Guzki Bohna

Spis treści

Guzki Bohna to drobne torbiele nabłonkowe dotyczące gruczołów ślinowych produkujących śluz. Bardzo często lokalizują się na policzkowych lub językowych częściach wyrostków zębodołowych, znacznie rzadziej w obrębie podniebienia. Nierzadko współwystępują z perłami Epsteina, zwanymi również perłami szkliwnymi. Zazwyczaj guzki Bohna nie wymagają żadnej terapii, w pewnym momencie rozwoju dziecka samoistnie znikają.

Guzki Bohna

Guzki Bohna – przyczyny

Guzki Bohna są drobnymi torbielami wypełnionymi keratyną. Choć nie do końca wiadomo skąd się biorą i dlaczego występują u niektórych dzieci, zaś u innych nie, na temat ich etiologii powstało wiele teorii. Współcześnie uważa się, że prawdopodobnie stanowią pozostałość po małych gruczołach ślinowych. Ich obecność można zauważyć u około 50% wszystkich noworodków. Nie należy mylić ich jednak z zębami noworodkowymi lub zębami wrodzonymi.

Jak wyglądają guzki Bohna?

Omawiane guzki lokalizują się na policzkowych lub językowych częściach wyrostków zębodołowych, rzadziej zaś na podniebieniu. Najczęściej można je zauważyć na policzkowej powierzchni górnego wału dziąsłowego. Jeśli występują na dolnym wale dziąsłowym, to nigdy samodzielnie. Zawsze jednocześnie dotyczą wału górnego.

Guzki Bohna można scharakteryzować jako niewielkie (o średnicy około 2-3 mm) narośla o zabarwieniu szaro-białym. Występują licznie i posiadają zwartą konsystencję. Po pewnym czasie ulegają samoistnemu pękaniu i znikają, co przyda na 2-5 miesięcy po urodzeniu noworodka, ewentualnie w okresie wyrzynania się zębów mlecznych.

Guzki Bohna – leczenie

Jak wspomniano wcześniej, guzki Bohna nie wymagają leczenia, ponieważ nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka, a po pewnym czasie samoistnie znikają nie pozostawiając żadnych konsekwencji. Nie powinny być więc powodem do niepokoju. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym bądź z lekarzem pediatrą. Po dokładnym zbadaniu dziecka specjalista oceni czy występujące zmiany to rzeczywiście niegroźne guzki Bohna czy może pleśniawki wymagające leczenia.

Guzki Bohna a perły szkliwne

Guzki Bohna i perły szkliwne należą do grupy łagodnych zmian w błonie śluzowej jamy ustnej, jednak nie odnoszą się do tych samych narośli. Obie zmiany nie powodują żadnych dolegliwości i mają charakter przejściowy. Perły Epsteina można odróżnić od guzków Bohna zabarwieniem, są bowiem biało-żółte. Najczęściej pojawiają się w jamie ustnej po obu stronach szwu łączącego podniebienie twarde. Szacuje się, że dotyczą aż 80% noworodków. Ich zanikanie można przyspieszyć delikatnie masując jamę ustną dziecka, np. przy okazji karmienia piersią.

Należy wiedzieć, że do grona torbieli jamy ustnej u noworodka zaliczamy również tzw. dental lamina cysts, czyli resztki listewki zębowej. Zazwyczaj lokalizują się one na szczycie wyrostków zębowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Emerich K., Wal-Adamczak A., Sobczak M., Jama ustna dziecka bez tajemnic, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.
  2. Daszkowska M., Habrat P., Szczepańska J., Zęby wrodzone i noworodkowe – opis pięciu przypadków, Nowa Stomatologia, 1/2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *