Metoda Fonesa

Spis treści

Metoda Fonesa to jeden ze sposobów szczotkowania zębów. Na przestrzeni lat utworzono wiele takich technik, dzięki którym utrzymanie codziennej higieny zębów powinno być łatwiejsze. Aktualnie stają się one coraz mniej popularne, ponieważ większość osób decyduje się na korzystanie ze szczoteczek elektrycznych.

Metoda Fonesa

Metoda Fonesa – na czym polega?

Manualną szczoteczkę do zębów ustawia się włosiem pod kątem prostym w stosunku do dziąsła. Następnie wykonuje się okrężne ruchy obrotowe, obejmując nimi dziąsło oraz całą koronę zęba. Na powierzchniach żujących zębów wykonuje się poziome ruchy szorowania. W ten sposób czyści się każdy ząb, najlepiej począwszy od dolnego łuku zębowego od zębów siecznych, idąc następnie ku lewemu końcowi, a następnie ku prawemu. Po oczyszczeniu zębów żuchwy należy w ten sam sposób wyszczotkować zęby szczęki.

Metoda Fonesa – skuteczność

Metoda Fonesa uznawana jest za najprostszą w wykonaniu metodę szczotkowania zębów. Z tego względu rekomendowana jest dzieciom, które dopiero uczą się dbać o higienę jamy ustnej, a także pacjentom specjalnej troski (przewlekle chorym, z zaburzeniami neurologicznymi czy mięśniowymi), u których inne metody szczotkowania zębów mogłyby być zbyt skomplikowane. Metoda Fonesa nie jest rekomendowana starszym dzieciom i osobom zdrowym, ponieważ jednocześnie jest najmniej dokładna. Nie oczyszcza precyzyjnie okolicy szczeliny dziąsłowej oraz przestrzeni międzyzębowych.

Szczotkowanie zębów – o czym należy pamiętać?

Podczas szczotkowania zębów należy dodatkowo pamiętać o następujących kwestiach:

  • nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych powinno poprzedzać każde szczotkowanie zębów, także w przypadku noszenia aparatu na zęby – wystarczy zakupić odpowiednią nić dentystyczną, np. z usztywnianymi końcami;
  • po wyszczotkowaniu zębów należy dokładnie wypluć resztki pasty do zębów, jednak nie zaleca się płukania jamy ustnej wodą;
  • wymiana szczoteczki na nową powinna odbywać się co 3 miesiące. Jeśli użytkownik korzysta ze szczoteczki elektrycznej, w takich samych odstępach czasu wymienia się jej końcówkę;
  • pasta i twardość włosia szczoteczki zawsze powinny zostać dobrane do indywidualnych potrzeb użytkownika;
  • nie należy zbyt mocno dociskać włosia do zębów i dziąseł. Może to doprowadzić do podrażnienia dziąseł i krwawienia dziąseł, jak również utworzenia się ubytków w powierzchni szkliwa, które staną się dobrym siedliskiem dla bakterii;
  • szczotkowanie zębów odbywa się optymalnie 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Po wieczornym szczotkowaniu nie należy już spożywać pokarmów ani pić słodzonych napojów. Dopuszcza się picie wody oraz niesłodzonych naparów ziołowych.

Dodatkowo nie należy zapominać o higienizacji zębów wykonywanej 2 razy w roku w odstępie 6 miesięcy w gabinecie stomatologicznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Szczoteczka do zębów – cz. I, Asysta Dentystyczna, 1/2016.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski B., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *