Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Spis treści

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to choroba dotycząca przede wszystkim dzieci, jednak może rozwinąć się i u dorosłych. Zwykle ma łagodny przebieg, jednak objawy utrzymują się nawet kilka tygodni. Początkowo choroba może przypominać zwykłą grypę, jednak już po kilku dniach pojawiają się typowe dla niej objawy. Jest to schorzenie wirusowe.

wiurs-opryszczki

Z czego wynika opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

Główną przyczyną choroby jest zarażenie wirusem opryszczki zwykłej typu 1. Wirus przenoszony jest przez ślinę lub kontakt z przedmiotami posiadającymi go na swojej powierzchni, np. na zabawkach. Z tego powodu opryszczkowe zapalenie jamy ustnej jest typowe dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.

Wirusy te posiadają właściwości neurotropowe i pozostają w zwojach czuciowych nerwu trójdzielnego. W przypadku ekspozycji na inny podtyp serologiczny wirusa opryszczki wszystkie wymienione objawy mogą wystąpić ponownie. Historycznie taką powtórną infekcję określano jako aftowe zapalenie jamy ustnej.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – objawy

Na samym początku choroby pojawiają się objawy takie jak:

  • wysoka gorączka;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • bóle mięśniowe;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Dopiero po 2-3 dniach pojawiają się bardziej typowe objawy, wskazujące na opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, czyli wykwity miejscowe w jamie ustnej pod postacią licznych pęcherzyków. Są to wykwity pierwotne. W krótkim czasie jednak pękają i przekształcają się w nadżerki, tworząc wykwity wtórne. Zauważa się stan zapalny dotyczący całej błony śluzowej jamy ustnej, warg, dziąseł i podniebienia. Typowy jest także szary nalot na języku,a także:

  • nadmierne ślinienie się dziecka, co może być błędne uznane za początek ząbkowania;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • opuchnięcie błon śluzowych jamy ustnej.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej ustępuje po 2-3 tygodniach.

Zobacz również: Opryszczka.

Leczenie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej

W związku z tym, że przyczyną choroby są wirusy, stosuje się farmakologiczne preparaty przeciwwirusowe. Wirusa nie można jednak całkowicie usunąć z organizmu – pozostaje on w nim już do końca życia, wykazując zdolność ujawniania się w późniejszym wieku pod wpływem czynników ryzyka, np. przejściowego osłabienia odporności. Poza farmakoterapią zaleca się okresową modyfikację stylu życia i domowe metody łagodzące objawy:

  • stosowanie diety półpłynnej;
  • unikanie kwaśnych, słonych czy ostrych potraw oraz gazowanych napojów, które podrażniają delikatną śluzówkę jamy ustnej;
  • unikanie pokarmów zbyt zimnych lub zbyt gorących;
  • spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B i witaminę C, ewentualnie ich suplementacja;
  • picie przynajmniej 1,5 l czystej wody dziennie.

Dzieci, w związku ze słabym układem immunologicznym, powinny znajdować się pod kontrolą lekarza. Nie należy leczyć opryszczkowego zapalenia jamy ustnej na własną rękę, nawet jeśli mamy pewną wiedzę na ten temat.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Petkowicz B., Jastrzębska I., Jamrogiewicz R., Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jako powikłanie w chemioterapii nowotworów, Dental and Medical Problems, 1/2012.
  2. Waśniewska-Okupniak E., Szyfter W., Diagnostyka zapaleń jamy ustnej z nadżerkami i owrzodzeniami błony śluzowej, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 1/2015.
  3. Lesiak A., Narbutt J., Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, Forum Dermatologicum, 4/2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *