Powięzie głowy

Spis treści

Powięzie głowy to stosunkowo dobrze poznane struktury tkanki łącznej, które obejmują głowę z każdej jej strony. W anatomii wyróżnia się 4 powięzi w obrębie głowy.

 

Powięzie głowy

Wyróżnia się 4 główne powięzie głowy:

  • policzkowo-gardłową;
  • skroniową;
  • przyuszniczą;
  • żwaczową.

Powięź to charakterystyczna błona zbudowana z sieci tkanek łącznych. Rozciągają się one we wszystkich kierunkach tworząc w efekcie cienką i silną strukturę.

Powięź policzkowo-gardłowa

Ze wszystkich mięśni wyrazowych jedynie mięsień policzkowy posiada własną powięź. Jest ona bardzo cienka i pokrywa powierzchnię zewnętrzną mięśnia. Do przodu, w okolicy kątów ust stopniowo zanika, przechodząc w luźną tkankę łączną. Ku tyłowi zaś tworzy szew skrzydłowo-żuchwowy i przechodzi następnie na powierzchnię zewnętrzną mięśni gardła. Ponadto powieź policzkowa oddziela mięsień policzkowy od większego skupienia tkanki tłuszczowej, tak zwanej poduszeczki tłuszczowej policzka.

Powięź skroniowa

Powięź skroniowa zamyka dół skroniowy w komorę kostno-włóknistą, w której leży mięsień skroniowy. Stanowi bardzo mocną strukturę, rozpinającą się między łukiem jarzmowym a kresą skroniową górną. Rozpoczyna się ona wzdłuż tej kresy i łączy z okostną. Powierzchnia wewnętrzna powięzi jest miejscem przyczepu włókien mięśnia skroniowego. Następnie, zstępując ku dołowi, powięź dzieli się na 2 blaszki – powierzchowną i głęboką. Obie kończą się na powierzchni zewnętrznej oraz wewnętrznej łuku jarzmowego i kości jarzmowej.

Przestrzeń między blaszką powierzchowną a głęboką wypełnia tkanka tłuszczowa. Znajduje się ona również w okolicy dolnej części mięśnia między warstwą głęboką powięzi a powierzchnią zewnętrzną mięśnia, łącząc się bezpośrednio z tkanką tłuszczową policzka. W efekcie zaniku tkanki tłuszczowej skroni (np. u osób starszych czy skrajnie wyniszczonych) okolica skroniowa zapada się.

Powięź przyusznicza i żwaczowa

Obydwie powięzie mają swój początek na bocznej powierzchni łuku jarzmowego. Powięź żwaczowa przykrywa mięsień żwacz cienką, aczkolwiek mocną warstwą aż do jego przedniego brzegu. Ku tyłowi przechodzi ona w powięź przyuszniczą, która pokrywa i obejmuje leżącą na żwaczu śliniankę przyuszną, tworząc dla niej torebkę gruczołu przyusznego. Ku dołowi obie powięzie przechodzą w blaszkę powierzchowną powięzi szyi.

Masaż powięzi głowy

Wbrew ogólnemu przekonaniu, masować można niemal każdą strukturę w ciele człowieka, nie tylko mięśnie. Ostatnimi czasy sporą popularność zyskał masaż powięziowy, którego celem jest między innymi zwiększenie ruchomości powięzi i uwolnienie ich (oraz okolicznych struktur) od nadmiernych napięć. Dzięki odpowiednim technikom fizjoterapeuta przywraca przepływ krwi, w efekcie czego tkanki są dobrze ukrwione i dotlenione. Rezultatem tego jest zmniejszenie bólu.

Masaż powięzi głowy ma największe znaczenie przy likwidacji dolegliwości bólowych głowy występujących z różnych powodów. Mogą to być bóle migrenowe czy napięciowe – odpowiednio wykonany masaż z pewnością je zmniejszy lub nawet całkowicie zlikwiduje. Masaż powięziowy może dotyczyć wyłącznie czepca ścięgnistego, ale najlepiej, aby obejmował również kark.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *