Szybki sposób na ból zęba może okazać się nieoceniony u pacjentów, którzy czekają na umówioną wizytę u dentysty. Należy pamiętać, że takie metody nie mają działania przyczynowego, co oznacza, że stosuje się je wyłącznie doraźnie. Mimo ich zastosowania należy umówić się do stomatologa, aby zlikwidować przyczynę odczuwanych dolegliwości. Jakie są sprawdzone oraz bezpieczne sposoby na ból zęba?
Płukanie jamy ustnej
W bólu zęba czasowo skuteczne mogą okazać się płukanki do jamy ustnej. Z powodzeniem można przyrządzić je samodzielnie w domu. Najczęściej taką płukanką jest woda zmieszana z solą fizjologiczną – wystarczy rozpuścić 1/2 łyżeczki soli fizjologicznej (możliwej do zakupienia w każdej aptece), w szklance ciepłej (lecz nie gorącej) wody. Po dokładnym zmieszaniu, gdy sól w całości się rozpuści, przygotowanym roztworem płuczemy jamę ustną przez około 30 sekund. Nie połykamy go, lecz po upływie wskazanego czasu wypluwamy do zlewu. Taką czynność warto powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.
Płukanką do jamy ustnej przy bólu zęba może być także napar ziołowy bez dodatku cukru czy innych substancji słodzących. Najlepiej sprawdza się ostudzony napar z szałwii, ponieważ wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Płukankę można jednak przygotować również z rumianku, tymianku, jeżówki, mięty. Do przygotowania naparów można użyć zarówno świeżych ziół, jak i tych suszonych.
Zobacz również: Zioła na zęby.
Goździki na ból zęba
Za właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne goździków odpowiada substancja zwana eugenolem. Aby działanie było oczekiwane, należy kupić całe główki goździków, przyprawa w proszku nie sprawdzi się tak dobrze. Następnie umieszcza się w jamie ustnej 2-3 goździki, najlepiej w miejscu bolącego zęba oraz rozgryza je. Tym samym uwolnione zostaną cenne olejki eteryczne i składniki aktywne o działaniu biologicznym. Alternatywą jest delikatne rozgniecenie główek goździków (około 6-7 sztuk) i umieszczenie jej w torebce na herbatę. Torebkę zalewa się gorącą wodą, a następnie wyjmuje, nieco ostudza oraz przykłada do bolącego zęba.
Zimny okład
Jednym z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na ból zęba jest wykonanie zimnego okładu na zewnętrzną część policzka od strony bolącego zęba. Może to być zamrożona paczka groszku lub specjalny żelowy okład, należy jednak pamiętać, aby mrożonek nie przykładać bezpośrednio do skóry. Może bowiem dojść do poparzenia skóry i jej uszkodzenia. Tego typu przedmioty przykładamy do policzka przez cienką ściereczkę kuchenną lub inny materiał bawełniany. Zimny okład trzymamy przez około 10-15 minut, a czynność tę można powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.
Czosnek na ból zęba
Czosnek uznawany jest za naturalny antybiotyk, czyli produkt o właściwościach przeciwbakteryjnych i bakteriostatycznych. Ma jednak znacznie więcej właściwości – łagodzi stany zapalne, uśmierza dolegliwości bólowe oraz odkaża. Wszystko to zawdzięcza przede wszystkim składnikowi o nazwie allicyna. Aby doraźnie uśmierzyć ból zęba, można więc przygotować pastę czosnkową, która następnie aplikowana jest na ząb. Wystarczy rozgnieść główkę czosnku w prasce, a następnie zmieszać ją z odrobiną wody i przyłożyć do zęba. Opcjonalnie można dodać do tej pasty piórko cebuli lub odrobinę soli fizjologicznej.
Olejek tymiankowy na ból zęba
Jeśli chodzi o olejki eteryczne, znajdują one coraz powszechniejsze zastosowanie w alternatywnej medycynie. W przypadku łagodzenia dolegliwości bólowych zębów szczególnie rekomenduje się olejek tymiankowy. Należy kilka kropel umieścić na waciku kosmetycznym, a następnie przyłożyć go do bolącego zęba na około 5-10 minut. Dolegliwości powinny ulec wyraźnemu załagodzeniu.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |