Usuwanie ósemek

Spis treści

Usuwanie ósemek (ekstrakcja zębów mądrości) to nieprzyjemny zabieg, chociaż niekiedy konieczny. Zęby mądrości stanowią ostatnie zęby dorosłego człowieka. Jest ich 4 – po jednym na każdym końcu łuku zębowego. Moment ich wyrzynania się jest kwestią bardzo indywidualną, tak samo jak czas trwania tego procesu.

Usuwanie ósemek

Przyczyny ekstrakcji

Istnieje wiele przyczyn usunięcia zębów mądrości. Niekiedy może to być ekstrakcja celem zwiększenia efektywności leczenia ortodontycznego, np. w przypadku zbyt stłoczonych zębów. Znacznie częściej usuwanie ósemek wynika jednak z toczących się w nich procesach zapalnych, których przyczynami mogą być:

  • choroby miazgi zęba oraz ich powikłania;
  • torbiele;
  • ropnie okołoszczękowe;
  • zapalenie kości;
  • powtarzające się epizody zapalenia okołokoronowego;
  • neuralgia objawowa nerwu trójdzielnego;
  • obecność zęba zatrzymanego w szczelinie złamania.

Każdorazowo o ekstrakcji zęba mądrości decyduje dentysta. Zazwyczaj podstawowym wskazaniem jest silny ból, który wiąże się z wymienionymi wyżej przyczynami.

Przygotowanie do zabiegu

Nie ma specjalnych wymagań w stosunku do pacjentów przed poddaniem się ekstrakcji zęba mądrości. Można jednak zastosować się do kilku porad, dzięki którym czas po ekstrakcji nie będzie tak nieprzyjemny. Przede wszystkim przed usunięciem zęba warto dobrze się najeść, ponieważ ze względu na opuchliznę i ból jedzenie może być utrudnione nawet do kilkunastu godzin po zabiegu. Równie istotna jest pora ekstrakcji, jednak na to uwagę zwracają zwłaszcza osoby z problemami w zakresie krzepnięcia krwi. Takie osoby powinny zdecydować się na zabieg w godzinach porannych, gdy temperatura jest najniższa. Sprzyja to gojeniu się rany i zmniejsza krwawienie.

Dodatkowo po ekstrakcji zęba zabronione jest palenie papierosów, dlatego palacze powinni zaopatrzyć się z plastry z nikotyną i dużą dawkę silnej woli. Warto przygotować sobie materiały chłodzące, np. specjalne żelowe kompresy dostępne w aptekach, które będzie można przykładać do policzka po zabiegu celem zmniejszenia bólu i obrzęku.

Metodyka zabiegu usuwania ósemek

Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, które ukarze całościowy wygląd zęba wraz z jego korzeniami. To istotne, aby szczegółowo zaplanować usunięcie zęba i nie narazić pacjenta na ewentualnie powikłania po zabiegu.

Usuwanie ósemek przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dolegliwości bólowe i obrzęk mogą pojawić się dopiero po zejściu znieczulenia i są zjawiskiem zupełnie naturalnym – wskazują na toczące się procesy gojenia rany.

Następnie specjalista chirurgii stomatologicznej podejmuje się usunięcia zęba mądrości. Zabieg można przeprowadzić fragmentaryczne. Po usunięciu wszystkich fragmentów zęba mądrości lekarz oczyszcza ranę, a następnie przeważnie ją zaszywa. Dlatego po około tygodniu należy zgłosić się na wizytę celem usunięcia szwów.

Usuwanie ósemek – utrudnienia

Usuwanie ósemek jest zabiegiem nieco bardziej skomplikowanym od usuwania pozostałych zębów, ponieważ wiąże się z licznymi utrudnieniami. W ich skład wchodzą między innymi położenie zębów mądrości względem kanału nerwu zębodołowego i stosunek do zębów trzonowych. Należy pamiętać, że penetracja kanału nerwu zębodołowego dolnego podczas zabiegu usuwania ósemki w żuchwie może skutkować przejściowym (a niekiedy nawet trwałym) zaburzeniem czucia w obrębie tkanek zaopatrywanych przez wspomniany nerw. Niekiedy ekstrakcja ósemki w żuchwie może wiązać się z niezamierzonym otwarciem zatoki szczękowej.

Przed ekstrakcją istotna jest również ocena morfologiczna korzeni – ich ilość, kształt i rozmiar, jak również ocena rozmiaru korony zęba. Właśnie dlatego lekarz podejmujący się tej czynności powinien być doświadczony i posiadać wszelką wiedzę na temat anatomii oraz procedur związanych z ekstrakcją.

Zobacz również: Ekstrakcja zęba.

Bibliografia

  1. Czechowska E., Rydzewska-Lipińska M., Szubert P., Sokalski J., Komplikacje podczas zabiegu operacyjnego usuwania zęba mądrości – opis przypadku, Dental Forum, 1/2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *