Martwica dziąseł to bardzo poważne schorzenie dotyczące jamy ustnej. Proces ten jest nieodwracalny, dlatego wczesne podjęcie działań zwiększa rokowania pacjenta na zachowanie zdrowia zębów. Termin „martwica” odnosi się do śmierci komórek tworzących tkanki przyzębia, co może prowadzić nawet do utraty zębów.
Martwica dziąseł – przyczyny
Martwica dziąseł fachowo zwie się martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, ponieważ właśnie ta choroba najczęściej prowadzi do obumierania komórek budujących tkanki dziąseł. Jest to ostra, infekcyjna, zapalna choroba dziąseł wywołana swoistą florą bakteryjną (krętki, wrzecionowce), które w stanie zdrowia są saprofitami w obrębie jamy ustnej i nie wywołują zmian chorobowych. Czynnikami ryzyka aktywującymi patogenną działalność bakterii są:
- spadek odporności immunologicznej – niedożywienie, braki witaminowe, ujemny bilans białkowy, zakażenie HIV;
- znaczne zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej i nagromadzenie się kamienia nazębnego;
- zaawansowana próchnica;
- znaczne zaburzenia hormonalne;
- brak wydzielania śliny, np. w przebiegu zespołu Sjogrena;
- silny stres w życiu codziennym;
- palenie tytoniu;
- współistniejące choroby ogólnoustrojowe;
- przyjmowaniem leków immunosupresyjnych.
Diagnostyką i leczeniem martwicy dziąseł zajmuje się najczęściej lekarz periodontolog.
Objawy martwicy dziąseł
Omawiane schorzenie nigdy nie przebiega bezobjawowo – dolegliwości z nim związane zazwyczaj uwidaczniają się dość wcześnie. Do podstawowych objawów martwicy dziąseł należą:
- nieprzyjemny zapach z ust;
- samoistny ból dziąseł;
- martwica brodawek międzyzębowych – zwłaszcza w żuchwie od strony dolnej wargi;
- występowanie zmian rzekomo-błoniastych w obrębie dziąseł;
- powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych, karkowych i szyjnych;
- limfadenopatia;
- niepokój;
- gorączka;
- kacheksja – stan wyniszczenia organizmu w przebiegu toczącej się choroby, najczęściej przewlekłej.
Krwawienie z dziąseł, często kojarzone ze stanem zapalnym, to najmniej różnicująca cecha martwicy dziąseł. Może występować samoistnie jako niesprowokowane. Co istotne, w przebiegu nieleczonej, dłużej utrzymującej się martwicy dziąseł dochodzi do upośledzenia zdolności odpowiedzi komórkowej, zwłaszcza chemotaksji i fagocytozy. Martwica dziąseł prowadzi do obniżania się linii dziąseł, rozwija się więc paradontoza. Może dojść do rozchwiania się, a nawet wypadania zębów.
Diagnostyka martwicy dziąseł
Martwicę dziąseł można rozpoznać bez konieczności wykonania zaawansowanej diagnostyki. Zwykle wystarczy wizyta kontrolna u stomatologa. Uzupełniająco zaleca się jednak wykonanie RTG zębów, aby ocenić kondycję tkanek poddziąsłowych, np. korzeni zębów.
Martwica dziąseł – leczenie
Sposób leczenia martwicy dziąseł zawsze dobierany jest do stopnia zaawansowania problemu, chorób współistniejących oraz przyczyn patologii. Zaawansowane zmiany mają charakter nieodwracalny – nie da się przywrócić krążenia w obumarłych tkankach. Martwe dziąsła usuwa się chirurgicznie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patologii. W mniej zaawansowanych przypadkach tuż po rozpoznaniu stanu zapalnego nierzadko wystarczy leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu płynów antyseptycznych i usunięciu kamienia nazębnego.
Martwicy dziąseł w większości przypadków można jednak zapobiegać. Wystarczy codziennie szczotkować zęby i korzystać z nici dentystycznej, raz w roku odwiedzać stomatologa celem wykonania higienizacji zębów oraz na bieżąco leczyć i stabilizować przewlekłe problemy zdrowotne. Spore znacznie ma zdrowy styl życia, zwłaszcza rzucenie palenia. Dieta powinna być bogata w witaminę C i kolagen – związki wzmacniające dziąsła.
Podsumowanie
Martwica dziąseł ma bolesny przebieg, występuje z odkładaniem się płytki nazębnej wokół miejsc zmienionych chorobowo. Pacjenci cierpią z powodu bólu dziąseł, który jest czasami bardzo nasilony i utrudnia spożywanie pokarmów. Mogą się również pojawiać samoistne krwawienie, zaburzenia smaku i mocno nasilona halitoza. Im wcześniej wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania dla pacjenta. Zwlekanie z wizytą u stomatologa skutkuje koniecznością leczenia chirurgicznego.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Czerniuk M., Szymański F., Górska R., Filipiak K., Wrzodziejąco-martwicze zapalenie dziąseł i przyzębia jako czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy istnieje związek?, Choroby Serca i Naczyń, 3/2016.
- Górska R., Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.