Resekcja zęba

Spis treści

Resekcja zęba to zabieg stomatologiczny wykonywany wówczas, gdy inne metody leczenia zawiodą. Z pewnością nie jest to przyjemna czynność, ponieważ polega na wycięciu wierzchołka korzenia, który znajduje się głęboko w tkankach dziąsła. Na szczęście, większość problemów z zębami i przyzębiem można wyleczyć innymi technikami, bez konieczności tak dużej ingerencji w tkanki. Konieczne są jednak regularne wizyty u dentysty, aby wcześnie wykryć ewentualne zmiany patologiczne.

Resekcja zęba

Na czym polega resekcja zęba?

Pierwszym krokiem jest znieczulenie tkanek – rodzaj znieczulenia dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Po zadziałaniu środków znieczulających lekarz może rozpocząć resekcję. Polega ona na nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia i wycięcie tzw. okienka kostnego o średnicy przynajmniej 4 mm. Dokonuje się tego albo za pomocą specjalnego dłuta albo przy użyciu wiertarki stomatologicznej. Przy tak dobrym dostępnie do tkanek można już odciąć wierzchołek korzenia, który jest problemem i przyczyną stanu zapalnego w tym miejscu.

Po resekcji wierzchołka korzenia zębowego chirurg stomatologiczny wyrównuje brzegi kostne, oczyszcza ubytek oraz szczelnie wypełnia kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka. Ranę się zszywa i pozostawia do wygojenia, oczywiście po wcześniejszym poinformowaniu pacjenta czego może się spodziewać i jak dbać o jamę ustną w najbliższym okresie.

Wskazania do resekcji zęba

Głównymi wskazaniami do zabiegu są m.in.:

  • złamanie narzędzia dentystycznego, które akurat znajduje się w kanale korzeniowym (współcześnie zdarza się bardzo rzadko);
  • złamanie korzenia zęba w okolicy jego wierzchołka;
  • przebicie korzenia zęba podczas leczenia endodontycznego;
  • powikłania po leczeniu protetycznym;
  • zakrzywione i bardzo cienkie kanały korzeniowe, uniemożliwiające podjęcie leczenia kanałowego.

Resekcję zęba należy wykonać w każdym przypadku, gdy nie jest możliwe wyleczenie zęba innymi sposobami, a ząb ten sprawia dużo problemów i jest przyczyną dolegliwości pacjenta. Często zabieg ma miejsce w sytuacjach, gdy nastąpiło samoistne obumarcie zęba, jednak wciąż utrzymują się stany zapalne w obrębie jego korzenia.

Przeciwwskazania do resekcji zęba

Resekcji zęba nie wykonuje się w sytuacjach, gdy wielkość zmian chorobowych przekracza 1/3 przywierzchołkowej części zęba oraz gdy miejsce ma zanik kości otaczającej ząb. Względnymi przeciwwskazaniami są:

  • ciąża;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroby tarczycy;
  • cukrzyca;
  • złamanie podłużne zęba.

Zabiegu nie przeprowadza się także w przypadku zębów mlecznych u dzieci. Zawsze decyzję o konieczności resekcji podejmuje lekarz po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i wykonaniu szeregu istotnych badań, w tym obrazowych.

Czy resekcja zęba boli?

Z całą pewnością resekcja zęba nie należy do przyjemnych i komfortowych zabiegów dentystycznych. Sam zabieg jednak wykonywany jest w znieczuleniu i nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Podczas całego procesu pacjent może odczuwać jedynie fakt, że w jamie ustnej wykonywane są czynności dentystyczne. Nie odczuwa jednak bólu ani innych dolegliwości. Po ustąpieniu działania środka znieczulającego pacjent może czuć dyskomfort, ból i wszystkie objawy związane z gojeniem się tkanek. Może pojawić się obrzęk. Objawy te znikają po kilku dniach.

Resekcja zęba – rokowania

Resekcja zęba na ogół nie wiąże się z koniecznością ponownych zabiegów stomatologicznych. Ma bardzo duży odsetek powodzenia jeśli lekarz wykonuje ją z użyciem innowacyjnych sprzętów (np. pod mikroskopem) i posiada wiedzę wraz z doświadczeniem. Przez kilka najbliższych miesięcy od zabiegu resekcji powinniśmy pozostać pod opieką lekarza i zgłaszać się na wizyty kontrolne. Dopiero po upływie tego czasu można mówić o pełnym sukcesie terapeutycznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grad P., Paruzel-Pliskowska A., Żegleń A., Pytko-Polończyk J., Przegląd wybranych atraumatycznych metod ekstrakcji, Nowa Stomatologia, 24/2019.
  2. Kaczmarek U., Grzesiak-Gasek I., Wójtowicz D. Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, Dental and Medical Problems, 4/2009.
  3. Dziadek H., Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *