Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie?

Spis treści

Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie? Wbrew ogólnemu przekonaniu kolejność wykonywania tych czynności pielęgnacyjnych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Podczas każdego mycia zębów należy wykonywać zarówno nitkowanie zębów, jak i szczotkowanie zębów. Który zabieg należy jednak wykonywać jako pierwszy i dlaczego?

Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie?

Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie?

Zgodnie z rekomendacjami lekarzy, stomatologów i specjalistów każdorazowo podczas mycia zębów w pierwszej kolejności należy nitkować zęby i przestrzenie międzyzębowe, a dopiero później można rozpocząć szczotkowanie zębów. Dotyczy to wszystkich osób bez względu na wiek, ogólny stan zdrowia, korzystanie z aparatów ortodontycznych czy uzupełnienia protetycznego. Taka kolejność ma swoje wyjaśnienie.

Nitkowanie – dlaczego jako pierwsze?

Podczas nitkowania przestrzeni międzyzębowych dochodzi do usunięcia resztek pokarmowych, bakterii oraz płytki nazębnej z ciasnych szczelin między sąsiednimi zębami. Zostają one jednak wyciągnięte na zewnątrz. Część z nich pozostaje na nici dentystycznej, a część osadza się na powierzchni szkliwa i dziąseł. Nawet jeśli nie są one widoczne gołym okiem, tak jak np. mikroskopijne bakterie. Jeśli więc po nitkowaniu wykona się dokładne szczotkowanie zębów, wszystkie resztki wyjęte z przestrzeni międzyzębowych zostaną dokładnie wyeliminowane.

Przeciwne zjawisko obserwowałoby się wówczas, gdyby najpierw wykonane zostało szczotkowanie zębów. Po dokładnym oczyszczeniu zębów szczoteczką nitkowanie sprawiłoby, że bakterie i płytka nazębna zlokalizowana w przestrzeniach międzyzębowych zostałaby wyjęta na powierzchnię szkliwa. Szczotkowanie byłoby więc nieefektywne, a bakterie mogłyby wywierać swój niekorzystny wpływ na tkanki. Szczotkowanie wykonywane w pierwszej kolejności (przed nitkowaniem) przyczynia się ponadto do szybszego odkładania się kamienia nazębnego oraz nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Aby jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej, zarówno nitkowanie, jak i szczotkowanie zębów powinny być wykonane w sposób prawidłowy. Przebieg nitkowania zębów prezentuje się następująco:

  • odmierzenie około 45 cm nici dentystycznej i nawinięcie jej na palec wskazujący;
  • trzymając nić między kciukami odmierzenie około 3 cm, a następnie mocne napięcie jej;
  • wprowadzenie nici między zęby, wykonując ruch wahadłowy;
  • w momencie, gdy nić dotrze do dziąseł, ułożenie jej w kształt litery „C”, aby objęła boczną część zęba z obu jego stron, utrzymując jej stałe napięcie;
  • usunięcie z powierzchni zęba płytki nazębnej i resztek jedzenia;
  • powtórzenie czynności w tej samej przestrzeni międzyzębowej, lecz w przypadku drugiego, sąsiedniego zęba.

Należy przy tym pamiętać, że raz użyty kawałek nici dentystycznej nie nadaje się na ponownego użycia w kolejnej przestrzeni międzyzębowej, ponieważ znajdują się już na nim niepożądane bakterie. Wówczas nić należy nieco przesunąć w palcach, nawijając na nie jej kolejny, niewielki odcinek.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Po nitkowaniu wszystkich przestrzeni międzyzębowych można przystąpić do szczotkowania zębów. Najlepiej wykonać tę czynność przy użyciu szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki sonicznej, które cieszą się największą popularnością ze względu na dokładność i bezpieczeństwo dla tkanek miękkich. Decydując się na szczoteczkę do zębów manualną, należy znać odpowiednie metody szczotkowania zębów. Przykładowo zabronione jest wykonywanie ruchów pionowych od szczytu zęba w kierunku dziąseł. Mogłoby to powodować obniżanie się linii dziąseł i uwidacznianie szyjek zębowych. Podczas szczotkowania nie należy zapominać o powierzchni języka i wnętrzu policzków. Do popularnych metod szczotkowania zębów należą:

  • metoda okrężna (metoda Fonesa);
  • metoda wymiatająco-okrężna.

Co 6 miesięcy każda osoba powinna ponadto uczęszczać na higienizację zębów, która odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Wykonywane są podczas niej zabiegi takie jak:

Zakończeniem procedur jest dokładny przegląd jamy ustnej i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Nitkowanie – najlepsza profilaktyka, Asysta Dentystyczna, 4/2015.
  2. Wędrychowicz-Welman A., Prymas A., Lewandowski P., Uram K. Stan jamy ustnej i stomatologiczne zachowania prozdrowotne studentów stomatologii, Dental and Medical Problems, 43/2006
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *