Metoda CMCR

Spis treści

Metoda CMCR, czyli metoda chemomechanicznego usuwania próchnicy opiera się na rozmiękczaniu specjalnym żelem zniszczonej przez próchnicę zębiny. W efekcie można ją sprawnie usunąć ręcznie. Taki zabieg jest całkowicie bezbolesny, przez co dobrze znoszą go nawet dzieci.

Metoda CMCR

Na czym polega metoda CMCR?

Celem rozmiękczenia zniszczonej zębiny stosuje się żel Carisolv. Po nałożeniu na tkanki zęba wiążą się one z rozplecioną strukturą kolagenu, dzięki czemu zdrowe tkanki nie ulegają zniszczeniu i usunięciu. Sprawia to, że opracowanie ubytku jest niemal nieinwazyjne. Do zalet metody CMCR zalicza się brak warstwy mazistej na powierzchni opracowanego ubytku. Żel nie wpływa na szkliwo, dlatego szkliwo musi zostać opracowane z wykorzystaniem tradycyjnych sposobów preparacji. Cały proces jest stosunkowo szybki. Po nałożeniu żelu wystarczy odczekać pół minuty, po czym można przystąpić do usuwania zębiny przy zastosowaniu narzędzi ręcznych.

Skład żelu Carisolv

Żel Carisolv, który zawiera w swoim składzie 3 aminokwasy: lizynę, leucynę, kwas glutaminowy, a jego głównym składnikiem jest podchloryn sodu. Do pozostałych związków aktywnych można zaliczyć: chlorek sodu, wodorotlenek sodu, karboksymetylocelulozę (jako substancję zagęszczającą) i erytrozynę.

Zalety metody CMCR

Przeprowadzono liczne badania mające wykazać skuteczność i zalety metody CMCR. Udowodniono, że stosowanie preparatu Carisolv wiąże się z usunięciem właściwej ilości zębiny, co nie zawsze ma miejsce przy innych metodach (sonoabrazji, abrazji powietrznej czy opracowania ręcznego).

Kolejne badanie dotyczyło oceny czystości opracowanego ubytku, odczuć pacjentów i czasu trwania. Wprawdzie metoda CMCR zajmowała nieco więcej czasu niż inne, jednak wszystkie opracowane ubytki zostały uznane przez niezależnych specjalistów za maksymalnie oczyszczone. Dodatkowo większość pacjentów nie zgłaszała żadnych dolegliwości bólowych, jedynie 4 na 60 poprosiło o znieczulenie. Po roku od zabiegu nie stwierdzono nieprawidłowości w wyglądzie wypełnień i reakcji miazgi.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Berczyńska D., Buczkowska-Radlińska J., Berczyński P., Gmerek A., Współczesne metody opracowania ubytków zmineralizowanych tkanek zębów – przegląd piśmiennictwa, Pomeranian Journal of Life Science, 1/2019.
  2. Renk S., Ilewicz L., Kupka T., Skucha-Nowak M., Tanasiewicz M., Chemomechaniczne opracowywanie ubytków – prezentacja systemu Carisolv, Nowa Stomatologia, 2/2002.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *