Malinowy język

Spis treści

Malinowy język to objaw wielu problemów zdrowotnych, pojawiający się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W rzeczywistości jest on stanem zapalnym brodawek na języka, w efekcie czego uwypuklają się, a język przybiera barwę żywoczerwoną. Dolegliwość powinna zostać obejrzana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Język malinowy

Malinowy język – przyczyny

Najczęstsze przyczyny malinowego języka:

  • choroba Kawasaki – ostre, samoograniczające, uogólnione zapalenie naczyń o nieznanej etiologii, przeważnie występujące u dzieci poniżej 5. roku życia. Poza malinowym językiem pojawiają się zmiany wysypkowe na dłoniach i stopach, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, gorączka;
  • szkarlatyna – bakteryjna choroba zakaźna głównie wieku dziecięcego, która może rozwinąć się jako powikłanie po paciorkowcowym zapaleniu gardła, czyli tzw. anginie paciorkowcowej. Cechą charakterystyczną jest gorączka i wysypka pojawiająca się na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej;
  • odra – zakaźna choroba wirusowa powodowana przez wirus z grupy Paramyxoviridae. Szybko rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a jej typowymi objawami są: kaszel, katar, złe samopoczucie, gorączka dochodząca nawet do 40 stopni C oraz wysypka;
  • wstrząs toksyczny – ciężkie, zagrażające życiu zakażenie wywołane przez gronkowce lub paciorkowce. Przebiega z zajęciem wielu układów, wysoką gorączką i hipotensją. Stanowi zagrożenie zdrowia i życia.

Pojawienie się malinowego języka zawsze powinno się skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zaś w przypadku dzieci można udać się do pediatry.

Malinowy język – jak wygląda?

Malinowy język nazywany jest również językiem truskawkowym, jako że przypomina on powierzchnię obu tych owoców. Prawidłowy wygląd języka u zdrowego człowieka bez względu na jego wiek jest różowy, wilgotny, z szorstką powierzchnią pokrytą licznymi brodawkami językowymi. W przebiegu licznych chorób obserwuje się język malinowy, czyli stan zapalny brodawek języka, który wyostrza ich kontury i sprawia, że stają się doskonale widoczne. Dodatkowo przybierają intensywnie czerwone zabarwienie. Przeważnie nie towarzyszą temu inne dolegliwości takie jak pieczenie czy ból języka. Towarzyszące objawy nie wiążą się z malinowym językiem, lecz z chorobą podstawową, która go spowodowała.

Zobacz również: Zapalenie języka.

Malinowy język – leczenie

Leczenie malinowego języka powinno być przyczynowe. Przy chorobie Kawasaki w ostrej fazie leczenie ma na celu ograniczenie procesu zapalnego. Jednorazowo podaje się dożylnie immunoglobuliny lub glikokortykoidy. Przeciwzapalnie i przeciwagregacyjnie stosuje się kwas acetylosalicylowy. Szkarlatyna jest zazwyczaj leczona antybiotykami, które pomagają zniszczyć bakterie Streptococcus pyogenes. Terapia trwa do 10 dni. Odrę należy przechorować, dbając o zdrową dietę, nawodnienie, odpoczynek i w razie konieczności zwalczając gorączkę. Natomiast wstrząs toksyczny jest zagrożeniem życia, dlatego leczenie odbywa się w szpitalu. Podczas hospitalizacji stosuje się antybiotykoterapię oraz leczenie objawów, tj. odpowiednie nawodnienie, a w niektórych przypadkach również tlenoterapię.

Pojawienie się języka malinowego nie jest przeciwwskazaniem do codziennej higieny jamy ustnej. Przeciwnie, nie należy zapominać o codziennym szczotkowaniu zębów i stosowaniu nici dentystycznej do przestrzeni międzyzębowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sikorska D., Samborski W., Jama ustna w reumatologii, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
  2. Kowalczyk M., Choroba Kawasaki jako przyczyna przewlekłej gorączki, Pediatria po Dyplomie, 17/2013.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *