Przebarwienia tetracyklinowe

Spis treści

Przebarwienia tetracyklinowe to zmiany zabarwienia zębów wskutek przyjmowania antybiotyku zawierającego tetracyklinę. Głównymi wskazaniami ku temu są trądzik różowaty i ropne zakażenia skóry. Leczenie takich przebarwień jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Przebarwienia tetracyklinowe

Przebarwienia tetracyklinowe – przyczyny

Tetracyklina tworzy stałe związki kompleksowe z wapniem we wszystkich tkankach kościotwórczych. Stosowanie jej w okresie formowania zębów i kośćca (ostatni trymestr ciąży, dzieci do 12 lat) może spowodować przebarwienie i uszkodzenie zębów lub opóźnienie rozwoju kośćca. Tetracyklina to antybiotyk o szerokim spektrum działania. W efekcie stosuje się ją w leczeniu zakażeń oraz trądziku.

Jak wyglądają przebarwienia tetracyklinowe?

Stosowanie tetracykliny może skutkować pojawieniem się na szkliwie brązowych lub szarych zmian z paskami, plamami itd. Takie zmiany pojawiają się wówczas, gdy antybiotyk stosowany jest u dzieci lub kobiet w ciąży, a także u osób dorosłych przez dłuższy czas. Do innych konsekwencji przyjmowania tetracykliny zaliczamy osłabienie zębów oraz zaburzenia flory bakteryjnej jamy ustnej.

Zobacz również: Halitoza.

Jak leczyć przebarwienia tetracyklinowe?

Czas trwania leczenia takich przebarwień szkliwa jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Standardowe wybielanie zębów zazwyczaj trwa 2-6 tygodni, natomiast wybielanie przebarwień tetracyklinowych wymaga okresu od 2 do 6 miesięcy. Może się zdarzyć, że nawet profesjonalne wybielanie zębów nie jest w stanie przywrócić poprzedniej, naturalnej barwy zębów. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie maskujących przebarwienia licówek.

Zobacz również: Nakładkowe wybielanie zębów.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Śmielak B., Selected cases of porcelain veneers application on discoloured teeth after tetracyclines, Prosthodontics, 1/2012.
  2. Małkiewicz K., Jodkowska E., Zaburzenia barwy zębów spowodowane czynnikami pochodzenia wewnętrznego – metody leczenia za pomocą środków wybielających na podstawie przeglądu piśmiennictwa i własnych obserwacji, Nowa Stomatologia, 2/2005.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *