Ciepłe okłady są praktykowane od setek lat z bardzo dobrymi rezultatami. Należy jedynie wiedzieć, kiedy lepiej sięgnąć po ciepły, a kiedy po zimny okład. Sama procedura jest bardzo prosta w wykonaniu. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Oto najważniejsze informacje.
Ciepły okład – jak zrobić?
Ciepłe okłady można wykonać z wielu różnych przedmiotów. Najprostszym sposobem jest kupno termoforu – wypełnia się go gorącą wodą, a następnie przykłada bezpośrednio do ciała. To produkt wielokrotnego użytku, który z pewnością warto mieć w swoim gospodarstwie domowym. Inną opcją jest zagrzanie na kaloryferze kawałka materiału lub szalika, a następnie obwiązanie nim potrzebującej ciepła okolicy ciała. Poza sezonem grzewczym szalik ten można zagrzać w piekarniku, pilnując, aby ustawiona temperatura nie była za wysoka i aby czas grzania nie był zbyt długi.
Ciepły okład utrzymujemy na ciele do momentu, w którym przestanie grzać i po prostu się ochłodzi. Z reguły jest to 15-30 minut w zależności od wielkości i rodzaju źródła ciepła. Czynność można powtarzać wielokrotnie, w zależności od wskazań medycznych.
Ciepłe okłady – wskazania do wykonania
Podstawowymi wskazaniami do wykonania ciepłych okładów są:
- przewlekłe bóle mięśniowe, np. związane z pracą siedzącą czy intensywną aktywnością fizyczną;
- częste skurcze mięśniowe;
- problemy trawienne, bóle brzucha;
- bóle miesiączkowe;
- bóle uszu i bóle głowy;
- przykurcze stawowe;
- problemy z laktacją spowodowane zatkaniem przewodów mlecznych;
- przewlekłe choroby zatok przynosowych.
Ponadto sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą wykonać ciepły okład przed planowanym treningiem, aby tym samym rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.
Ciepłe okłady – przeciwwskazania
Ciepłe okłady nie zawsze są jednak bezpieczne i wskazane do wykonania. Kluczowymi przeciwwskazaniami do nich są:
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- stany zapalne, np. pierwsze godziny po silnym skręceniu stawu skokowego;
- czas bezpośrednio po kontuzjach;
- I trymestr ciąży na okolicę brzucha i lędźwi;
- poważne odmrożenia;
- oparzenia;
- urazy, którym towarzyszy krwawienie;
- obrzęki.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Warto zaznaczyć, że w stanach ostrych i bezpośrednio po kontuzjach wskazane są jednak zimne okłady, które zadziałają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Także one mają zdolność łagodzenia dolegliwości bólowych.
Jak działają ciepłe okłady?
Ciepłe okłady silnie rozluźniają mięśnie, mogą więc niwelować dolegliwości związane z ich przeciążeniem czy wzmożonym napięciem. Poprawiają również miejscowy przepływ krwi i chłonki, poprawiając ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanek. Tym samym są skuteczną opcją podczas regeneracji. Ciepło jest ponadto kluczowe w regeneracji struktur nerwowych. Ciepłe okłady wspierają usuwanie toksyn i metabolitów z ogrzewanego miejsca oraz sprawiają, że tkanki są mniej podatne na kontuzję.
Ciepły okład na ból zęba
W przypadku odczuwania dolegliwości bólowych zęba szczególnie rekomenduje się okład zimny. Jednak niektóre osoby wskazują na skuteczność ciepła w łagodzeniu bólu – wówczas wystarczy termofor, rozgrzany szalik lub inny okład przyłożyć bezpośrednio do skóry policzka. Działanie przeciwbólowe będzie wiązać się z rozluźnieniem napięć mięśniowo-powięziowych i poprawą krążenia krwi, co przyczyni się do zdrenowania tej okolicy i zmniejszenia obrzęku. Ciepłe okłady nie są jednak zalecane tuż po ekstrakcjach zęba, ponieważ poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych mogą nasilać krwawienie. Kolejnym minusem tego będzie opóźnienie tworzenia się skrzepu w miejscu ekstrakcji, a więc i zwiększenie ryzyka suchego zębodołu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
- Kasprzak W., Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.