Końcówki do szczoteczki elektrycznej

Spis treści

Końcówki do szczoteczki elektrycznej to części wymienne każdej szczoteczki elektrycznej, w tym także szczoteczki sonicznej. Wymienia się je z częstotliwością co 3 miesiące, co pozwala zadbać o zdrowie oraz higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, aby zawsze dobrać rodzaj końcówki do posiadanej szczoteczki, kierując się zaleceniami producenta.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej

Końcówki do szczoteczki elektrycznej – jak dobrać?

Podobnie jak w przypadku klasycznych szczoteczek do zębów tak i przy szczoteczkach elektrycznych kluczowe znaczenie ma twardość włosia. Końcówka może mieć włosie twarde, miękkie bądź średnie. Średnie uznawane jest za uniwersalne – nadaje się niemal dla każdego, jest bezpieczny dla dziąseł, a wręcz je wzmacnia. Włosie miękkie najlepiej sprawdzi się w przypadku użytkowników z bardzo wrażliwymi dziąsłami oraz z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Z kolei twarde będzie dobre dla osób bez żadnych problemów jamy ustnej, zwłaszcza palących papierosy i pijących codziennie kawę, ponieważ twarde włosie bardzo mocno doczyszcza szkliwo i pomaga pozbyć się powierzchownych przebarwień na zębach.

Wymienia się również końcówki ortodontyczne, z włosiem o średniej twardości, jednak o różnym stopniu długości. Dzięki temu poszczególne elementy włosia mogą docierać także pod zamki ortodontyczne oraz podłogi metalowe, zapewniający maksymalną higienę jamy ustnej. Odrębną grupą główek szczoteczek elektrycznych są te dla dzieci. Są one odpowiednio mniejsze i przeważnie kolorowe, aby zachęcały najmłodszych użytkowników do codziennego szczotkowania zębów. Końcówki dla dzieci przeważnie mają włosie miękkie, ponieważ dzieci mają tendencję do zbyt silnego przyciskania go do szkliwa i dziąseł.

Zobacz również: Szczoteczka elektryczna dla dzieci.

Wybierając końcówkę do szczoteczki elektrycznej, warto zwrócić uwagę, czy jest ona kompatybilna z bazą (czyli z właściwą częścią szczoteczki zawierającą akumulator). Każdy producent szczoteczek elektrycznych do zębów udostępnia takie informacje, zakup nie powinien więc sprawiać większych problemów.

Co ile wymieniać końcówkę w szczoteczce elektrycznej?

Uważa się, że średnia częstotliwość wymieniania końcówek do szczoteczki elektrycznej wynosi około 3 miesiące. Po dłuższym użytkowaniu włosie zmienia swój wygląd i ułożenie. Nie doczyszcza zębów już tak wydajnie, jak wcześniej, ponadto zawiera w sobie mnóstwo bakterii z jamy ustnej. Zdeformowane włosie może także podrażniać dziąsła oraz zmniejsza efektywność szczotkowania w bruzdach zębowych.

Jak przechowywać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

Nowe końcówki do szczoteczki elektrycznej przechowuje się w opakowaniu plastikowym, w którym są sprzedawane. Jednak po otwarciu i założeniu na bazę szczoteczki większość osób już ich nie zdejmuje, aż do kolejnej wymiany. Zwłaszcza jeśli z jednej bazy korzysta wyłącznie jedna osoba. Warto jednak pamiętać, aby po każdym umyciu zębów końcówkę szczoteczki elektrycznej zdejmować i umieszczać ją w specjalnym pojemniku. Dzięki temu chronimy ją przed wilgocią w powietrzu, kurzem, bakteriami i roztoczami mogącymi osadzać się na włosiu.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej – jak czyścić?

Po każdym wyszczotkowaniu zębów końcówkę do szczoteczki elektrycznej należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, usuwając ze wszystkich zakamarków włosia resztki piany z pasty. Następnie warto ją osuszyć ręcznikiem papierowym, aby nie była mokra po umieszczeniu w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jeśli chcemy jeszcze mocniej zdezynfekować i oczyścić szczoteczkę, można raz w tygodniu przelać ją wrzątkiem lub zanurzyć w szklance z wrzącą, przegotowaną wodą. Osoby preferujące domowe sposoby dbania o zdrowie i higienę, mogą sięgnąć również po mieszankę dezynfekującą przygotowaną własnoręcznie. Wystarczy, że do szklanki z czystą wodą wleje się 2 łyżeczki octu i wsypie łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie należy wymieszać dokładnie wszystkie składniki i włożyć końcówkę szczoteczki do przygotowanego roztworu na około pół godziny. Po tym czasie należy ją przelać wrzącą wodą i osuszyć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Szczoteczka do zębów – cz. I, Asysta Dentystyczna, 1/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *