Kości podniebienne

Spis treści

Kości podniebienne (łac. os palatinum) parzyste wliczają się do grona kości czaszki, tworząc jej podłoże, czyli dolną część. W anatomii wymienia się podniebienie miękkie i twarde – to właśnie to drugie zbudowane jest z kości podniebiennych, pośrednio wpływając na warunki zgryzowe czy zdolność wymowy.

Kość podniebienna

Kości podniebienne – budowa

Przednią część podstawy czaszki tworzy podniebienie kostne składające się z wyrostków podniebiennych obu szczęk oraz kości podniebiennych znajdujących się ku tyłowi. Łączą je szwy:

  • szew podniebienny pośrodkowy (łac. sutura palatina mediana);
  • szew podniebienny poprzeczny (łac. sutura palatina transversa).

W przedniej części szwu podniebiennego pośrodkowego zauważyć można charakterystyczny dół przysieczny docierający do kanału przysiecznego. Ku górze rozdwaja się i w konsekwencji uchodzi do jamy nosowej otworami przysiecznymi, umiejscowionymi po obu stronach przegrody nosa. Każda kość podniebienna składa się z następujących struktur:

  • wyrostek piramidowy;
  • wyrostek oczodołowy;
  • wyrostek klinowy;
  • blaszka pozioma;
  • blaszka pionowa.

Blaszka pozioma tworzy część tylną podniebienia twardego, natomiast brzeg tylny jest miejscem przyczepu dla rozcięgna podniebienia miękkiego. W miejscu połączenia lewej i prawej kości podniebiennej znajduje się grzebień nosowy, zaś na powierzchni nosowej blaszki pionowej – grzebień małżowiny.

Kość podniebienna

Kości podniebienne – funkcje

Kości podniebienne pełnią przede wszystkim funkcję strukturalną – tworzą czaszkę i wpływają na jej stabilność oraz utrzymanie prawidłowego kształtu. Jako że znajdują się w nich otwory anatomiczne dla innych struktur, pośrednio przekładają się także na ich budowę. Kości podniebienne utrzymują podniebienie twarde, co pośrednio przekłada się na kształt górnej części jamy ustnej, a więc łuki zębowe, zdolność wyraźnej wymowy, umiejętność spożywania pokarmów czy estetykę uśmiechu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Gworys B., i wsp., Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *