Objaw Vincenta to specyficzny, charakterystyczny objaw dotyczący sensorycznego (czuciowego) zaburzenia w obrębie twarzy. Ma duże znaczenie diagnostyczne. Nazwa pochodzi od algierskiego lekarza B. Vincenta, który zaobserwował i opisał ten objaw po raz pierwszy.
Na czym polega objaw Vincenta?
Objaw Vincenta odnosi się do drętwienia i mrowienia na obszarze podbródka, czemu towarzyszy utrata wrażliwości sensorycznej. Dolegliwości mogą pojawiać się po lewej lub po prawej stronie podbródka i wargi dolnej.
Przyczyny objawu Vincenta
Objaw Vincenta może mieć wiele przyczyn, jednak bezpośredni mechanizm drętwienia, mrowienia i utraty wrażliwości sensorycznej wynika z patologii w obrębie nerwu zębodołowego odpowiedzialnego za unerwianie tych części ciała. Do możliwych przyczyn patologii nerwu zębodołowego zaliczamy:
- zapalenie kości lub szpiku kostnego żuchwy;
- złamania i przebyte urazy kostne w obrębie żuchwy;
- guzy żuchwy;
- urazowe lub patologiczne zerwanie nerwu zębodołowego;
- miejscowe zapalenie przyzębia o charakterze ostrym;
- dławicę wrzodowo-błoniastą;
- wrzodziejące zapalenie gardła.
Najczęściej spotyka się stany zapalne przyzębia. Infekcje pochodzące z próchnicy w kości przenoszą się do kanału korzeniowego, powodując silne dolegliwości bólowe i zapalenie miazgi. Nieleczona choroba prowadzi do zajęcia nerwu zębodołowego, co powoduje dodatni objaw Vincenta. Z kolei zapalenie kości lub szpiku kostnego żuchwy ma podłoże zakaźne – zajęciu ulegają wszystkie okoliczne tkanki: kość, szpik kostny i okostna. Rzadziej objaw Vincenta ma podłoże psychogenne – jest psychiczną reakcją na stresujące czy traumatyczne wydarzenia. Może pojawiać się u osób wyolbrzymiających własne problemy zdrowotne i znerwicowanych.
Dodatkowo wyróżnia się jatrogenny dodatni objaw Vincenta, czyli będący konsekwencją nieprawidłowo wdrożonego leczenia. To reakcja organizmu np. na błędy lekarskie. Wówczas za przyczynę uznaje się przebyte zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza w obrębie żuchwy lub dolnego łuku zębowego, a także leczenie endodontyczne. Objaw Vincenta pojawia się wskutek przepełnienia kanału korzeniowego materiałem wypełniającym, co uciska na przebiegający w nim nerw.
Objaw Vincenta – leczenie
Omawiany objaw sam w sobie nie jest jednostką chorobową, lecz jedynie manifestacją stanów patologicznych. Dlatego należy wdrożyć leczenie przyczynowe poprzedzone odnalezieniem tej przyczyny. Przykładowo, jeśli objaw Vincenta pojawił się po wykonanym leczeniu endodontycznym, należy szybko wykonać reendo. Z kolei jeśli przyczyną był guz żuchwy, należy chirurgicznie go usunąć. Pojawienie się drętwienia czy mrowienia podbródka i dolnej wargi są wskazaniem do wizyty u stomatologa. Specjalista wykona zdjęcie RTG i dokładnie oceni stan uzębienia, dzięki czemu będzie mógł postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gutwald R., Gellrich N., Schmelzeisen R., Wprowadzenie do chirurgii stomatologicznej i implantologii, 2010.
- Biernacka B., Brożyna B., Chloupek A., Domański W., Krzymański G., Piętka T., Przybysz J., Objaw Vincenta – jego znaczenie diagnostyczne, Czasopismo Stomatologiczne, 12/2002.