Korony ceramiczne to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w protetyce stomatologicznej. Materiał ten ma wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim trwałość, idealne odwzorowanie estetyczne naturalnego uzębienia, a także bezpieczeństwo dla jamy ustnej pacjenta. Wadą jest wysoka cena.
Materiały ceramiczne w stomatologii
Z odpowiednich materiałów ceramicznych przygotowuje się współcześnie wysokiej jakości uzupełnienie protetyczne. Są to zarówno licówki, jak i korony, mosty na zęby czy inne, których celem jest przywrócenie funkcji i/lub wyglądu zębów. Wyróżniamy ceramikę stomatologiczną:
- ceramikę szklaną – wzmacnianą leucytem, wzmacnianą dwukrzemianem litu oraz wzmacnianą dwukrzemianem litu z tlenkiem cyrkonu;
- ceramikę skaleniową – monochromatyczną, multichromatyczną;
- ceramikę hybrydową.
Wszystkie one wyróżniają się rozmaitymi właściwościami fizycznymi, takimi jak wytrzymałość, kruchość, transparencja, twardość. Różnorodność i zmienność tych cech wynika z odmiennych technik powstawania, mikrostruktury materiału oraz składu chemicznego.
Zastosowanie wzmocnienia kryształami leucytu przyczyniło się do wzrostu wytrzymałości uzupełnień ceramicznych na zginanie do 150 MPa. Wartość ta jest niemal 2-krotnie wyższa niż w przypadku klasycznej ceramiki skaleniowej bez wzmocnienia. Ponadto ogromną zaletą tego materiału jest wysoka homogenność, zdolność do przepuszczania światła i fluorescencja. W efekcie może poszczycić się translucencją zbliżoną do naturalnych zębów pacjenta, co wpływa korzystnie na estetykę uśmiechu. Jeszcze wytrzymalszym materiałem jest ceramika szklana wzmacniania dwukrzemianem litu. Wyróżnia się wytrzymałością na zginanie wynoszącą średnio 350 MPa.
Ceramika skaleniowa jest najbardziej tradycyjną, najstarszą spośród ceramik stosowanych w stomatologii. Istotną jej wadą jest niska wytrzymałość na zginanie, wahająca się w przedziale 60-110 MPa. To z kolei przyczynia się do zwiększonej predyspozycji takich koron do złamań. Ceramika skaleniowa znajduje zastosowanie głównie przy tworzeniu licówek, wkładów koronowych czy pojedynczych koron frezowanych.
Uważa się, że najlepszym możliwym wyborem są korony na zęby z ceramiki hybrydowej, która łączy największe zalety obu poprzednich grup. Wyróżnia się ona wysoką elastycznością, odpornością na obciążenia, optymalnym rozłożeniem sił żucia. Ponadto ma właściwości optyczne zbliżone do naturalnych zębów, co z kolei gwarantuje przewodność światła i w pełni naturalną grę kolorów uzupełnienia.
Korony ceramiczne – wady i zalety
Korony ceramiczne zapewniają w pełni naturalny wygląd, dlatego z ich wykorzystaniem można odbudowywać również przednie zęby. Dla porównania korony porcelanowe są polecane głównie do odbudowy zębów tylnych, ponieważ są wyjątkowo wytrzymałe, choć pod względem estetycznym wypadają gorzej, niż wersje ceramiczne. Ponadto korony ceramiczne są biokompatybilne i nie powodują uczuleń. Stanowią materiał neutralny dla tkanek jamy ustnej. W przeciwieństwie do innych tworzyw, z których wykonuje się uzupełnienie protetyczne, nie zawierają nawet śladowych ilości metali, co jest szczególnie istotne dla alergików.
Korona ceramiczna – cena
Jedna korona ceramiczna (pozwalająca odbudować tylko jeden ząb) to wydatek rzędu około 1000 zł, a w niektórych placówkach nawet więcej. Ze względu na tak wysoką cenę wiele osób decyduje się na dobór tańszych alternatyw, czyli koron porcelanowych, których koszt jest niższy nawet o 300-400 zł od jednej.
Korony ceramiczne – czy ciemnieją?
Wraz z upływem czasu i przy nieprawidłowych nawykach dnia codziennego (np. palenie papierosów) uzupełnienia protetyczne wykazują tendencję do ciemnienia i zmiany swojego zabarwienia. Dotyczy to np. koron pokrytych akrylem czy kompozytem. Pacjenci powinni jednak wiedzieć, że korony ceramiczne nie mają takiej tendencji – nie zmieniają swojego zabarwienia na przestrzeni lat, wciąż pozostając idealnie dobranymi do uzębienia naturalnego, które pozostało w jamie ustnej pacjenta.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kuźniar-Folwarczny A., Sulewski M., Błaszczyk A., Sulewska A., Kosior P., Dobrzyński M. Charakterystyka ceramicznych materiałów stomatologicznych stosowanych w gabinetowych systemach CAD/CAM. Inżynier i Fizyk Medyczny, 6/2019.
- Bogucki Z., Bohater P., Nowakowska D., Zgierska E., Wykonanie korony pełnoceramicznej metodą tłoczenia, Dental and Medical Problems, 2/2005.
- Porada M., Podział i zastosowanie ceramik dentystycznych w zależności od ich budowy chemicznej – na podstawie piśmiennictwa, Nowoczesny Technik Dentystyczny, 1/2015.