Zapalenie języka

Spis treści

Zapalenie języka to często występujące schorzenie, które może wynikać z wielu przyczyn, począwszy od miejscowego podrażnienia języka, kończąc na chorobach ogólnoustrojowych. Może przebiegać z bólem i pieczeniem, nierzadko pojawiają się także zmiany na błonach śluzowych. Diagnostyką i leczeniem może zajmować się lekarz stomatolog lub otorynolaryngolog.

Zapalenie języka

Zapalenie języka – przyczyny

Zapalenie języka może rozwijać się w przebiegu następujących problemów zdrowotnych:

  • zakażenie paciorkowcami;
  • opryszczka;
  • leukoplakia;
  • kiła;
  • liszaj płaski;
  • język geograficzny;
  • język włochaty;
  • grzybica jamy ustnej;
  • choroba aftowa;
  • pęcherzyca języka;
  • niedokrwistość złośliwa i z niedoboru żelaza;
  • awitaminoza, szczególnie niedobór witamin z grupy B prowadzący do rozwoju pelagry;
  • urazy (w tym nieodpowiednio dopasowane protezy zębowe, oparzenia, przygryzienia języka);
  • narażenie na czynniki drażniące, przede wszystkim palenie papierosów, żucie tytoniu i picie alkoholu;
  • zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe (zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i całego organizmu);
  • cukrzyca.

Zapalenie języka może mieć przebieg ostry lub przewlekły, a także powierzchowny lub głęboki.

Zapalenie języka – objawy

Obraz kliniczny zapalenia języka jest niezwykle różnorodny, co ma związek z konkretną przyczyną jego występowania. Zaczerwienienie i ból mogą obejmować zarówno sam koniuszek języka, jak i jego brzegi czy nawet całą powierzchnię. Ból ma zmienne nasilenie, zwykle pojawia się podczas poruszania językiem, czyli przy rozmowie, myciu zębów czy spożywaniu posiłków. Może powodować dysfagię.

Jeśli zapalenie języka jest bagatelizowane, wraz z upływem czasu mogą tworzyć się ropnie języka, czemu towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, jak np. złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie czy gorączka. Obrzęk zapalny sprawia, że język nie mieści się w ustach, co może powodować nadmierny ślinotok i problemy z prawidłową wymową. U małych dzieci wzrasta ryzyko duszności. Przy bardziej rozległych stanach zapalnych powiększeniu mogą ulec okoliczne węzły chłonne. Odrębną postacią schorzenia jest romboidalne środkowe zapalenie języka.

Romboidalne środkowe zapalenie języka

Romboidalne środkowe zapalenie języka to bezobjawowe schorzenie powstające wskutek przewlekłego zakażenia C. albicans. Zmiany najczęściej obserwuje się na linii pośrodkowej, na grzbietowej powierzchni języka, delikatnie do przodu od brodawek okolonych. Mogą mieć różny kształt i wielkość, zazwyczaj jednak są dobrze odgraniczone o wielkości maksymalnie do 2,5 cm. Mają czerwony kolor i nieregularne obrzeże. Schorzenie bardzo rzadko diagnozowane jest u dzieci, zwykle dotyczy pacjentów w średnim wieku. Ryzyko wzrasta przy cukrzycy, zaburzeniach odporności czy przewlekłej antybiotykoterapii.

Obraz kliniczny tego typu zapalenia języka jest dość charakterystyczny i zazwyczaj wystarczy do postawienia diagnozy. Początkowo pojawiają się gładkie, obnażone plamy o kolorze intensywnej czerwieni, na których powierzchni nie znajdują się brodawki nitkowate. Wraz z upływem czasu i rozwojem choroby zmiany stają się ziarniste i płatowate. Nie należy ich mylić z przewlekłą wieloogniskową kandydozą. Leczenie obejmuje farmakoterapię preparatami przeciwgrzybicznymi, co w większości przypadków jest metodą skuteczną i bezpieczną dla pacjenta.

Zapalenie języka – leczenie

Początkowo leczenie ogranicza się do miejscowego odkażania języka, nawodnienia (przynajmniej 1,5 l czystej wody dziennie) oraz szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. W bardziej zaawansowanych przypadkach wdraża się natomiast antybiotykoterapię o szerokim spektrum działania. Jeśli powstaną ropnie języka lekarz w znieczuleniu miejscowym wykonuje ich nacięcie. Zawsze uzupełnieniem leczenia jest odpowiednia dieta, która nie powinna zawierać produktów drażniących, takich jak alkohol, cytrusy, potrawy słone i pikantne czy gazowane napoje. Warto rozpocząć suplementację witamin z grupy B, witaminy C oraz cynku. Dobrze sprawdzi się więc przyjmowanie takich produktów jak acerola, Spirulina i Chlorella.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Marciszyn L., Analiza częstości występowania chorób błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów leczonych w Poradni Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego, Gdańsk 2015.
  2. Wysocki P., Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2017.
  3. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Banert K., Ścierski W., Zapalenie języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
  4. Krawiecka E., Występowanie nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej w aspekcie chorób ogólnoustrojowych oraz niedoborów żelaza, witaminy B12 i witaminy D, Poznań 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *