Protetyk

Spis treści

Protetyk to specjalista pełniący niezwykle ważną funkcję w szeroko rozumianej medycynie. Protetykę dzieli się bowiem na wiele działów (stomatologiczna, słuchu, naczyniowa, ortopedyczna i wiele innych). Głównym zadaniem protetyka jest samodzielne wykonywanie różnego rodzaju protez, które następnie umieszczane są w ciele pacjenta i mają odtwarzać lub przywracać funkcję utraconych tkanek.

Protetyk

Protetyk – czym się zajmuje?

Wszyscy protetycy pełnią tą samą rolę – samodzielnie wykonują uzupełnienie protetyczne, zmienia się jedynie rodzaj i umiejscowienie wykonywanych protez. Tak więc wyróżniamy protetyków:

  • stomatologicznych – wykonują szyny repozycyjne, aparaty ortodontyczne, protezy zębowe, takie jak mosty zębowe, korony czy licówki;
  • słuchu – projektują i wykonują aparaty słuchowe;
  • naczyniowych – wykonują protezy naczyń krwionośnych, które mają zwykle postać rurek umieszczanych w świetle naczynia;
  • chirurgii estetycznej – wykonują sztuczne części ciała mające zastąpić te utracone wskutek operacji, urazów czy wypadków, np. nos, ucho;
  • układu kostnego – wykonują najczęściej protezy kończyn górnych i dolnych, zakładane po amputacjach.

Aby móc zajmować się protetyką należy posiadać ogromną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki ludzkiego ciała. Już najdrobniejszy błąd może skutkować utratą estetyczności protezy, a przede wszystkim – niespełnianiem przez nią podstawowych funkcji.

Protetyk stomatologiczny

Do głównych zadań protetyka stomatologicznego należą:

  • wykonywanie implantów zębowych i protez;
  • przygotowywanie i naprawa protez stomatologicznych;
  • przygotowywanie jamy ustnej pacjenta do założenia uzupełnienia protetycznego;
  • rehabilitacja pacjentów po założeniu uzupełnienia protetycznego;
  • leczenie bezzębia i ubytków zębowych.

Z usług tego specjalisty powinny skorzystać wszystkie osoby, które utraciły naturalne uzębienie wskutek ekstrakcji zębów, wypadków, upadków czy zabiegów chirurgii szczękowej. Wizyta jest wskazana również w sytuacjach wystąpienia objawów takich jak silne bóle głowy, ból i blokada oraz inne dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych czy trudności z mówieniem i gryzieniem pokarmów, po założeniu uzupełnienia protetycznego. Może się okazać, że uzupełnienie nie zostało dobrane lub przygotowane indywidualnie dla pacjenta lub ostatecznie nie pasuje do anatomicznych struktur jamy ustnej i twarzy, przez co pojawia się konieczność wymiany lub modyfikacji poszczególnych części.

Jak zostać protetykiem?

Protetykiem może zostać osoba, która ukończyła szkołę średnią medyczną, a więc szkołę policealną na takim kierunku. Podczas nauki przyszli protetycy uczą się między innymi modelarstwa i poznają materiały powszechnie wykorzystywane w danej dziedzinie medycyny. Droga do zostania protetykiem może wieść również przez studia kierunkowe, przygotowujące do pełnienia tego zawodu. Kierunek oferowany jest w większości uczelni prowadzących także kierunek lekarski. Kolejnym sposobem na zostanie protetykiem są specjalistyczne kursy. Przykładowo, w przypadku protetyka słuchu należy odbyć kierunkowy kurs w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, a następnie uzyskać tytuł mistrza.

Ile zarabia protetyk?

Protetyk zatrudniony na umowę o pracę zarabia średnio 3500-5600 zł brutto. Może on jednak założyć własną działalność i wykonywać uzupełnienie protetyczne na indywidualne zlecenia, wówczas zarobki są znacznie wyższe i niejednokrotnie przekraczają 10 000 zł brutto miesięcznie, w zależności od dziedziny medycyny, w której pracuje protetyk.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dejak B., Vademecum wykonywania protez stałych i ruchowych, Wydawnictwo Med Tour Press, Otwock 2020.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *