Piezochirurgia

Spis treści

Piezochirurgia to nowoczesna technika przeprowadzania zabiegów osteotomii i osteoplastyki, wykorzystująca mikrodrgania. Ich częstotliwość dobiera się w zależności od opracowywanej tkanki kostnej, dzięki czemu nawet przy bezpośrednim kontakcie nie ma możliwości uszkodzenia tkanek miękkich. Ma zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii.

Piezochirurgia

Zastosowanie piezochirurgii w stomatologii

Piezochirurgia może być stosowana w następujących przypadkach:

  • chirurgiczne ekstrakcje zębów;
  • ekstrakcje zatrzymanych zębów mądrości;
  • zabiegi implantacji;
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej;
  • resekcja wierzchołka;
  • usuwanie torbieli;
  • pobieranie tkanki kostnej celem odbudowy ubytków kości szczęki lub żuchwy;
  • leczenie wad zgryzu (zabiegi z użyciem fal ultradźwiękowych przyspieszają prawidłowe pozycjonowanie zębów);
  • plastyka wyrostków zębodołowych.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgii, ta wymaga znacznie mniejszej siły przykładanej na kość, a dzięki systemowi chłodzenia nie powoduje jej przegrzania. Efektem jest zmniejszenie dolegliwości pozabiegowych, takich jak obrzęk i ból. Umożliwia także znaczne ograniczenie krwawienia podczas zabiegu.

Piezochirurgia – jak działa?

Największą zaletą piezochirurgii jest minimalna traumatyzacja tkanek. Pole zabiegowe jest praktycznie pozbawione krwi. Lekarz może z powodzeniem pracować w pobliżu nerwów bez ryzyka ich podrażnienia. Dodatkowo każdy jego ruch jest wysoce precyzyjny i bezbolesny dla pacjenta. Sprzęty są nowoczesne i posiadają zmienne końcówki, które można dobierać w zależności od potrzeb. Zakres oscylacji także można regulować, dzięki czemu wykonuje się nie tylko zabiegi endodontyczne, ale i periodontologiczne. Na końcu warto wspomnieć, że po zastosowaniu tej techniki skraca się okres rekonwalescencji. Piezoterapia nie uszkadza tkanek i nie wywołuje krwawień, dlatego wszystkie rany goją się szybciej i sprawniej.

Wady piezochirurgii

Piezochirurgia jest kosztowną metodą, a Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie refunduje. Nie jest również łatwa dla operatora, dlatego wybierając ją należy mieć pewność, że stomatolog jest doświadczonym w swoim fachu specjalistą. Mimo wszystko, zalety piezochirurgii przeważają ewentualne wady. Jej popularność wciąż rośnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Michalak M., Jarosz P., Szalewski L., Bakalczuk P., Bożyk A., Comparison of piezosurgery apparatus: temperature rise and incision depth – preliminary studies, European Journal of Medical Technologies, 4/2020.
  2. Arun D., Jain G., Bansal T., Piezosurgery in dentistry, Journal of Oral Research and Review, 8/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *