Jak długo trzyma znieczulenie u dentysty?

Spis treści

Jak długo trzyma znieczulenie u dentysty i od czego zależy intensywność jego działania? To pytanie zadaje sobie wiele osób przed planowanymi zabiegami stomatologicznymi, endodontycznymi lub protetycznymi, aby mieć pewność, że wszystkie procedury będą całkowicie bezbolesne. Warto zatem przyjrzeć się tej tematyce nieco bliżej.

Jak długo trzyma znieczulenie u dentysty?

Znieczulenie u dentysty – charakterystyka

Środki znieczulenia miejscowego stanowią podstawę współczesnych technik kontroli bólu w stomatologii. Do popularnych leków o takim działaniu należą przede wszystkim: artykaina, bupiwakaina, lidokaina, mepiwakaina. Są to głównie słabe zasady. Znieczulenie miejscowe w gabinecie stomatologicznym polega na odwracalnym zniesieniu przewodzenia nerwów przez działanie środka znieczulającego na obwodowy układ nerwowy. Co istotne, działanie to nie zaburza świadomości i odruchów fizjologicznych.

W warunkach fizjologicznych i w spoczynku na powierzchni aksonu tworzy się różnica potencjałów elektrycznych, co wynika głównie z działania pompy sodowo-potasowej. Jony sodu transportowane są na zewnątrz błony aksonu, natomiast po stronie wewnętrznej znajdują się jony potasu. W momencie pobudzenia dochodzi do otwarcia kanałów w błonie aksonu dla jonów sodu. Przedostają się one do wnętrza, czemu towarzyszy transport jonów potasu na zewnątrz. Konsekwencją jest zmiana potencjału i powstanie fali pobudzenia, która rozprzestrzenia się wzdłuż włókna nerwowego. Leki blokują etapy tego mechanizmu, przez co czucie bólu zostaje zniesione na pewnym odcinku i nie dociera do mózgowia. Działają bowiem na receptory zlokalizowane po wewnętrznej stronie błony komórkowej, powodując blokowanie kanałów sodowych i przez to hamowanie przewodzenia.

Rodzaje znieczulenia u dentysty

Wyróżnia się następujące rodzaje znieczulenia w stomatologii:

  • znieczulenie nasiękowe – zastrzyk aplikuje się bezpośrednio w dziąsło, w najbliższej okolicy konkretnego zęba. Dochodzi do pozbawienia czucia w okolicach dziąsła, języka i policzka;
  • znieczulenie powierzchniowe – polega na rozprowadzeniu żelu lub aerozolu znieczulającego. Znieczulenie to działa słabo i powierzchownie, dlatego przeważnie wykonuje się je jako znieczulenie przed zastrzykiem właściwym, np. u dzieci;
  • znieczulenie przewodowe – jedno z najsilniej działających. Polega na wstrzyknięciu substancji znieczulającej bezpośrednio w nerw zęba, co nie należy jednak do przyjemnych dla pacjenta procedur;
  • znieczulenie komputerowe – podaje się te same substancje, tylko w innej procedurze z wykorzystaniem specjalnego aplikatora, co jest dla pacjentów maksymalnie komfortowe;
  • znieczulenie podniebienne – znieczulenie podawane jest w tkanki podniebienia, co wymaga jednak od lekarza ogromnej precyzji, a dla pacjenta może być mało komfortowe.

Znieczulenie zawsze dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Znieczulenie u dentysty – jak długo trzyma?

Znieczulenie u dentysty podawane jest w takich dawkach, aby obejmowało cały planowany zabieg. Dlatego lekarz w pierwszej kolejności ocenia jamę ustną pacjenta i w myślach planuje poszczególne kroki, szacując czas zabiegu. Następnie ustala wiek (i nierzadko również wagę) pacjenta, aby na tej podstawie móc dobrać rodzaj znieczulenia wraz z jego dawką. Nie można zatem jednoznacznie ustalić czasu trwania znieczulenia u dentysty, ponieważ zależy to od wielu czynników. Zabieg rozpoczynany jest dopiero po kilku minutach od podania znieczulenia, aby miało ono czas zadziałać. Jeśli to konieczne, znieczulenie może być wzmocnione podczas zabiegu.

Znieczulenie – od czego zależy siła działania?

Siła działania znieczulenia zależy głównie od użytej dawki. Nie bez znaczenia pozostają jednak osobnicze predyspozycje. Niektórzy pacjenci są bardziej odporni na znieczulenie i mogą odczuwać je słabiej niż osoba w tym samym wieku i o tej samej masie ciała, jednak z innymi predyspozycjami. Jeśli pacjent wie, że potrzebuje zwiększonej dawki leku, powinien poinformować o tym lekarza na początku wizyty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Malamed S., Środki znieczulenia miejscowego, Magazyn Stomatologiczny, 9/2017.
  2. Szpringer-Nodziak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia Wieku Rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  3. Sobczak M., Emerich K., Gazda E., Wal-Adamczak A., Olejniczak M., Środki znieczulenia miejscowego w stomatologii dziecięcej: zalecenia Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, Polska Stomatologia Dziecięca, 4/2017.
  4. Kołakowska A., Pigan A., Znieczulenie miejscowe u pacjentów w wieku rozwojowym, Nowa Stomatologia, 4/2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *