Laseroterapia w stomatologii

Spis treści

Laseroterapia w stomatologii to coraz popularniejsza metoda lecznicza. Cechuje się wszechstronnością i wysoką skutecznością. Biostymulacja laserowa obejmuje reakcję tkanek na naświetlanie słabą wiązką laserową, czego efektem jest pożądana reakcja terapeutyczna.

 

Podstawy laseroterapii

Laseroterapia to zabieg naświetlania tkanek znajdujących się w jamie ustnej słabą wiązką laserową, której długość fali znajduje się w przedziale między 630 a 1100 nm. Odpowiada to barwie od jaskrawej czerwieni do niewidzialnej podczerwieni. Biostymulację wykonuje się wyłącznie laserami o małej i średniej mocy, zwykle od 2 do 200 mW. Terapia laserowa może być stosowana jako główny zabieg leczniczy lub jako terapia uzupełniająca przy leczeniu farmakologicznym, fizjoterapii i innych metodach leczenia.

Działanie laseroterapii w stomatologii

Promieniowanie światła laserowego prowadzi do szeregu zmian już na poziomie komórkowym. Mitochondria pochłaniają energię laserową, po czym następuje:

  • miejscowy wzrost temperatury;
  • wzrost przepuszczalności i przewodności błony mitochondrium;
  • ułatwiony napływ do mitochondriów składników cyklu Krebsa;
  • produkcja ATP;
  • wzrost produkcji limfocytów T;
  • zwiększenie poziomu przeciwciał.

Podstawą laseroterapii jest efekt przeciwzapalny, który wiąże się nie tylko z produkcją komórek odpornościowych, ale również syntezą serotoniny, histaminy i heparyny. Wszystko to sprawia, że w wyniku działania na tkankę wiązki laserowej następuje obkurczenie naczyń krwionośnych i poprawa miejscowego mikrokrążenia.

Kolejne działanie laserów obejmuje wywoływanie efektu przeciwbólowego. Przykładowo, użycie lasera biostymulacyjnego jeszcze przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego zwiększa u pacjenta próg bólu, w efekcie czego zabieg staje się znacznie mniej bolesny. Lasery te są ogólnie niezwykle użyteczne w zabiegach przeciwbólowych.

Natomiast jeśli chodzi o oddziaływanie lasera na twarde tkanki zęba, to wykorzystywane są tu głównie zdolności wiązki do stapiania. Właściwość promieniowania lasera może polegać na wywoływaniu efektu stopienia, częściowego zamknięcia kanalików zębinowych poprzez koagulację kolagenu zębiny, co wykorzystywano w terapii złamań korzeni zębów.

Zobacz również: Elektroterapia w stomatologii.

Laseroterapia w stomatologii – wskazania

Laseroterapia może być idealną metodą terapeutyczną przy leczeniu:

Zastosowanie lasera ma duże znaczenie po ekstrakcji zęba czy po przecięciu wędzidełka i resekcji, celem zmniejszenia bólu i przyspieszenia gojenia się rany. Dzięki tej metodzie możemy zmniejszyć krwawienia i zlikwidować miejscowe ogniska zapalne, przez co wykorzystuje się ją po różnego rodzaju zabiegach w obrębie jamy ustnej.

Laseroterapia w stomatologii – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczamy:

  • ciążę;
  • chorobę nowotworową;
  • epilepsję.

Z kolei przeciwwskazaniami względnymi są:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca;
  • uogólnione choroby bakteryjne;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

W przypadku przeciwwskazań względnych decyzję o zastosowaniu laseroterapii podejmuje lekarz. Nie należy także aplikować wiązki w okolicy gruczołów wydzielania wewnętrznego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sidorowicz K., Błochowiak K., Sokalski J., Zastosowanie lasera Er:YAG w zabiegach chirurgii stomatologicznej, Dental Forum, 1/2014.
  2. Iwanicka-Grzegorek E., Puczyłowska-Rybaczyk M., Terapeutyczne i diagnostyczne zastosowanie lasera w schorzeniach jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
  3. Tanasiewicz M., Lasery w stomatologii, Twój Przegląd Stomatologiczny, 3/2012.
  4. Paliga D., Paliga R., Malawski-Róg A., Wysokińska-Miszczuk J., Laseroterapia jako skuteczne uzupełnienie procedur terapeutycznych w leczeniu endodontycznym, Magazyn Stomatologiczny, 6/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *