Tureckie zęby

Spis treści

Tureckie zęby to hit ostatnich czasów, znany już na całym świecie. Coraz więcej Polaków interesuje się tym tematem i podejmuje decyzję o wyjeździe do Turcji celem zdobycia wymarzonego, hollywoodzkiego uśmiechu. Czym dokładnie są tureckie zęby i jak wpływają na zdrowie jamy ustnej?

Tureckie zęby

Tureckie zęby – co to?

Tureckie zęby to nic innego jak licówki lub korony ceramiczne nałożone na wcześniej mocno spiłowane zęby naturalne. Po spiłowaniu przyjmują one kształt stożków, dzięki czemu są dobrym rusztowaniem dla uzupełnienia protetycznego. Niestety, zabiegi wykonywane coraz powszechniej w Turcji nie są tak profesjonalne i precyzyjne, jak być powinny. Dlatego sporo pacjentów skarży się na konsekwencje swojej decyzji.

Dzięki tureckim zębom można nadać uzębieniu odpowiedni kształt i wygląd. „Nowe”, sztuczne zęby są śnieżnobiałe i równe. Ludzie decydują się na zabieg głównie ze względów estetycznych.

Na czym polega wykonanie tureckich zębów?

Wykonanie tureckich zębów to zabieg bardzo inwazyjny, ponieważ polega na osadzaniu około 20 licówek lub koron ceramicznych na żywych, często zdrowych zębach pacjenta. Wymaga to ogromnej precyzji, często nie do osiągnięcia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym krokiem jest spiłowanie sporej części zębów naturalnych, co jest czynnością nieodwracalną już do końca życia. Następnie na tak przygotowane podłoże nakłada się licówki lub ceramiczne korony, które mają za zadanie odbudować kształt zębów lub nadać im oczekiwany wygląd (gdy naturalny kształt był dla pacjenta niezadowalający).

Tureckie zęby – cena

Koszt wykonania tzw. tureckich zębów wynosi 3-6 tysięcy euro za oba łuki zębowe. Cena może różnić się w zależności od konkretnej kliniki dentystycznej. Należy pamiętać, że samo wykonanie tureckich zębów to dopiero początek wydatków. Wymiana licówek powinna odbywać się co 5-10 lat. Dlatego po upływie tego czasu należy udać się do dentysty na ponowny zabieg, jego koszty są zbliżone.

Tureckie zęby – konsekwencje zdrowotne

Zabieg piłowania zębów wykonywany jest na całym świecie, jednak nie w tak dużym stopniu, jak podczas wykonywania tzw. tureckich zębów. Mocne spiłowanie naturalnych tkanek zębów jest nieodwracalne i nierzadko wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Pacjenci najczęściej skarżą się na:

Zdarza się, że pacjenci nie są zadowoleni z efektów. Poprawianie ich oraz przeciwdziałanie skutkom ubocznym często jest bardziej kosztowne niż sam zabieg wykonania tureckich zębów. Jeśli więc chcemy w bezpieczny sposób i z zachowaniem najwyższych standardów opieki medycznej zmienić swój uśmiech, najlepiej udać się do doświadczonego i sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, których wiele jest na terenie naszego kraju. Można zdecydować się na mniej inwazyjne licówki, które również dadzą efekt białych i równych zębów.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. The ‘Love Island look’: Dentist addresses the rise in ‘Turkey teeth’, 3/2023.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *