OCT

Spis treści

OCT to inaczej optyczna tomografia koherencyjna. Technika obrazowania interferencyjnego, dzięki której można uzyskać obrazy przekrojów obiektów z bardzo wysoką rozdzielczością. Metoda jest bardzo często wykorzystywana w okulistyce, zwłaszcza do obrazowania i diagnostyki schorzeń przedniego odcinka oka.

OCT

Badanie OCT – na czym polega

Koherentna tomografia optyczna jest metodą pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju obiektu przynajmniej częściowo przejrzystego dla stosowanego promieniowania w sposób szybki, nieinwazyjny, bezkontaktowy i z mikrometrową rozdzielczością. Pozwala z dużą dokładnością ocenić narząd wzroku. Urządzenie emituje wiązkę optyczną kierowaną na narząd wzroku, po czym analizuje współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Wysoka czułość sprawia, że zauważone mogą zostać patologie i odchylenia od normy, niemożliwe do zaobserwowania podczas tradycyjnego badania okulistycznego.

Podsumowując, emitowana wiązka po przejściu przez układ optyczny oka dociera do tylnego bieguna, odbija się od dna oka i powraca zmieniona do układu rejestrującego. Metoda bazuje na pomiarze opóźnienia odbicia wiązki laserowej od poszczególnych struktur dna oka.

OCT – wskazania

Badanie OCT wykorzystywane jest nie tylko do oceny siatkówki, ale również nerwu wzrokowego. Podstawowe wskazania obejmują:

  • obrzęki i otwory w plamce oka;
  • zwyrodnienie plamki żółtek;
  • makulopatię cukrzycową;
  • retinopatię cukrzycową;
  • nowotwory narządu wzroku;
  • obecność znamion barwnikowych;
  • jaskrę;
  • zaćmę;
  • zwłóknienia przedplamkowe.

Często badanie OCT wykonywane jest przed wszelkimi operacjami na narządzie wzroku. Na podstawie OCT wykryć można wszelkie plamki, zgrubienia i uszkodzenia, jak również ocenić można grubość siatkówki, budowę poszczególnych jej warstw, grubość włókien nerwowych oraz nerw wzrokowy.

OCT – jak wygląda badanie?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W niektórych sytuacjach okulista zaaplikuje do oczu krople rozszerzające źrenice, aby jeszcze dokładniej móc zaobserwować zmiany. Wówczas należy odczekać 20 minut, po czym przystępuje się do badania właściwego. Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, nie może się poruszać ani mrugać. Lekarz nakierowuje urządzenie przypominające wizjer w drzwiach na narząd wzroku pacjenta. Liczy się odpowiednia odległość od oka, a także kąt ustawienia. Pacjent proszony jest o spoglądanie w określonym kierunku, dlatego ważna jest współpraca.

Całe badanie trwa maksymalnie kilka minut, przy czym moment wykonania skanu to kilkanaście sekund. Badanie jest bezbolesne, a urządzenie nawet nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta. Zdjęcia dostępne są natychmiast lub po 1-2 dniach, jednak powinny być zinterpretowane przez doświadczonego okulistę, na co zwykle czeka się nieco dłużej. Jeśli podczas badania lekarz zastosował krople rozszerzające źrenice, pacjent może mieć problem z wyraźnym widzeniem i nadwrażliwością na światło przez kilka kolejnych godzin (zwykle 2-4). Zabrania się samodzielnego kierowania pojazdami mechanicznymi, do domu najlepiej więc wrócić komunikacją publiczną.

Badanie OCT – przeciwwskazania

Optyczna tomografia koherencyjna jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. W efekcie można je wykonywać nawet u osób starszych, przewlekle chorych, kobiet ciężarnych czy małych dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania OCT. Badanie można powtarzać wielokrotnie w krótkim odstępie czasu, jeśli pojawia się taka konieczność.

Ile kosztuje OCT?

Badanie OCT można wykonać bezpłatnie, w ramach NFZ. Należy jednak posiadać skierowanie do lekarza okulisty i na wizytę również zapisać się na Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt prywatnego badania wynosi średnio 150-200 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wasyluk J., Tomografia optyczna przedniego odcinka oka – nowe perspektywy, Ophtha Therapy, 4/2019.
  2. Targowski P., Rouba B., Karaszkiewicz P., Iwanicka M., Tymińska-Widmer L., Łękawa-Wysłouch T., Kwiatkowska E., Sylwestrzak M., Optyczna Koherentna Tomografia OCT – nowe narzędzie do działań konserwatorskich i inwentaryzacyjnych, Wiadomości Konserwatorskie, 26/2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *