Pulpotomia

Spis treści

Pulpotomia to zabieg polegający na amputacji miazgi zęba w znieczuleniu. Wykonuje się go zwykle u dzieci, celem zachowania żywotności miazgi kanałowej. Wyróżnia się kilka rodzajów pulpotomii, przy czym najczęściej omawiana jest całkowita lub częściowa. To zabieg niegdyś często wykonywany w endodoncji, współcześnie jednak ma ograniczone wskazania.

 

Na czym polega pulpotomia?

Pulpotomia polega na usunięciu miazgi komorowej z pozostawieniem i zapatrzeniem miazgi w kanałach. Zabieg można przedstawić w kilku głównych etapach:

  • podanie znieczulenia miejscowego;
  • usunięcie miazgi kanałowej wiertłem diamentowym, różyczkowym lub ekskawatorem;
  • zatamowanie krwawienia sterylnymi kulkami z waty;
  • zaopatrzenie miazgi dowolnym sposobem;
  • przykrycie dna komory tlenkiem cynku z eugenolem;
  • wypełnienie ubytku.

Dodatkowo bardzo ważne są regularne kontrole u stomatologa, podczas których wykonuje się RTG uzębienia. Zabieg uznaje się za udany, gdy tkanki otaczające ząb są prawidłowe (zarówno podczas oględzin, jak i w badaniu RTG) oraz proces resorpcji fizjologicznej korzenia nie został zaburzony.

Wyróżnia się także pulpotomię całkowitą, którą niekiedy wykonuje się u dzieci i młodzieży zgłaszającej się do leczenia stomatologicznego z powodu próchnicy głębokiej, powikłanej nieodwracalnym zapaleniem miazgi.

Wskazania do pulpotomii

Nie poleca się wykonywania go na dojrzałych zębach stałych, ponieważ standardem stało się wyłuszczenie miazgi z kanałów i szczelne ich wypełnienie. Takie postępowanie daje znacznie lepsze rezultaty i zmniejsza ryzyko powikłań takich jak np. zakażenie miazgi kanałowej.

W przypadku zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia istnieją pewne (aczkolwiek ograniczone) wskazania do amputacji przeżyciowej. Wówczas zabieg bywa traktowany jako tymczasowy: w późniejszym okresie po jego wykonaniu zaleca się klasyczne leczenie kanałowe. Obecnie pulpotomia jest wykonywana na mlecznych zębach trzonowych.

Wskazaniem do zabiegu są najczęściej przypadki odwracalnych i bezobjawowych zapaleń miazgi, czyli zęby z próchnicowym lub mechanicznym obnażeniem miazgi bez patologicznych objawów klinicznych, takich jak obrzęki, przetoki, nieprawidłowe reakcje na opukiwanie zębów czy wysięki ropne z miazgi.

Dlaczego u dzieci wykonujemy pulpotomię?

Można się zastanawiać, dlaczego w przypadku mlecznych trzonowców stosuje się omawiany zabieg, a nie klasyczne leczenie. Otóż wiąże się to z:

  • trudnościami w prawidłowym opracowaniu i wypełnieniu skomplikowanego często systemu kanałów;
  • obawą przed uszkodzeniem zawiązka zęba stałego;
  • względnie krótkim okresem przebywania zębów mlecznych w jamie ustnej.

Podsumowując, pulpotomia wykonywana jest głównie ze względów bezpieczeństwa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Taha N., Abdulkhader S., Całkowita pulpotomia z zastosowaniem materiału Biodentine wykonana w zębach stałych młodych w przypadku próchnicowego odsłonięcia miazgi z objawami pulpopatii nieodwracalnej, Journal of Endodontics, 44/2018.
  2. Coelho A., Canta J., Marques P., Pulpotomia de Dentes Deciduos com Mineral Trioxido Agregado. Caso Clinico, Revista Portuguesa de Estomatologia, Medicina Dentaria e Cirurgia Maxilofacial, 2/2005.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *