Pierścień Waldeyera

Spis treści

Pierścień gardłowy Waldeyera (zwany także układem chłonnym gardła) to układ skupisk tkanki chłonnej w obrębie błony śluzowej gardła. Posiada go każdy człowiek, a jego obecność jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, a więc i całego ustroju. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego patologa, który po raz pierwszy opisał te struktury i nazwał je limfatycznym pierścieniem twarzowym.

Pierścień Waldeyera

Co składa się na pierścień gardłowy Waldeyera?

W skład pierścienia wchodzi wiele struktur, w tym:

  • migdałki podniebienne;
  • migdałek językowy;
  • migdałek gardłowy;
  • migdałki trąbkowe;
  • grudki chłonne tylnej ściany gardła;
  • pasma boczne.

Dwa pierwsze migdałki tworzą wzdłuż cieśni gardzieli dolne półkole wokół drogi pokarmowej, dwa następne tworzą zaś półkole górne obejmujące drogę oddechową. Inne rozsiane skupiska tkanki chłonnej uzupełniają oba półkola w jeden zamknięty pierścień, skąd pomysł na nazwę tego układu. Jednakże to migdałki podniebienne i migdałek gardłowy odgrywają w patologii gardła najważniejszą rolę.

Zobacz również: Przestrzeń podżuchwowa.

Rola pierścienia gardłowego Waldeyera

Gardło pełni ważne funkcje w organizmie nie tylko ze względu na możliwość oddychania i przełykania kęsów pokarmowych. Zlokalizowany tutaj pierścień Waldeyera odpowiada za procesy obronne ustroju. Chroni przez wnikaniem z jedzeniem czy powietrzem patogenów i czynników chorobotwórczych, które w innym razie dotarłyby do dalszych części układu oddechowego i pokarmowego. Komórki immunologiczne zlokalizowane w tych strukturach wyłapują bakterie, wirusy i grzyby jeszcze na takim etapie, gdzie nie zdążył one przedostać się do wnętrza organizmu.

W niektórych sytuacjach konieczne staje się chirurgiczne usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych. Nie należy jednak obawiać się tego zabiegu, ponieważ pierścień gardłowy Waldeyera składa się jeszcze z innych struktur, które przejmą funkcję usuniętych migdałków. Ze względów odpornościowych nie należy jednak ich usuwać u dzieci poniżej 3 roku życia.

Schorzenia pierścienia gardłowego Waldeyera

Do najczęściej występujących schorzeń w obrębie omawianego pierścienia należą:

Leczenie tych dolegliwości zależy od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia (ewentualnych chorób ogólnoustrojowych, przyjmowania leków itd.) oraz stopnia nasilenia objawów chorobowych. W przypadku chorób o podłożu bakteryjnym najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane antybiotyki. Z kolei chłoniaki wymagają już specjalistycznej terapii onkologicznej. Jak wspomniano wcześniej, w niektórych sytuacjach konieczne staje się usunięcie migdałków. Decyzję o metodach leczenia zawsze podejmuje lekarz.

Zobacz również: Ból gardła.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mrówka-Kata K., Pilarz Ł., Namysłowski G., Dziechciarz-Werbowska J., Chłoniaki pierścienia chłonnego Waldeyera, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2014.
  2. Modrzyński M., Zawisza E., Samolińska-Zawisza U., Układ chłonny gardła – ogólna charakterystyka, Nowa Medycyna, 1/1999.
  3. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *