Krwawiące dziąsła

Spis treści

Krwawiące dziąsła to nieprzyjemna i poważna dolegliwość, która bardzo często wynika niestety z nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Krwawiące dziąsła

Przyczyny

Główną przyczyną krwawienia dziąseł jest unikanie szczotkowania zębów lub wykonywanie tej czynności zbyt krótko / nieprawidłowo. Płytka nazębna odkładająca się na powierzchni zębów zawiera liczne bakterie i resztki jedzenia. Jej dłuższy kontakt z zębem i dziąsłem powoduje rozwój stanu zapalnego dziąsła, co z kolei objawia się między innymi krwawieniem.

Do pozostałych, rzadziej występujących przyczyn tego stanu należą:

  • niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, białaczka, choroby wątroby, niedokrwistość, choroby autoimmunologiczne;
  • przewlekłe stosowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie tętnicze, steroidowych czy hormonalnych (popularna antykoncepcja);
  • ciąża;
  • nieodpowiednia szczoteczka do zębów – używanie zbyt twardej szczoteczki może podrażniać dziąsła i ranić je, co z kolei objawia się krwawieniem. Dlatego zazwyczaj zaleca się korzystanie ze szczoteczek o średniej twardości, a w przypadku bardzo wrażliwych dziąseł z miękkiej;
  • niedobór witamin – najczęściej witaminy C lub witaminy K.

Często zdarza się również, że krwawienie z dziąseł pojawia się u osób prawidłowo szczotkujących zęby i bez schorzeń ogólnoustrojowych po założeniu aparatu na zęby. Aparat ma na celu przesunięcie zębów w łukach zębowych tak, aby były równe i wyglądały estetycznie. Przesuwające się zęby mogą osłabiać dziąsła, czego efektem jest ich krwawienie podczas szczotkowania zębów czy jedzenia.

Co robić gdy krwawią dziąsła?

Jeśli podczas szczotkowania zębów lub spożywania twardszych pokarmów zauważymy, że nasze dziąsła krwawią, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że największym błędem jest wówczas rezygnacja ze szczotkowania zębów związana z obawą. Prowadzi to nie tylko do pogłębienia się problemu, ale także ryzyka rozwoju kamienia nazębnego, próchnicy i chorób błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli przyczyny krwawienia są inne i nie wiążą się z brakiem higieny jamy ustnej lub nieprawidłową techniką szczotkowania, należy zwrócić się do lekarza celem wykonania podstawowych badań pod kątem chorób ogólnoustrojowych. Po postawieniu diagnozy istnienia takiej choroby należy jak najszybciej podjąć jej leczenie.

Nieleczone krwawienie z dziąseł może prowadzić do innych chorób przyzębia, gdzie jedną z najpoważniejszych jest paradontoza.

Szczotkowanie zębów

Podczas krwawienia z dziąseł tym bardziej należy skupić się na prawidłowym szczotkowaniu, aby usunąć płytkę nazębną, czyli najczęstszą przyczynę krwawienia z dziąseł. Często bywa, że regularne szczotkowanie, korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej szybko eliminuje problem jakim są krwawiące dziąsła. W przypadku tej dolegliwości szczególne znaczenie ma nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. To szczególnie ważna zwłaszcza podczas leczenia ortodontycznego. Regularne nitkowanie zębów i ich mycie w większości przypadków eliminuje problem krwawienia.

Profesjonalne zabiegi

Warto także wybrać się do stomatologa celem dokładnego, profesjonalnego usunięcia płytki nazębnej zabiegiem jakim jest piaskowanie zębów. Uzupełnieniem tego może być skaling, który skupia się na likwidacji kamienia nazębnego. Zabiegi te nie od razu usuną problem, jednak będą stanowić idealny punkt wyjścia do domowej pielęgnacji. Ponadto wykonywać je powinien regularnie każdy człowiek dbający o zdrowie jamy ustnej.

Krwawiące dziąsła – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na krwawiące dziąsła znajduje się płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub rumianku. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Może się okazać, że to zbyt mała podaż witamin przyczynia się do osłabienia dziąseł i ich krwawienia. Witaminy te można suplementować lub wprowadzić do codziennego menu pod postacią warzyw i owoców.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bilińska M., Sokalski J., Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, 87/2016.
  2. Podsiadła-Urban G., Kiernicka M., Wysokińska-Miszczuk J., Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 47/2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *