Taurodontyzm

Spis treści

Taurodontyzm to nieprawidłowość dotycząca wielokorzeniowych zębów stałych, rzadziej mlecznych. Polega na dowierzchołkowym wydłużeniu komory miazgi. Histologicznie tkanki zębów dotkniętych schorzeniem wykazują prawidłową strukturę szkliwa, zębiny oraz cementu. Termin ten wprowadzono w 1913 roku do określania zębów trzonowych z zaburzonymi proporcjami długości korony do korzenia.

 

Z czego wynika taurodontyzm?

Nie poznano dokładnych przyczyn schorzenia. Zakłada się, że wiąże się ono z opóźnionym wpuklaniem się pochewki Hertwiga podczas rozwoju korzeni zębów. Taurodontyzm często łączy się z zaburzeniami w obrębie genów – wcześniej uważano, że chodzi o geny związane z chromosomem X, obecnie jednak większą uwagę skupia się na rodzinie genów ALPL, DLX3.

Taurodontyzm może rozwinąć się jako wada izolowana lub może towarzyszyć rozwojowym wadom struktur głowy. Nierzadko towarzyszy chorobom takim jak: zespół Downa, zespół Klinefeltera, zespół Williamsa, rozszczep podniebienia czy zwiększona ilość chromosomów X z różnych przyczyn. Cecha może być także dziedziczona autosomalnie.

Zobacz również: Zęby wgłobione.

Objawy taurodontyzmu

Pierwszy podział wyróżniał 4 typy zębów trzonowych z taurodontyzmem:

  • cynodontyczne;
  • hipotaurodontyczne;
  • mezotaurodontyczne;
  • hipertaurodontyczne.

Współcześnie korzysta się z podziału wyróżniającego jedynie zęby hipo-, hiper- i mezotaurodontyczne. Wśród nich najczęściej występują hipertaurodontyczne. Zazwyczaj korona zęba przy taurodontyzmie niczym nie różni się od zębów zdrowych. Trudności pojawiają się dopiero przy próbie leczenia kanałowego, ponieważ zęby w omawianej dolegliwości cechują się różnorodnymi wymiarami komory, stopniem obliteracji kanałów oraz ich rozmieszczeniem.

Trudności w leczeniu stomatologicznym

Właśnie dlatego bardzo często leczenie stomatologiczne jest utrudnione. Skomplikowany dostęp do kanałów i ich morfologiczne skrócenie utrudniają ich odnalezienie. W efekcie mamy do czynienia z większym ryzykiem perforacji. Zęby taurodontyczne posiadają również mniejszą powierzchnię zakotwiczoną w zębodole, stanowią więc wątpliwe podparcie dla prac protetycznych i ortodontycznych.

Zobacz również: Czy leczenie kanałowe boli?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojtasińska-Chebel P., Iwanecka-Zduńczyk M., Machorowska-Pieniążek A., Taurodontyzm – przegląd piśmiennictwa, prezentacja pacjentów, Forum Ortodontyczne, 2/2010.
  2. Biedziak B., Kurzawski M., Taurodontyzm u pacjentów z całkowitym rozszczepem podniebienia i wargi, Dental and Medical Problems, 3/2006.
  3. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *