Ciepłe okłady

Spis treści

Ciepłe okłady są praktykowane od setek lat z bardzo dobrymi rezultatami. Należy jedynie wiedzieć, kiedy lepiej sięgnąć po ciepły, a kiedy po zimny okład. Sama procedura jest bardzo prosta w wykonaniu. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Oto najważniejsze informacje.

Ciepłe okłady

Ciepły okład – jak zrobić?

Ciepłe okłady można wykonać z wielu różnych przedmiotów. Najprostszym sposobem jest kupno termoforu – wypełnia się go gorącą wodą, a następnie przykłada bezpośrednio do ciała. To produkt wielokrotnego użytku, który z pewnością warto mieć w swoim gospodarstwie domowym. Inną opcją jest zagrzanie na kaloryferze kawałka materiału lub szalika, a następnie obwiązanie nim potrzebującej ciepła okolicy ciała. Poza sezonem grzewczym szalik ten można zagrzać w piekarniku, pilnując, aby ustawiona temperatura nie była za wysoka i aby czas grzania nie był zbyt długi.

Ciepły okład utrzymujemy na ciele do momentu, w którym przestanie grzać i po prostu się ochłodzi. Z reguły jest to 15-30 minut w zależności od wielkości i rodzaju źródła ciepła. Czynność można powtarzać wielokrotnie, w zależności od wskazań medycznych.

Ciepłe okłady – wskazania do wykonania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania ciepłych okładów są:

  • przewlekłe bóle mięśniowe, np. związane z pracą siedzącą czy intensywną aktywnością fizyczną;
  • częste skurcze mięśniowe;
  • problemy trawienne, bóle brzucha;
  • bóle miesiączkowe;
  • bóle uszu i bóle głowy;
  • przykurcze stawowe;
  • problemy z laktacją spowodowane zatkaniem przewodów mlecznych;
  • przewlekłe choroby zatok przynosowych.

Ponadto sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą wykonać ciepły okład przed planowanym treningiem, aby tym samym rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Ciepłe okłady – przeciwwskazania

Ciepłe okłady nie zawsze są jednak bezpieczne i wskazane do wykonania. Kluczowymi przeciwwskazaniami do nich są:

  • zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • stany zapalne, np. pierwsze godziny po silnym skręceniu stawu skokowego;
  • czas bezpośrednio po kontuzjach;
  • I trymestr ciąży na okolicę brzucha i lędźwi;
  • poważne odmrożenia;
  • oparzenia;
  • urazy, którym towarzyszy krwawienie;
  • obrzęki.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Warto zaznaczyć, że w stanach ostrych i bezpośrednio po kontuzjach wskazane są jednak zimne okłady, które zadziałają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Także one mają zdolność łagodzenia dolegliwości bólowych.

Jak działają ciepłe okłady?

Ciepłe okłady silnie rozluźniają mięśnie, mogą więc niwelować dolegliwości związane z ich przeciążeniem czy wzmożonym napięciem. Poprawiają również miejscowy przepływ krwi i chłonki, poprawiając ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanek. Tym samym są skuteczną opcją podczas regeneracji. Ciepło jest ponadto kluczowe w regeneracji struktur nerwowych. Ciepłe okłady wspierają usuwanie toksyn i metabolitów z ogrzewanego miejsca oraz sprawiają, że tkanki są mniej podatne na kontuzję.

Ciepły okład na ból zęba

W przypadku odczuwania dolegliwości bólowych zęba szczególnie rekomenduje się okład zimny. Jednak niektóre osoby wskazują na skuteczność ciepła w łagodzeniu bólu – wówczas wystarczy termofor, rozgrzany szalik lub inny okład przyłożyć bezpośrednio do skóry policzka. Działanie przeciwbólowe będzie wiązać się z rozluźnieniem napięć mięśniowo-powięziowych i poprawą krążenia krwi, co przyczyni się do zdrenowania tej okolicy i zmniejszenia obrzęku. Ciepłe okłady nie są jednak zalecane tuż po ekstrakcjach zęba, ponieważ poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych mogą nasilać krwawienie. Kolejnym minusem tego będzie opóźnienie tworzenia się skrzepu w miejscu ekstrakcji, a więc i zwiększenie ryzyka suchego zębodołu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Kasprzak W., Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *