Przebarwienia tetracyklinowe to zmiany zabarwienia zębów wskutek przyjmowania antybiotyku zawierającego tetracyklinę. Głównymi wskazaniami ku temu są trądzik różowaty i ropne zakażenia skóry. Leczenie takich przebarwień jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Przebarwienia tetracyklinowe – przyczyny
Tetracyklina tworzy stałe związki kompleksowe z wapniem we wszystkich tkankach kościotwórczych. Stosowanie jej w okresie formowania zębów i kośćca (ostatni trymestr ciąży, dzieci do 12 lat) może spowodować przebarwienie i uszkodzenie zębów lub opóźnienie rozwoju kośćca. Tetracyklina to antybiotyk o szerokim spektrum działania. W efekcie stosuje się ją w leczeniu zakażeń oraz trądziku.
Jak wyglądają przebarwienia tetracyklinowe?
Stosowanie tetracykliny może skutkować pojawieniem się na szkliwie brązowych lub szarych zmian z paskami, plamami itd. Takie zmiany pojawiają się wówczas, gdy antybiotyk stosowany jest u dzieci lub kobiet w ciąży, a także u osób dorosłych przez dłuższy czas. Do innych konsekwencji przyjmowania tetracykliny zaliczamy osłabienie zębów oraz zaburzenia flory bakteryjnej jamy ustnej.
Zobacz również: Halitoza.
Jak leczyć przebarwienia tetracyklinowe?
Czas trwania leczenia takich przebarwień szkliwa jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Standardowe wybielanie zębów zazwyczaj trwa 2-6 tygodni, natomiast wybielanie przebarwień tetracyklinowych wymaga okresu od 2 do 6 miesięcy. Może się zdarzyć, że nawet profesjonalne wybielanie zębów nie jest w stanie przywrócić poprzedniej, naturalnej barwy zębów. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie maskujących przebarwienia licówek.
Zobacz również: Nakładkowe wybielanie zębów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śmielak B., Selected cases of porcelain veneers application on discoloured teeth after tetracyclines, Prosthodontics, 1/2012.
- Małkiewicz K., Jodkowska E., Zaburzenia barwy zębów spowodowane czynnikami pochodzenia wewnętrznego – metody leczenia za pomocą środków wybielających na podstawie przeglądu piśmiennictwa i własnych obserwacji, Nowa Stomatologia, 2/2005.