Zwapnienie sierpa mózgu

Spis treści

Zwapnienie sierpa mózgu to objaw, który najczęściej pojawia się u osób starszych i wynika z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Jedynie w rzadkich przypadkach bywa konsekwencją chorób przewlekłych. Jeśli wiąże się z wiekiem, nie powinien stanowić przyczyny niepokoju. Zazwyczaj nie podejmuje się nawet żadnego postępowania terapeutycznego.

Zwapnienie sierpa mózgu

Zwapnienie sierpa mózgu – przyczyny

Najczęściej zwapnienie sierpa mózgu wynika z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Znacznie rzadziej, choć również jest to możliwe, bywa efektem chorób takich jak:

  • toksoplazmoza;
  • wrodzone zespoły neurologiczne;
  • nadczynność przytarczyc;
  • choroby przebiegające ze znacznym podwyższeniem poziomu wapnia we krwi;
  • zespół Gorlina-Goltza (zwapnienie sierpa mózgu dotyczy w tym przypadku aż 80% chorych).

Należy wiedzieć, że zwapnieniu ulega nie tylko sam sierp mózgu. Nierzadko jednocześnie obserwuje się zwapnienie innych, okolicznych obszarów opony twardej, szyszynki, a nawet części wzgórza.

Zwapnienie sierpa mózgu – objawy

Sierp mózgu to struktura anatomiczna ośrodkowego układu nerwowego, wypustka opony twardej. Przebiega w linii pośrodkowej mózgu i tym samym oddziela jego obie półkule. Podstawową rolą sierpa mózgu jest stabilizacja i ochrona struktur ośrodkowego układu nerwowego. Zwapnienie sierpa mózgu nie wiąże się z żadnymi objawami klinicznymi i nie wpływa negatywnie na jakość codziennego funkcjonowania. Bez względu na przyczynę tego zjawiska. Ewentualne dolegliwości współwystępujące ze zwapnieniem sierpa mózgu wynikają nie tyle z samego tego objawu, o ile z przyczyny przedwczesnego wapnienia. Przykładowo, w przebiegu zespołu Gorlina-Goltza występują wady anatomiczne kości klatki piersiowej, problemy z oddychaniem, liczne wrzodziejące zmiany skórne oraz włókniaki mięśnia sercowego. Objawy te nie mają jednak żadnego związku ze zwapnieniem mózgu. Podobnie jak ono są objawem zespołu chorobowego.

Diagnostyka

Zwapnienie sierpa mózgu jest bardzo proste w rozpoznaniu. Wystarczy wykonać podstawowe badanie RTG czaszki. Zmiany widać jednak dobrze przy każdym badaniu obrazowym, także na rezonansie magnetycznym oraz tomografii komputerowej. Często stan ten wykrywany jest zupełnie przypadkowo, w trakcie diagnostyki zupełnie innych problemów zdrowotnych.

Zwapnienie sierpa mózgu – leczenie

Jako że zwapnienie sierpa mózgu nie wpływa negatywnie na zdrowie i nie wiąże się z wystąpieniem żadnych dolegliwości, jego leczenie nie jest wymagane. Jeśli zwapnienie jest następstwem chorób, należy jednak dążyć do ich wyeliminowania lub ustabilizowania. W leczeniu toksoplazmozy wykorzystuje się chemioterapeutyki, takie jak: pirymetamina, sulfonamidy czy spiramycyna. Przy nadczynności przytarczyc stosuje się diuretyki zwiększające wydalanie sodu i wapnia.

Nie ma natomiast możliwości całkowitego wyleczenia wrodzonych zespołów genetycznych. Za pomocą farmakoterapii, fizjoterapii oraz postępowania chirurgicznego dąży się do ustabilizowania stanu zdrowia pacjenta. Celem jest jak najdłuższe zachowanie przez niego sprawności.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szporek B., Kuśnierczyk-Grochowina D., Cieślik T., Badanie cefalometryczne w zespole Gorlina, Dental and Medical Problems, 40/2003.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom IV, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Pruszyński B., Cieszanowski A., Radiologia – diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG, MR, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *