Domowy płyn do płukania ust może stanowić ciekawą, naturalną i bezpieczną alternatywę dla produktów aptecznych i drogeryjnych. Systematyczne stosowanie takich płynów odświeża jamę ustną, zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych, usuwa cześć bakterii oraz przeciwdziała nieświeżemu oddechowi. Jako że coraz częściej poszukuje się domowych sposobów wspierających zdrowie i urodę, warto poznać też przepisy na proste płyny do płukania jamy ustnej.
Domowy płyn do płukania ust z naparu ziołowego
Najpowszechniej celem płukania jamy ustnej wykorzystuje się napary ziołowe, najlepiej ostudzone. Zazwyczaj pierwszym wyborem jest napar rumiankowy bądź napar szałwiowy. W obu przypadkach wystarczy zaparzyć 1,5 łyżeczki suszonego ziela (rumianku bądź szałwii) w około 100-150 ml wody pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i ostudzić, wówczas nadaje się już do użycia.
Oba rodzaje ziół wykazują zbliżone działanie, dlatego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim dostępnością produktu oraz własnymi preferencjami. Szałwia i rumianek wykazują silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Odświeżają, niwelując przykry zapach z ust i pozostawiając w nich przyjemny posmak, podobnie jak może mieć to miejsce po szczotkowaniu zębów. Dodatkowo mogą zmniejszać ryzyko infekcji grzybiczych przyzębia oraz łagodzą objawy tych infekcji, które już się rozwinęły.
Zobacz również: Nieprzyjemny zapach z ust.
Domowy płyn do płukania ust z kurkumy
Właściwości prozdrowotne kurkumy znane są powszechnie od bardzo dawna. Przyprawę te wykorzystuje się w rożnych dziedzinach medycyny, także w stomatologii. W celu wykonania przepisu wystarczy ½ łyżeczki kurkumy dokładnie zmieszać z 1 szklanką wody. Opcjonalnie dodać można 1 łyżeczkę soli (dla dodatkowych właściwości antyseptycznych). Taką płukanką dokładnie płucze się jamę ustną. Kurkumina (podstawowy składnik aktywny kurkumy) korzystnie wpływa na stan pacjentów z chorobami dziąseł, w tym łagodzi zapalenie przyzębia. Liczne badania kliniczne udowodniły, że substancja ta pomaga utrwalić efekt leczenia i zapobiega nawrotom choroby po zabiegach skalingu zębów i kiretażu.
Domowy płyn do płukania ust ze Spiruliną
Spirulina to zielononiebieską alga dostępną nie tylko w tabletkach, ale również w proszku. Dzięki temu z łatwością można przyrządzać z niej domowe kosmetyki oraz płukanki do jamy ustnej. Wystarczy zmieszać szklankę wody z ½ łyżeczki Spiruliny, ¼ łyżeczki sody oczyszczonej oraz odrobiną ksylitolu. Płyn z takim składem zyska działanie delikatnie wybielające, zmniejszy ilość płytki nazębnej, a więc będzie przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego. Dodatkowo wzmocni dziąsła i tkanki miękkie znajdujące się w jamie ustnej.
Domowy płyn do płukania ust z goździkami
Do stworzenia tego płynu do płukania ust należy wykorzystać szklankę wody, 4 krople olejku miętowego, łyżeczkę całych główek goździków oraz odrobinę cynamonu cejloński w proszku. Olejek miętowy silnie odświeży jamę ustną i zlikwiduje nieprzyjemne zapachy, zaś goździki z odrobiną cynamonu wykazują właściwości silnie odkażające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dla jeszcze intensywniejszego efektu cynamon i goździki można zalać wrzącą wodą, aby zaparzyć je, a następnie przecedzić, ostudzić i dopiero wtedy dodać olejek miętowy.
Dlaczego nie połykamy płynu do płukania ust?
Niektóre osoby mogłyby się zastanawiać, dlaczego nie można połknąć naparu ziołowego lub innego domowego płynu po przepłukaniu nim jamy ustnej, skoro przecież wykonuje się go z naturalnych, ogólnodostępnych surowców. Przykładowo napar z szałwii lub rumianku pije się w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych. Mimo wszystko każdy płyn do płukania jamy ustnej, także ten domowy, należy wypluć do zlewu, ponieważ zawiera bakterie, resztki jedzenia i płytkę nazębną. W szczególności bakterie nie powinny przedostać się do dróg pokarmowych w ilościach znajdujących się w płynie po płukaniu.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Jej zadaniem jest wzmocnienie organizmu i w naturalny sposób wspomaganie procesu jego oczyszczenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- https://oclean.pl/8-przepisow-na-naturalny-domowy-plyn-do-plukania-ust/.
- Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.