Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych

Spis treści

Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych to wbrew pozorom wcale nie takie rzadkie zjawisko. W zależności od nieprawidłowości, leczenie może obejmować założenie aparatu ortodontycznego lub ekstrakcję zębów. Wszelkie czynności terapeutyczne dobierane są jednak indywidualnie do stanu jamy ustnej pacjenta.

Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych

Wypadanie zębów mlecznych

Zęby mleczne, jako pierwsze uzębienie, są niestałe i na pewnym etapie rozwoju dziecka ulegają wymianie na zęby stałe. Cały proces wymiany zębów mlecznych rozpoczyna się już w okolicach 4. roku życia, kiedy dochodzi do stopniowej resorpcji korzenia. Trwa to dłuższy czas, ponieważ aż do 6.-7. roku życia. Wówczas ząb mleczny wypada, ustępując miejsca zębowi stałemu.

Nie można również powiedzieć, że w wieku 6 lat powinna nastąpić wymiana wszystkich zębów mlecznych. Wszystko następuje bowiem etapami. W pierwszej kolejności wypadają zęby pierwsze i drugie, dopiero w wieku 10-11 lat zjawisko dotyczy kłów. Przedtrzonowce ulegają wymianie w okolicach 10.-12. roku życia. Podane ramy czasowe różnią się jednak między indywidualnymi osobami.

Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych

Do nieprawidłowości podczas wyrzynania się zębów stałych zaliczamy między innymi:

  • zęby zatrzymane;
  • wzrost zębów stałych w nieodpowiednich kierunkach;
  • zęby nadliczbowe;
  • brak zawiązków zębów stałych.

O zębach zatrzymanych mówimy wówczas, gdy ząb stały nie pojawia się w miejscu zęba mlecznego, choć nastąpił taki moment w rozwoju dziecka, kiedy zjawisko powinno już nastąpić. Przyczyn może być wiele – np. uraz w okolicy wyrostka zębodołowego czy rozszczep podniebienia. Z zębami zatrzymanymi wiąże się również problem braku zawiązków zębów stałych, dotyczący zwykle trzecich trzonowców. W przypadku braku takiego zawiązka, ząb stały nigdy się nie rozwinie. Jest to widoczne szczególnie w przypadku ósemek – część ludzi posiada zęby mądrości, zaś część nie. I wcale nie wiąże się to z poziomem inteligencji poszczególnych osób.

Zęby nadliczbowe to znacznie rzadziej występująca dolegliwość. Ich obecność najczęściej wiąże się z rozszczepem podniebienia lub zespołami genetycznymi – jednak nie zawsze. Zęby nadliczbowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu w łuku zębowym, a ich obecność blokuje prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych.

Ostatnim, najczęstszym problemem, są różnego rodzaju wady zgryzu związane z niewłaściwym kierunkiem wzrostu zębów. Wyrastające zęby stałe mogą kierować się skośnie lub rotować wokół własnej osi. Nierzadkie jest również zjawisko nachodzenia na siebie brzegów sąsiednich zębów. To typowe wady zgryzu, które wymagają tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych – co robić?

Jeśli zauważymy u swojego dziecka, że zęby stałe nie wyrzynają się o terminie lub wyrzynają się w sposób nieprawidłowy, pierwszą reakcją powinna być wizyta u stomatologa dziecięcego (pedodonta). Specjalista oceni stan jamy ustnej dziecka i w razie konieczności wykona dodatkowe badania (np. zdjęcie RTG), dzięki czemu będzie mieć dokładny obraz uzębienia pacjenta wraz z zawiązkami zębowymi. Najczęściej leczenie dotyczy rozwijających się wad zgryzu, obejmuje więc założenie aparatu ortodontycznego stałego lub stosowanie wyjmowanych nakładek na zęby. Z kolei w przypadku zębów nadliczbowych konieczna może się okazać ich ekstrakcja.

Podczas wyrzynania się zębów stałych konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, ponieważ dziecko na tym etapie jest szczególnie narażone na stany zapalne, próchnicę, kamień nazębny i inne dolegliwości jamy ustnej. Warto zwracać uwagę na dietę dziecka – powinna być uboga w cukry proste i kwaśne napoje gazowane, zaś bogata w wapń, fluor, białko i fosfor.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wieczkowska I., Jarząbek A., Gońda-Domin M., Bielawska-Victorini H., Ektopowe wyrzynanie pierwszych trzonowców stałych, Stomatologia po Dyplomie, 10/2016.
  2. Gurdziel K., Minch L., Minch E., Późne powstawanie mnogich zawiązków nadliczbowych zębów przedtrzonowych w żuchwie – opis przypadku, Stomatologia Współczesna, 2/2014.
  3. Śmiech-Słomkowska G., Rytlowa W., Profilaktyka i wczesne leczenie ortodontyczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *