Kolejność wypadania zębów mlecznych

Spis treści

Kolejność wypadania zębów mlecznych u dzieci to temat często poruszany przez rodziców, którzy chcą się dowiedzieć, czy proces ten przebiega prawidłowo. To ważne wydarzenie zarówno dla nich, jak i dla dzieci. Pod zębami mlecznymi chowają się bowiem zawiązki zębów stałych (których nie zobaczymy gołym okiem), z których urośnie ostateczna generacja zębów. Coraz mocniej naciskają one na płytko zlokalizowane korzenie mleczaków, przez co te ustępują i wypadają.

Kolejność wypadania zębów mlecznych

 

Kolejność wypadania zębów mlecznych u dzieci

Pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać około 6. roku życia dziecka, choć jest to termin względny, jak w przypadku wyrzynania się zębów mlecznych. To, kiedy zęby zaczną wypadać, zależy od wielu czynników, choćby diety, chorób genetycznych i współistniejących czy nawet płci. Istnieje zależność, że im szybciej wyrastają zęby mleczne, tym szybciej dojdzie do ich fizjologicznej utraty na rzecz zębów stałych. Podobnie jak zęby objęte próchnicą wypadną szybciej niż zęby zdrowe (pamiętajmy jednak, aby nigdy do tego nie dopuścić, ponieważ przełoży się to na zdrowie zębów stałych).

Utrata zębów mlecznych następuje stopniowo. Nigdy nie zdarza się, że wypadają wszystkie jednocześnie. Szacowany czas ich wypadania prezentuje się następująco:

  • dolne zęby sieczne przyśrodkowe – 6.-7. rok życia;
  • dolne zęby sieczne boczne – 7.-8. rok życia;
  • górne zęby sieczne – 8.-9. rok życia;
  • kły dolne – 9.-12. rok życia;
  • kły górne, zęby przedtrzonowe oraz zęby trzonowe – 10.-12. rok życia.

Jak można zauważyć, w pierwszej kolejności dziecko pozbędzie się siekaczy, od czego zazwyczaj nie ma odstępstw.

Czy wypadanie zębów mlecznych boli?

W przeciwieństwie do ząbkowania, wypadanie zębów mlecznych przebiega bezboleśnie. Nie niesie za sobą również żadnych innych objawów, takich jak opuchnięcie dziąsła czy dyskomfort. Obserwuje się jedynie rozchwianie zęba, czyli jego zwiększoną ruchomość. Podczas wypadnięcia zęba naturalnym zjawiskiem jest lekkie krwawienie lub minimalny ból, zwłaszcza, gdy musimy pomóc w jego eliminacji.

Mogą zdarzyć się również sytuacje, w których mleczak jest dość mocno rozchwiany, jednak uparcie tkwi w swoim zębodole. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest właśnie samodzielna pomoc w wypadnięciu zęba lub wizyta u stomatologa, który sprawnie go wyjmie. Istnieje bowiem ryzyko, że ząb wypadnie w nocy i przyczyni się do zadławienia dziecka.

Podwójne uzębienie

Na etapie wypadania zębów mlecznych u dzieci częstym zjawiskiem jest tzw. podwójne uzębienie. Mówimy o nim wówczas, gdy zęby mleczne wciąż tkwią na swoim miejscu, natomiast obok nich wyrzynają się już zęby stałe. Ma to poważne konsekwencje, ponieważ może prowadzić do wad zgryzu, co z kolei będzie wymagać w przyszłości leczenia ortodontycznego. Najlepiej jest udać się do stomatologa dziecięcego, który usunie problematyczne zęby mleczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Emerich K., Wal-Adamczak A., Sobczak M., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *