Elektroterapia w stomatologii

Spis treści

Elektroterapia w stomatologii to dziedzina lecznictwa zyskująca coraz większą popularność. Wraz z rozwojem fizjoterapii jako odrębnego zawodu, fizjoterapeuci zaczęli wybierać swoje specjalizacje. Wyróżnić można fizjoterapeutów osteopatów, terapeutów manualnych czy fizjoterapeutów dziecięcych. W ostatnich latach zaczęła się rozwijać także fizjoterapia stomatologiczna.

Elektroterapia w stomatologii

Elektroterapia w stomatologii

Zabiegi z zakresu elektrolecznictwa są podstawą fizykoterapii stosowanej w fizjoterapii stomatologicznej. To wciąż rozwijająca się dziedzina, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ponadto udowodniono, że fizjoterapia znacznie poprawia komfort i czas leczenia wielu dolegliwości stomatologicznych, przyspiesza powrót do zdrowia i niekiedy bywa jedyną skuteczną metodą. W stomatologii wykorzystuje się najczęściej 3 rodzaje zabiegów elektroterapii:

W efekcie wybór odpowiedniego zabiegu zależy już tylko od stanu klinicznego pacjenta, jego potrzeb oraz możliwości gabinetu.

Jonoforeza

Zabieg jonoforezy polega na wprowadzeniu jonów leków ulegających dysocjacji elektrolitycznej w wodzie przez nieuszkodzoną skórę za pomocą prądu galwanicznego. To metoda ograniczonego, miejscowego podawania zdysocjowanych leków. Przed wykonaniem zabiegu należy jednak wiedzieć, czy składnik aktywny leku jest anionem czy kationem. Gwarantuje to podłączenie czynnej elektrody z właściwym biegunem prądu, co jest podstawą uzyskania efektu leczniczego.

Jonoforezę stosujemy w stanach pourazowych (stłuczenia, zwichnięcia, bliznowacenie, zrosty), stanach przeciążeniowych, przewlekłych procesach zapalnych i zwyrodnieniowo-zapalnych, w ostrych lub przewlekłych stanach bólowych (neuralgie), szczękościsku, nadwrażliwości bólowej zębów i bólach poekstrakcyjnych i pozabiegowych.

EMG

EMG to skrót odnoszący się do elektromiografii powierzchniowej. Stanowi metodę diagnostyczną często wykorzystywaną także w stomatologii. EMG umożliwia szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie ocenić potencjał elektryczny mięśni. Znajduje to zastosowanie w leczeniu bruksizmu, różnego rodzaju dysfunkcji narządu żucia oraz jako sposób kontroli postępów leczenia ortodontycznego.

Metoda TENS

Elektrostymulacja metodą TENS obejmuje wykorzystanie prądu terapeutycznego o parametrach przeciwbólowych i zmniejszających napięcie tkanek miękkich. Metodę TENS wykorzystuje się do leczenia bólu ostrego i przewlekłego, dlatego zastosowania są niezwykle obszerne i obejmują każdy dział stomatologii. Dużą zaletą tych prądów jest fakt, że są one współcześnie dostępne w wersji dla pacjenta. Oznacza to, że kupując niewielkie, proste w obsłudze urządzenie, można wykonywać zabieg samodzielnie w domu. Oczywiście po przeszkoleniu specjalisty i z zachowaniem wszystkich zasad metodyki. To szczególnie korzystne wtedy, gdy dolegliwości bólowe są przewlekłe.

Czy elektroterapia w stomatologii jest potrzebna?

Niektórzy mogą się zastanawiać, po co wykorzystywać elektroterapię w stomatologii, skoro przez dziesiątki lat nie stosowano tej metody i zabiegi mimo tego się odbywały. Z całą pewnością fizjoterapia stomatologiczna, w tym zabiegi z zakresu fizykoterapii, są korzystne i skuteczne. Wcześniej nie znano także znieczulenia, co obecnie jest nie do pomyślenia, szczególnie przy bolesnych zabiegach, takich jak ekstrakcja zęba czy leczenie kanałowe.

Postęp medycyny i wzrost świadomości ludzi na temat zdrowia sprawił, że pacjent oczekuje jak najlepszych rezultatów leczniczych przy zachowaniu maksymalnego komfortu zabiegów dentystycznych. Elektroterapia w stomatologii może sprawić, że rany pozabiegowe zagoją się szybciej, zabieg zostanie przeprowadzony bezboleśnie i jednocześnie zmniejszy się intensywność schorzeń np. stawów skroniowo-żuchwowych. Być może za kilka czy kilkanaście lat ludzie nie będą mogli wyobrazić sobie stomatologii bez fizjoterapii stomatologicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janiszewska M., Nowak B., Postępowanie fizjoterapeutyczne – wybrane aspekty, Lublin 2017.
  2. Szyszkowska A., Hamwi R., Koliński P., Zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu stomatologicznym, Implantoprotetyka, 2/2011.
  3. Wałach A., Pihut M., Loster J., Charakterystyka zabiegów fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia, Protetyka Stomatologiczna, 4/2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *