Ból po wyrwaniu zęba

Spis treści

Ból po wyrwaniu zęba może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni w zależności od tego, jaki zabieg był robiony i którego zęba dotyczył, a także w jakim stanie pierwotnie znajdował się ząb. Niektórzy pacjenci nie zgłaszają zupełnie żadnych dolegliwości po wyrwaniu zęba, inni zmagają się z bólem tak silnym, że konieczne staje się przyjmowanie NLPZ. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Ból po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba – przyczyny

Ból po wyrwaniu zęba jest naturalną reakcją organizmu, będącą formą ochrony przed uszkodzeniem, a bezsprzecznie jest nim właśnie ekstrakcja. W jej przebiegu dochodzi bowiem do naruszenia ciągłości tkanek, zwłaszcza więzadeł utrzymujących ząb w zębodole, ale i delikatnych struktur nerwowych czy naczyniowych. Mimo terapeutycznego charakteru organizm człowieka nie wie, że czynność wyrwania zęba była zaplanowana i pożądana w danym przypadku, a jej celem było wyleczenie chorego zęba. Odbiera to jako uraz, czego konsekwencją jest okresowy ból i stan zapalny, czemu nierzadko towarzyszy obrzęk dziąsła.

Ból zęba może by nieco silniejszy, gdy ekstrakcja była bardziej rozległa czy skomplikowana. Przykładem jest choćby konieczność nacinania dziąsła i dzielenia zęba zatrzymanego na części, co jest częste w przypadku ósemek (zębów mądrości). Następnie chirurg stomatolog wyciąga fragmenty bezpośrednio z kości metodą tzw. dłutowania. Po takim zabiegu tkanki mają prawo boleć.

Dość specyficznym problemem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół, do którego wystąpienia dochodzi w momencie wypłukania skrzepu. Jeśli więc w pierwszych dniach w dziurze po zębie tworzy się skrzep i ziarnina, obowiązkiem pacjenta jest przeciwdziałanie naruszaniu ich. Jeśli więc będzie on płukał jamę ustną podczas szczotkowania zęba, pił napoje przez słomkę lub szczotkował tę okolicę, z dużym prawdopodobieństwem wywoła u siebie patologię zwaną właśnie suchym zębodołem. Konsekwencją tego jest silny, promieniujący ból. Problem nie mija samoistnie. Wymaga dłuższego leczenia profesjonalnego.

Ile utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba?

Czas utrzymywania się bólu po wyrwaniu zęba zależy od wielu czynników. W przypadku zębów mlecznych mija niemal natychmiast w związku z delikatnym umocowaniem zęba w wyrostku zębodołowym. Stomatolog nie potrzebuje wówczas używać sporej siły, aby pozbyć się takiego zęba. Ból po wyrwaniu zębów stałych jest dłuższy, przy czym najdłużej dolegliwości utrzymują się po wyrwaniu zęba mądrości. Głównie z tego powodu, że jest on największy i bardzo często rośnie w sposób powikłany. Wówczas ćmienie w miejscu wyrwania zęba odczuwamy nawet przez 2-3 tygodnie. Ostry ból utrzymuje się standardowo 1-3 dni po wyrwaniu.

Łagodzenie bólu po wyrwaniu zęba

Jeśli dany przypadek tego wymaga, lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu pacjentowi leków przeciwbólowych. Gdy pacjent nie chce sięgać po rozwiązania farmakologiczne, może rozpocząć chłodzenie bolesnej okolicy. Zimne okłady działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo w sposób miejscowy, nie wpływając negatywnie na układ pokarmowy, co może mieć miejsce przy lekach. Wystarczy do policzka od zewnętrznej strony przyłożyć zimny okład na około 10-15 minut, najlepiej przez cienką ściereczkę, aby nie doszło do odmrożenia delikatnej skóry tej okolicy.

Aby w kolejnych dniach zmniejszać ból po wyrwaniu zęba, warto postawić na dietę lekkostrawną i półpłynną. Dzięki temu ominiemy konieczność gryzienia twardych kęsów pokarmowych, co może wiązać się nawet z przypadkowym podrażnianiem dziury po wyrwanym zębie. W tym samym celu podczas szczotkowania zębów przez pierwsze dni najlepiej pomijać okolicę ekstrakcji. Sztywne włosie szczoteczki mogłoby nie tylko powodować ból, ale i usuwać skrzep, generując wspomniany wcześniej suchy zębodół.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Chiapasco M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *