Nitkowanie zębów

Spis treści

Nitkowanie zębów to podstawowa czynność pozwalająca na zachowanie maksymalnego zdrowia zębów i dziąseł. Powinno wykonywać się ją codziennie, przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu sprawnie i dokładnie usuniemy płytkę nazębną wraz z resztkami jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Do nitkowania powinny przyłożyć się wszyscy, zwłaszcza jednak osoby ze stałymi aparatami ortodontycznymi.

Nitkowanie zębów

Jak nitkować zęby?

Nitkowanie zębów można przedstawić następująco:

  1. odmierzenie około 45 cm nici dentystycznej i nawinięcie jej na palec wskazujący lub środkowy obu dłoni;
  2. trzymając nić między kciukami odmierzenie około 3 cm, a następnie mocne napięcie jej;
  3. wprowadzenie nici między zęby wykonując ruch wahadłowy;
  4. w momencie, gdy nić dojdzie do dziąseł, wygięcie jej w kształt litery „C”, aby objęła boczną część zęba;
  5. usunięcie z tej powierzchni płytki nazębnej i resztek jedzenia;
  6. powtórzenie czynności w tej samej przestrzeni międzyzębowej lecz w przypadku drugiego, tworzącego ją zęba.

Należy bezwzględnie pamiętać, aby nie wkładać nici głęboko pod dziąsła. Nitkowanie powinno być dokładne, ale i delikatne. Dodatkowo podczas tej czynności, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nitkowaniem, może pojawić się niewielkie krwawienie z dziąseł. Po nitkowaniu można przepłukać usta chłodną wodą, co obkurczy naczynia krwionośne i powstrzyma je. Jeśli krwawienie nie ustępuje albo pojawia się obficie mimo regularnego nitkowania należy udać się do stomatologa. Prawdopodobnie zmagamy się z chorobami dziąseł, które należy zdiagnozować, rzadziej zaś – z zaburzeniami krzepnięcia krwi, które również wymagają fachowej diagnostyki.

Każdy ząb nitkuje się czystą częścią nici dentystycznej. Przechodząc od jednego zęba do drugiego, należy rozwijać świeżą część nici z palca jednej ręki, jednocześnie nawijając zużytą nić na palec drugiej ręki. Zużyty kawałek nici dentystycznej wyrzucamy do śmieci – jest już bezużyteczny i pokryty bakteriami.

Nitkowanie zębów – przed czy po szczotkowaniu?

Szczoteczka do zębów – nawet ta najlepsza czy elektryczna – nie poradzi sobie z resztkami jedzenia i płytką nazębną znajdującą się w przestrzeniach międzyzębowych. Zwłaszcza przy bardziej stłoczonych zębach. Nitkowanie jest więc konieczne. Najlepiej wykonywać je jeszcze przed szczotkowaniem zębów, dzięki czemu wyciągniemy niechciane resztki na powierzchnię szkliwa, a następnie usuniemy je przy pomocy szczoteczki. Odwrotna kolejność skutkowałaby tym, że na dokładnie umyte zęby naniesiemy płytkę nazębną wyjętą podczas nitkowania, co zniweczyłoby cały efekt czynności higienicznych.

Nitkowanie zębów a aparat ortodontyczny

Zwłaszcza osoby z aparatem na zębach powinny przyłożyć się do regularnego nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Ze względu na brak możliwości zdjęcia metalowych elementów czynność jest utrudniona, a zwykły sposób nitkowania – niemożliwy. Tym samym takim osobom poleca się specjalne nici, które można zakupić u ortodonty lub w niemal każdej drogerii. Nici te posiadają usztywniany, wzmacniany koniec, swoim wyglądem przypominający drut. Dzięki temu bez problemu przełożymy go pod drutem aparatu – dalsze etapy nitkowania pozostają bez zmian.

Dlaczego warto nitkować zęby?

Regularne, codzienne nitkowanie zębów pozwala na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie ich powierzchni, dzięki czemu dbamy o ogólne ich zdrowie. Zmniejsza się ryzyko próchnicy, kamienia nazębnego, paradontozy, aftowego zapalenia jamy ustnej i wszelkich innych schorzeń związanych z nadmiarem patogennych bakterii w jamie ustnej. Dodatkowo dbamy tym samym o świeży oddech oraz wspomagamy utrzymanie naturalnej bieli zębów.

Nić dentystyczna – jaką kupić?

Na rynku mamy do wyboru wiele różnych rodzajów nici dentystycznych. Osoby z aparatem ortodontycznym powinny zdecydować się na te z usztywnianymi końcami. Osoby bez aparatów na zębach mogą wybrać dowolną, dopasowaną do własnych potrzeb. Przy szerszych przestrzeniach międzyzębowych warto wybrać taką nić, która rozszerza się w kontakcie ze śliną, dzięki czemu dokładniej wypełni luki i pozwoli pozbyć się osadu. Z kolei osoby ze stłoczeniami zębów powinny sięgnąć po super cienkie, woskowane nici. Znaleźć można także różne wersje nici – miętowe, odświeżające oddech, z fluorem itd. Warto spróbować kilku, aby znaleźć odpowiednią dla siebie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Nitkowanie – najlepsza profilaktyka, Asysta Dentystyczna, 4/2015.
  2. Wędrychowicz-Welman A., Prymas A., Lewandowski P., Uram K., Stan jamy ustnej i stomatologiczne zachowania prozdrowotne studentów stomatologii, Dental and Medical Problems, 43/2006.
  3. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *