Miniimplanty ortodontyczne

Spis treści

Miniimplanty ortodontyczne to niewielkie śruby umiejscawiane czasowo w zębodole. Ich podstawowym zadaniem jest wspomaganie korekcji wielu wad zgryzu, także poważnych i skomplikowanych. Po zakończeniu leczenia ortodonta usuwa je. Współcześnie to najczęściej wykorzystywane tymczasowe zakotwieczenie szkieletowe w ortodoncji.

 

Tymczasowe zakotwiczenie szkieletowe w ortodoncji

Efekt i cały przebieg leczenia ortodontycznego warunkuje stabilne zakotwiczenie poszczególnych elementów konstrukcji ortodontycznych. Chcąc zablokować niepożądane efekty sił stosuje się więc zakotwiczenie szkieletowe, czyli podstawę kostną oraz elementy umieszczone w kości. Tymczasowe zakotwiczenie szkieletowe (TAD) eliminuje konieczność stosowania zewnątrz- i wewnątrzustnych aparatów zwiększających zakotwiczenie. Możliwe jest więc uzyskanie przesunięć zębowych, niemożliwych do osiągnięcia dotychczas.

Do tymczasowego zakotwiczenia szkieletowego zaliczamy minipłytki, miniimplanty ortodontyczne oraz implanty protetyczne zakładane po okresie osteointegracji. Najczęściej wykorzystuje się jednak miniimplanty ortodontyczne, czyli niewielkich rozmiarów śruby.

Co to są miniimplanty ortodontyczne?

Miniimplanty ortodontyczne to tytanowe śruby o średnicy zaledwie 1,2-1,8 mm i długości 6-11 mm. Korzystanie z nich ma wiele zalet – są tanie, proste w chirurgicznej implantacji oraz łatwe do usunięcia w przyszłości. Z kolei ich niewielki rozmiar zapewnia możliwość umieszczenia ich w dowolnym miejscu w zębodole, także międzykorzeniowo. Ten szczególny rodzaj implantów dentystycznych cechuje możliwość usunięcia po zakończonym leczeniu, ponieważ nie wymagają one osteointegracji, natomiast ich retencja jest wyłącznie mechaniczna.

Szczególną zaletą jest wspomniany mały wymiar, który stwarza możliwość osadzenia miniimplantów ortodontycznych w niemal każdym miejscu w obrębie narządu żucia. Dzięki temu współcześnie każda wada zgryzu jest możliwa do wyleczenia. Dodatkowo obciążenia siłami ortodontycznymi mają miejsce bezpośrednio po wygojeniu tkanek miękkich. Obecność tych implantów nie wpływa negatywnie na estetykę twarzy.

Miniimplanty ortodontyczne – wskazania

Miniimplanty ortodontyczne znajdują szerokie zastosowanie w ortodoncji. Przede wszystkim w zamykaniu łuków zębowych po ekstrakcji zębów, a także podczas przesuwania wysoko zlokalizowanych (w górnej części dziąsła) pojedynczych zębów do łuku zębowego. Są stosowane celem korygowania nieprawidłowości w położeniu linii pośrodkowej i przy znacznych brakach w uzębieniu. Można wykorzystać je również w intruzji zębów, czyli w sytuacjach, gdy są one zbyt wydłużone, w związku z czym wtłaczają się do kości.

Dzięki miniimplantom ortodontycznym możliwe jest sprawne leczenie nawet skomplikowanych wad zgryzu. Szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych. Tym samym eliminuje się konieczność poważniejszego leczenia ortodontyczno-chirurgicznego.

Zakładanie miniimplantów ortodontycznych

Zabieg nie jest skomplikowany, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zakwalifikowaniu pacjenta do procedury i zastosowaniu znieczulenia lekarz wykonuje preparację łoża i wprowadza implant w docelowe miejsce, aby tym samym uzyskać silny zaczep. Na implant zakłada następnie tzw. klucz, umożliwiający wkręcenie śrubki to otworu w kości. Alternatywą są miniimplanty ortodontyczne wkręcane bezpośrednio do kości. Zabieg jest bezbolesny (dyskomfort może pojawić się dopiero po ustąpieniu znieczulenia) i małoinwazyjny. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego miniimplanty są usuwane, a kość ulega szybkiemu wygojeniu.

Miniimplanty ortodontyczne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do założenia miniimplantów ortodontycznych są:

  • brak współpracy lub zgody ze strony pacjenta;
  • nowotwory;
  • padaczka;
  • poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • niewyrównana cukrzyca;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • ciąża.

Decyzję o konieczności zastosowania miniimplantów ortodontycznych zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Ile kosztują miniimplanty ortodontyczne?

Cena miniimplantów ortodontycznych zależy od wielu czynników, zazwyczaj jednak waha się w granicach 1500-3000 zł za jeden implant.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kopczyński P., Matthews-Kozanecka M., Cudziło D., Zastosowanie miniimplantów w leczeniu nieprawidłowego wyrzynania kłów – opis przypadku, Nowiny Lekarskie, 3/2011.
  2. Włodarczyk-Górniak O., Pawłowska E., Czynniki wpływające na sukces implantacji miniśrub ortodontycznych – przegląd piśmiennictwa, Clinical Orthodontics, 1/2017.
  3. Proffit W., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *