między innymi następujące rodzaje uszczelniaczy kanałowych:
- gutaperka;
- na bazie żywic epoksydowych;
- na bazie żywic metakrylanowych MBRS;
- silikonowe;
- na bazie wodorotlenku wapnia;
- z dodatkiem leków;
- na bazie tlenku cynku;
- szklano-jonomerowe;
- cement MTA.
Materiały bioceramiczne składają się zazwyczaj ze związków takich jak tlenek glinu, tlenek cyrkonu, szkło bioaktywne, hydroksyapatyt czy wchłanialne fosforany wapnia. Najczęściej stosuje się gutaperkę, uszczelniacze silikonowe, z dodatkiem leków, na bazie żywic epoksydowych i na bazie tlenku cynku.
Zobacz również: Reendo.
Uszczelniacze na bazie tlenku cynku
Uszczelniacze tej grupy po zmieszaniu są dosyć kruche i podatne na rozpuszczanie w płynach tkankowych. Posiadają jednak wiele zalet, np. łatwość wypełniania przestrzeni pomiędzy ćwiekami a ścianą kanału, działanie przeciwbakteryjne czy wysoka szczelność. Do tej grupy uszczelniaczy należą produktu najczęściej używane na całym świecie. Spośród nich większość występuje w postaci proszku (tlenku cynku), który zarabia się eugenolem.
Uszczelniacze na bazie żywic epoksydowych
Tego typu uszczelniacze charakteryzują się dużą opornością na nacisk, dobrym przyleganiem brzeżnym, minimalną rozpuszczalnością w płynach ustrojowych oraz działaniem przeciwbakteryjnym. Czas wiązania pasty wynosi średnio około 8 godzin, a sam produkt jest bardzo dobrze tolerowany przez tkanki okołowierzchołkowe. Podczas wiązania nie kurczy się, a nawet wykazuje rozszerzalność.
Zobacz również: Czy leczenie kanałowe boli?
Podsumowanie
Jednym z wyznaczników sukcesu leczenia endodontycznego jest szczelność wypełnienia kanału korzeniowego. Warunek ten nie mógłby być spełniony bez odpowiednio dobranego preparatu uszczelniającego. Choć najczęściej wybieranymi są te na bazie tlenku cynku z eugenolem oraz oparte na żywicy epoksydowej, to stomatolog leczący zęby kanałowo ma szansę na znalezienie produktu odpowiadającego jego specyfice pracy. Wybór jest tak ogromny, że każdy z pewnością dobierze coś odpowiedniego dla siebie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wojtowicz W., Grabowska R., Kubica M., Zawilska A., Wypełnianie kanałów korzeniowych – przegląd uszczelniaczy, Endodoncja w Praktyce, 2/2019.
- Karońska K., Wpływ uszczelniaczy kanałowych oraz cementów adhezyjnych na siłę połączenia wkładów z włókna szklanego z zębiną, Poznań 2017.