Ból głowy to nieprzyjemne, subiektywne odczucie cechujące się bólem zlokalizowanym w obrębie głowy – najczęściej płatów skroniowych. Dolegliwości mogą być odczuwane zarówno w obrębie twarzoczaszki, jak i w głębi czaszki. Wyróżnia się wiele przyczyn takiego bólu, w związku z czym diagnostyka stanowi niekiedy długą drogę.
Z czego wynika ból głowy?
Ból głowy może mieć wiele przyczyn – zarówno błahych, jak i bardzo poważnych. Diagnostyka dolegliwości bólowych głowy jest zatem znacznie utrudniona. Do częstych, mniej poważnych problemów manifestujących się bólem głowy zaliczamy między innymi:
- dzienna podaż zbyt małej ilości wody, odwodnienie;
- zbyt mała ilość snu;
- długotrwałe korzystanie z komputera czy wpatrywanie się w telewizor;
- unikanie noszenia okularów lub szkieł kontaktowych przy wadach wzroku, a także zbyt długie noszenie soczewek;
- niedobór witamin i minerałów;
- nadużywanie alkoholu;
- nadmierny stres lub inne skrajne emocje;
- zmęczenie i wyczerpanie psychiczne.
Z kolei do poważniejszych przyczyn związanych z bólem głowy zalicza się:
- nowotwory mózgu;
- zmiany naczyniowe, głównie w obrębie mózgowia;
- zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym;
- nadciśnienie tętnicze;
- wodogłowie;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- zapalenie ucha środkowego;
- choroby oczu, np. jaskra czy zaćma.
Dolegliwości bólowe głowy bardzo często współwystępują z dolegliwościami stomatologicznymi. Innymi słowy, ból zęba często promieniuje aż do głowy, powodując nieprzyjemne wrażenia bólowe. Można zatem podsumować, że przyczyną bólu głowy może być również próchnica, złamanie zęba, zapalenie miazgi zęba czy wyrzynanie się zęba mądrości. Omawiane dolegliwości bólowe głowy mogą również być następstwem bruksizmu i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym.
Zobacz również: Domowe sposoby na ból zęba.
Diagnostyka bólu głowy
Biorąc pod uwagę mnogość przyczyn tego bólu, określenie jednej wcale nie jest takie proste. Wymaga często szeregu badań, a także pełnej współpracy ze strony pacjenta. Nie może on niczego zatajać, co mogłoby wiązać się z tymi bólami.
Jeśli ból głowy występuje przewlekle, warto wykonać tomografię głowy oraz rezonans magnetyczny. Dzięki temu będzie można wykluczyć ewentualne guzy w obrębie głowy i tym samym zawęzić pole poszukiwać. Często wykonuje się również badanie morfologiczne krwi celem określenia poziomu hormonów i innych parametrów. W razie konieczności warto wybrać się do fizjoterapeuty, celem oceny stanu kręgosłupa, a także do dentysty, celem oceny uzębienia.
Może się okazać, że ból głowy wynika wyłącznie ze stylu życia (tak zwany napięciowy ból głowy). Wówczas warto wybrać się do psychoterapeuty, który pomoże zrozumieć własne problemy.
Jak leczyć ból głowy?
Terapia dolegliwości bólowych głowy zależy ściśle od przyczyn tej dolegliwości. Zawsze warto skupiać się na leczeniu przyczynowym – objawowe może być jedynie uzupełnieniem. Nie powinno się skupiać wyłącznie na przyjmowaniu środków przeciwbólowych – warto bowiem wcześniej spróbować bezpieczniejszych, alternatywnych metod.
Jeśli ból głowy wiąże się z guzem mózgu należy jak najszybciej rozpocząć leczenie – może być ono farmakologiczne lub operacyjne, w zależności od diagnozy lekarskiej. Z kolei jeśli przyczyną jest niedobór konkretnych hormonów warto zdecydować się na terapię hormonalną. W razie problemów z uzębieniem dentysta udzieli wszelkich wyjaśnień i określi plan leczenia.
Natomiast gdy ból głowy wiąże się ze stylem życia, warto:
- unikać sytuacji stresowych;
- odpowiednio się wysypiać;
- pić każdego dnia przynajmniej 1,5 l wody;
- regularnie uprawiać aktywność fizyczną;
- ograniczać korzystanie z telewizora, komórki czy komputera;
- wykonywać automasaże głowy i karku lub wybrać się na profesjonalne sesje masażu;
- medytować, rozciągać całe ciało lub uczęszczać na jogę;
- korzystać z maty do akupresury;
- zdecydować się na akupunkturę;
- pić napary z ziół o działaniu przeciwbólowym, np. mięta, rumianek, melisa czy kozłek lekarski;
- zażyć ciepłej kąpieli, warto do niej dodać olejki eteryczne;
- wybrać się na spokojny spacer, podczas którego warto skupić się na głębokich oddechach.
Domowych metod na ból głowy jest naprawdę wiele. Każdy może zatem znaleźć sposób, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Dzięki temu można zrezygnować z popularnych leków przeciwbólowych, które w dzisiejszych czasach są nadzwyczaj nadużywane.
Bibliografia
- Moisset X., Ouchchane L., Guy N., Bayle D., Dallel R., Clavelou P., Migrenowe bóle głowy i ból o cechach neuropatycznych: schorzenia współistniejące u chorych na stwardnienie rozsiane, Pain, 154/2013.
- Prusiński A., Bóle głowy – wybrane problemy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2008.
- Stępień A., Bóle głowy, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |