Warto wiedzieć jak nitkować zęby, aby czynność była wykonana nie tylko efektywnie, ale i bezpiecznie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, a źle dobrana technika może uszkodzić szkliwo w przestrzeniach międzyzębowych oraz dziąsła. Z całą pewnością warto jednak nitkować zęby – to jedyna metoda umożliwiająca zachowanie maksymalnej czystości przestrzeni między sąsiednimi zębami.
Co to jest nić dentystyczna?
Nić dentystyczna jest podstawowym środkiem czystości, stosowanym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Może być woskowana lub niewoskowana. Współcześnie rozwój medycyny i rynku sprawił, że dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego produktu. Nici do zębów mogą być zapachowe, kolorowe czy o specyficznym działaniu, np. przeciwpróchnicowe (nasączone fluorem) lub wspierające dziąsła. Dużą popularnością cieszą się nici miętowe i o czarnym zabarwieniu, które ułatwiają czyszczenie zębów poprzez uwidacznianie resztek pokarmu. To również podstawowe akcesorium higieniczne osób ze stałym aparatem na zęby – wówczas najlepiej jednak zdecydować się na nici z usztywnianymi końcami, które ułatwiają dostanie się pod zamki aparatu.
Jak nitkować zęby?
Odpowiedniej grubości nić rozpina się między palcami lub używając specjalnych trzymadełek. Nici lub taśmy dentystyczne mogą stosować dzieci w momencie uzyskania odpowiednich zdolności manualnych, mniej więcej od 8-10. roku życia. Jednakże u młodszych dzieci, już w okresie uzębienia mlecznego, zabieg ten wcześniej powinni wykonywać rodzice. Szczególnie należy dokładnie nitkować powierzchnie międzyzębowe stałych trzonowców. Prawidłowe wykonanie tej czynności można przedstawić w kilku krokach:
- urwij nić o długości 35-40 cm;
- zawiń jej dalszą część na środkowy palec lewej ręki, zaś krótszą część na środkowy palec prawej ręki. Ostatecznie powinno się uzyskać około 8 cm nici między palcami;
- chwyć fragment 8 cm palcami wskazującymi i kciukami;
- delikatnie wsuń nić między zęby;
- przesuń nić w górę i w dół po brzegu zęba;
- delikatnie wsuń nić nieco poniżej linii dziąsła;
- czynność powtórz dla drugiej strony przestrzeni międzyzębowej oraz następnie dla wszystkich pozostałych przestrzeni w jamie ustnej.
Ważne, aby nie nitkować zębów zbyt gwałtownie i agresywnie, ponieważ może to spowodować podrażnienie, a w efekcie nadwrażliwość i krwawienie dziąsła. Każdą kolejną przestrzeń międzyzębową należy nitkować świeżym, nieużytym kawałkiem nici. Aby tego dokonać, wystarczy po nitkowaniu nawinąć na palec zużytą część, zaś odwinąć kawałek świeżej części nici.
Z całą pewnością dokładny instruktaż z pokazem uzyskamy w każdym gabinecie stomatologicznym. Wystarczy poprosić stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o krótki instruktaż prawidłowego nitkowania zębów. Często taki pokaz jest już w ofercie pakietu higienizacyjnego, który obejmuje skaling, piaskowanie zębów i fluoryzację.
Dlaczego warto nitkować zęby?
Nitkowanie zębów jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim:
- umożliwia usunięcie resztek pokarmowych i bakterii z przestrzeni międzyzębowych, czego nie jest w stanie dokonać zwykła szczoteczka do zębów;
- zapewnia świeży oddech;
- zmniejsza ryzyko rozwoju kamienia nazębnego i próchnicy;
- wspomaga utrzymanie białych, czystych zębów;
- chroni przed paradontozą.
Udowodniono, że więcej bakterii i płytki nazębnej gromadzi się na języku i w przestrzeniach międzyzębowych, niż na powierzchni samych zębów. Umycie wyłącznie powierzchni zębów sprawi, że jama ustna nie będzie wyczyszczona w odpowiednim stopniu. Co więcej, efekty będą zbliżone do pominięcia czyszczenia zębów. Nitkować zęby powinien każdy człowiek.
Jak często nitkować zęby?
Zaleca się nitkowanie przestrzeni międzyzębowych raz dziennie, przed umyciem zębów. Nie należy nitkować ich po umyciu zębów, ponieważ czynność powoduje wyjęcie resztek pokarmowych i płytki nazębnej na świeżo wyczyszczone powierzchnie zębowe, a następnie pozostawienie ich. Najlepiej najpierw nitkować zęby, a następnie szczoteczką wyczyścić zarówno płytkę nagromadzoną w ciągu dnia, jak i tę wyjętą za pomocą nici.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Walczak A., Sztuka mycia zębów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Felton A., Chapman A., Felton S., Zdrowie jamy ustnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
- Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.