Polipektomia

Spis treści

Polipektomia to zabieg wykonywany celem usunięcia polipów, najczęściej jelita grubego, żołądka czy jamy nosowej. Polipami zwie się wyniosłości i uwypuklenia błony śluzowej danego narządu ponad jego powierzchnię. Procedura przebiega z wykorzystaniem specjalnego urządzenia zwanego endoskopem, dzięki czemu czynność jest mało inwazyjna, a pacjent szybko może wrócić do normalnej aktywności dnia codziennego.

Polipektomia

Polipektomia – co to jest i na czym polega?

Istnieją 2 sposoby wykonania zabiegu usunięcia polipów, czyli polipektomii:

  • poprzez nacięcie powłok brzusznych (polipektomia otwarta);
  • z wykorzystaniem endoskopu.

Współcześnie najczęściej wykonuje się polipektomię endoskopową. Wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, szybszym powrotem do siebie po zabiegu oraz wygodą dla pacjenta. Przebieg procedury można przedstawić na przykładzie polipów jelita. Po znieczuleniu pacjenta, lekarz wprowadza do jelita cienki endoskop zabiegowy, zarzuca na szypułę polipa specjalną pętlę i przepala ją poprzez przepuszczenie przez pętlę prądu elektrycznego. Wszystko odbywa się pod kontrolą aparatów obrazowych. Gdy polip osiągnął większe rozmiary, zastosowanie ma wypalanie go kawałek po kawałku, czyli metodą stopniową.

Uważa się, że polipektomia endoskopowa jest złotym standardem usuwania wszystkich zmian polipowatych. Metoda chirurgiczna ma zastosowanie wówczas, gdy podczas polipektomii endoskopowej lekarz nie jest w stanie dokładnie usunąć całego polipa lub gdy ma on tak duże rozmiary, że niemożliwe jest usunięcie go nawet metodą stopniową.

Czy polipektomia boli?

Polipektomia jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Dyskomfort może wiązać się jedynie z wprowadzaniem endoskopu do układu pokarmowego, jamy nosowej czy innych struktur w ciele człowieka, gdzie zlokalizowały się polipy. W celu maksymalnego zwiększenia wygody i bezpieczeństwa pacjenta, lekarze mogą zdecydować się jednak na znieczulenie.

Polipektomia – cena

Zabiegi polipektomii można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), wówczas są nieodpłatne. Konieczne jest jednak skierowania od lekarza specjalisty. Cena polipektomii prywatnie waha się w granicach 500-5000 zł (i wzwyż), w zależności od lokalizacji zmiany.

Postępowanie po polipektomii

Postępowanie po zabiegu zależy od jego rodzaju i lokalizacji usuniętej zmiany. Zwykle kilka dni po polipektomii zaleca się unikanie bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Zaś w przypadku znieczulenia ogólnego w dniu zabiegu należy zrezygnować z kierowania samochodem. Po polipektomii jelita grubego pacjenta przez pewien czas obowiązuje specjalna dieta polegająca na unikaniu żywności przetworzonej, ciężkostrawnej i czerwonego mięsa oraz spożywaniu produktów bogatych w błonnik i piciu dużej ilości wody. Z kolei po polipektomii jamy nosowej i zatok przynosowych pacjent przez kilkadziesiąt godzin będzie musiał nosić specjalny opatrunek zapobiegający krwawieniom z nosa.

Polipektomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do polipektomii zależą od lokalizacji zmiany. W przypadku wszczepionego rozrusznika serca lub obecności innych metalowych implantów, przeciwwskazaniem może być usunięcie polipów pętlą diatermiczna. Z kolei ciąża jest przeciwwskazaniem do polipektomii polipów macicy. Do przeciwwskazań ogólnych zalicza się także zaburzenia krzepnięcia krwi oraz skazy krwotoczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące nadzoru kolonoskopowego po polipektomii – adaptacja wytycznych europejskich, Gastroenterologia Kliniczna, 2/2011.
  2. Pachlewski J., Endoskopowe leczenie dużych polipów jelita grubego, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *