Aparat ortodontyczny nakładkowy

Spis treści

Aparat ortodontyczny nakładkowy na zęby stanowi rewolucję w ortodoncji, ponieważ prostuje zęby w sposób praktycznie niewidoczny. Z metody tej mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Aparat ortodontyczny nakładkowy

Dla kogo aparat ortodontyczny nakładkowy?

Stosowanie aparatu ortodontycznego nakładkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób z mniej zaawansowanymi wadami zgryzu, które chcą przejść przez leczenie ortodontyczne z niemal niewidocznym aparatem na zęby. Wady zgryzu, które dobrze leczą się tą metodą to między innymi:

  • nadmiernie stłoczone zęby;
  • obecność szpar między zębami;
  • tak zwany zgryz głęboki.

Na czym polega leczenie aparatem ortodontycznym nakładkowym?

Prostowanie zębów w tym przypadku polega na noszeniu specjalnie, indywidualnie zaprojektowanej nakładki, która stopniowo prostuje zęby ustawiając je we właściwym położeniu w jamie ustnej. Nakładki  ortodontyczne przygotowane są dla każdego pacjenta osobno, aby idealnie pasowały do jego zgryzu. Aby utworzyć taką nakładkę należy wcześniej wykonać komputerową wizualizację uzębienia, wycisk obu łuków oraz zdjęcie zgryzu.

Nakładki prostują zęby stosunkowo powoli – z pewnością szybciej efekty będzie widać przy tradycyjnych aparatach stałych. Zwykle nakładkę wymienia się co 1-2 tygodnie, oczywiście decyzję o tym podejmuje lekarz ortodonta. Nakładkę powinno się nosić przez większą część dnia, zaleca się, aby czas trwania noszenia takiego aparatu wynosił około 22 godzin na dobę.

Czas trwania leczenia

Czas trwania noszenia aparatu ortodontycznego nakładkowego zależy od rodzaju wady i jej zaawansowania. Średni czas waha się od 1 roku do 2 lat, jednak w przypadku bardziej opornych wad może się wydłużyć. Natomiast w przypadku trudniejszych, bardziej skomplikowanych wad zgryzu konieczne będzie zastosowanie leczenia aparatem stałym, ponieważ wówczas aparat nakładkowy nie da rady wyprostować zębów.

Zalety aparatu ortodontycznego nakładkowego

Aparat ortodontyczny nakładkowy na zęby jest praktycznie niewidoczny, ponieważ jest on wykonany z przeźroczystego materiału, który idealnie dopasowuje się do uzębienia. Jedną z jego zalet jest fakt, że nie podrażnia dziąseł.

Na początku leczenia pacjent otrzymuje zazwyczaj cały komplet nakładek, które mają wystarczyć aż do końca leczenia. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż redukuje liczbę wizyt kontrolnych do minimum. W przypadku stosowania stałego aparatu ortodontycznego wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni. Natomiast w przypadku aparatów ortodontycznych nakładkowych często wystarczy jedna wizyta na 2 miesiące. Oszczędza to czas pacjenta, który nie musi tak często jeździć do ortodonty.

Kolejną dużą zaletą leczenia tego typu aparatem jest możliwość zdjęcia go w dowolnym momencie. To idealna opcja dla osób, które z różnych względów nie chcą być widziane z aparatem na zębach. Można go zatem zdjąć przed ważnym spotkaniem biznesowym czy nawet podczas jedzenia, dlatego dieta nie musi ulec zmianie.

Aparat nakładkowy jest prosty w czyszczeniu, wystarczy go zdjąć i dokładnie umyć. W przypadku aparatów stałych czyszczenie wygląda nieco inaczej i zajmuje więcej czasu. Należy bowiem wyczyścić wszystkie zamki i przestrzenie między łukami.

Jaki jest koszt leczenia aparatem ortodontycznym nakładkowym?

Koszt leczenia ortodontycznym aparatem nakładkowym jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku aparatów stałych. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku aparatu stałego płaci się jeden raz za oba łuki. Z kolei w przypadku aparatów nakładkowych łuki są regularnie wymieniane, a każdy z nich kosztuje. Cena zależy zatem głównie od rodzaju wady i częstotliwości wymieniania poszczególnych łuków. Cena jednej nakładki na zęby wynosi około 700 zł, wymienia się ją mniej więcej co 2 tygodnie, a czas trwania leczenia waha się od 1 roku do 2 lat (uzależnione jest to od zaawansowania wady).

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *