Diafanoskopia zęba

Spis treści

Diafanoskopia zęba (inaczej: transiluminacja zęba) to metoda wykorzystywana celem prześwietlenia tkanek zęba i oceny ich ciągłości. Bazuje na wiedzy, że miejsca objęte demineralizacją wyróżniają się obecnością porów wypełnionych powietrzem i jednocześnie innym współczynnikiem załamania światła porównując do tkanek zdrowych. Powszechnie wykorzystuje się ją w stomatologii.

Diafanoskopia zęba

Na czym polega diafanoskopia zęba?

Diafanoskopię można przybliżyć na przykładzie diagnostyki próchnicy. W trakcie diafanoskopii wykorzystuje się światłowód lampy polimeryzacyjnej lub specjalne urządzenie do tego przeznaczone np. Nova Omnilite, Denetrol lub DIAlux, KaVo. Zmieniona próchnicowo tkanka powoduje zaburzenie przewodzenia światła, co uwidacznia się w postaci cienia o różnym kształcie i wielkości. Światłem stosowanym od dawna do diagnostyki transiluminacją było światło żarowe. Niestety, używając takich aparatów jak Pantostat, Astom czy Unistom, nie można było wykorzystać pełnych możliwości tej metody, ponieważ światło emitowane przez nie było zbyt słabe, aby stosować je do odcinków bocznych uzębienia. Przełom nastąpił podczas opracowania metody światłowodowej FOTI. Do prześwietlania powierzchni stycznych metodą FOTI można wykorzystać światłowody lamp polimeryzacyjnych lub specjalne transiluminatory stomatologiczne.

Badanie transiluminacyjne przeprowadza się przy zgaszonej lampie unitu, na zębach oczyszczonych i dobrze osuszonych. Końcówkę światłowodu umieszcza się w przestrzeniach międzyzębowych od strony przedsionka lub jamy ustnej właściwej. Linijne cienie mogą sugerować pęknięcia czy nadłamania szkliwa lub nieusunięte złogi kamienia nazębnego. Z kolei o obecności próchnicy mogą świadczyć szersze cienie o kształtach figur geometrycznych.

Diafanoskopia zęba – wskazania

Diafanoskopia zęba jest pomocna przede wszystkim w wykrywaniu:

  • pęknięć w obrębie zębów;
  • nadłamań szkliwa;
  • lokalizacji kamienia nad- i poddziąsłowego.

Pomimo braku doniesień na temat innych zastosowań, producenci urządzeń podają także możliwość:

  • diagnozowania tą metodą próchnicy wtórnej;
  • kontroli jakości wypełnień;
  • oceny lokalizacji komory zęba;
  • wykrywania złamanych w kanale narzędzi.

Zastosowanie jest więc szerokie, a diafanoskopia cieszy się bardzo dobrymi efektami.

Diafanoskopia zęba – przeciwwskazania

Diafanoskopia zęba jest metodą całkowicie nieinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną, a jej wykonanie nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi. Z tego względu nie ma również przeciwwskazań do jej wykonywania. Znajduje zastosowanie również u dzieci, kobiet ciężarnych, seniorów czy osób przewlekle chorych.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to najskuteczniejsza metoda diagnostyczna. Coraz częściej jej miejsce zastępują nowocześniejsze, innowacyjne techniki, wyróżniające się wyższym stopniem dokładności.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Babczyńska-Staszewska A., Skuteczność leczenia zaburzeń rozwojowych szkliwa i próchnicy początkowej – białych plam w zębach stałych metodą infiltracji żywicą Icon, Katowice 2021.
  2. Berczyński P., Gmerek A., Buczkowska-Radlińska J., Diagnostyka próchnicy powierzchni stycznych – przegląd piśmiennictwa, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *