Aparat Ostrowskiego

Spis treści

Aparat Ostrowskiego to charakterystyczna modyfikacja aktywatora. Służy do leczenia zgryzu przewieszonego jednostronnego, choć można znaleźć jeszcze inne jego zastosowania. Aparat wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta po zapoznaniu się z jego przypadkiem i dokładnej ocenie uzębienia. Jego założenie jest poprzedzone wykonaniem odlewu zębów i szczegółowym wywiadem z pacjentem.

Aparat Ostrowskiego

Jak działa aparat Ostrowskiego?

Pierwszym krokiem jest utworzenie odlewu zgryzu. Na tej podstawie ustala się pożądaną dla żuchwy pozycję w stosunku do szczęki. Łuk wargowy górny zapobiega wysunięciu przednich zębów szczęki. Z boku wykonana jest pętla, która naciska od strony policzkowej na zęby ustawione w zgryzie przewieszonym. Za zębami dolnymi siecznymi umieszcza się śrubę. Przecięcie dolnej płyty akrylowej pośrodku i wzdłuż płaszczyzny zgryzu po stronie przewieszonych zębów pozwala na poszerzenie tylko łuku dolnego. W tym samym czasie pętla naciskająca zęby górne doprowadza do stopniowego wyrównania różnic w szerokości łuków zębowych. Tym samym powoduje wyrównanie się zgryzu.

Aby zachować stabilność aparatu, masa akrylowa powinna przylegać do podniebienia, jego stoków, zębów przednich oraz tych zębów bocznych, które nie są ustawione w zgryzie przewieszonym. Z kolei stałe podniesienie zwarcia uzyskuje się przez obustronne nałożenie kompozytu na ostatnie zęby trzonowe dolne z poszerzoną dopoliczkowo powierzchnią żującą.

Zobacz również: Aparat na zęby na noc.

Aparat Ostrowskiego – zastosowanie

Aparat Ostrowskiego jest skuteczny w przypadkach płytkiego zachodzenia na siebie zębów bocznych. Przy głębszym zachodzeniu powyżej 2 mm wymaga dodatkowo stałego podniesienia zwarcia przez okres kilku miesięcy. Zapobiega to nawrotom występującym podczas spożywania pokarmów. Aparat ten pierwotnie przeznaczony jest do leczenia jednostronnego zgryzu przewieszonego, jednak jest równie skuteczny w obustronnej jego odmianie. Wówczas wymaga wykonania pętli naciskających zęby boczne górne po obu stronach, a wszystkie zęby ustawione w zgryzie przewieszonym muszą być uwolnione od tworzywa. O konieczności zastosowania omawianego aparatu zawsze decyduje ortodonta. Po jego założeniu należy szczególną uwagę zwrócić na dokładną higienę jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Rassumowska-Acwuasanta M., Turska-Malińska R., Kurpik J., Maćkowiak S., Aparat Ostrowskiego do leczenia obustronnego zgryzu przewieszonego, Nowoczesny Technik Dentystyczny, 4/2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *