Przemieszczanie się zębów

Spis treści

Przemieszczanie się zębów może być zarówno zjawiskiem fizjologicznym, wręcz pożądanym (np. podczas leczenia ortodontycznego), jak również zjawiskiem patologicznym, pojawiającym się w przebiegu różnych chorób. W tym drugim przypadku obserwujemy liczne, negatywne konsekwencje, choćby powstawanie wad zgryzu, krwawienia z dziąseł czy stany zapalne tkanek miękkich okołozębowych. Wymagane jest odpowiednie leczenie.

Przemieszczanie się zębów

Fizjologiczne przemieszczanie się zębów

Aparat ortodontyczny wywiera stały nacisk na poszczególne partie zębów, przy czym nacisk ten jest intensywniejszy przy korzystaniu z aparatów stałych. Już po kilku godzinach pojawia się pierwsza zmiana w ustawieniu zębów, zwykle jednak niewidoczna gołym okiem. Aparat na zęby powoduje stopniowe przemieszczanie się zębów, aż do momentu uzyskania przez nie oczekiwanej lokalizacji. Cały proces od strony fizjologicznej jest stosunkowo prosty, w miejsce w które przemieszcza się ząb, tkanka kostna zanika. Z kolei w miejscu jego poprzedniego ustawienia zaczyna się nawarstwiać, zapobiegając cofaniu się zęba do swojego wcześniejszego położenia.

Samo zjawisko przemieszczania się zębów przy aparacie ortodontycznym na ogół nie jest bolesne, choć może powodować pewien dyskomfort. Warto zaznaczyć, że po zdjęciu aparatu należy przykładać się nie tylko do codziennej higieny jamy ustnej, ale również do korzystania z aparatu retencyjnego, ponieważ zęby mają tendencję do wracania do swojego poprzedniego położenia, nawet po kilku latach od zakończenia leczenia. Aparat retencyjny „przypomina” im o swojej nowej lokalizacji, przez co efekty terapii są długotrwałe.

Patologiczne przemieszczanie się zębów

Ludzki organizm ciągle podlega zmianom pod względem fizjologicznym. Także w odniesieniu do jamy ustnej. Wystarczy zadziałanie niewielkiego bodźca, aby doszło do przemieszczania się zębów. Najczęściej zjawisko to obserwujemy w przebiegu wad zgryzu, już jeden źle ustawiony lub zrotowany ząb może wpłynąć na ustawienie wszystkich pozostałych zębów znajdujących się w łuku zębowym. Na wystąpienie wad zgryzu wpływ mają między innymi następujące czynniki:

  • zbyt długie ssanie piersi lub smoczka;
  • przygryzanie końcówki długopisu lub obgryzanie paznokci;
  • oddychanie przed usta;
  • zaburzenia wyrzynania się zębów mlecznych lub ich wypadania (np. podwójne uzębienie);
  • częste podbieranie brody ręką podczas siedzenia.

Wady zgryzu powodujące przemieszczanie się zębów stałych mają miejsce także w dorosłym życiu. Wówczas przyczynami mogą być np.:

  • utrata zębów stałych wskutek urazu czy ekstrakcji;
  • pojawienie się ósemek, czyli zębów mądrości, które wywierają nacisk na pozostałe zęby w łuku zębowym;
  • nieodpowiednio dobrane uzupełnienie protetyczne;
  • zaniedbanie retencji po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Kolejną grupą czynników ryzyka przemieszczania się zębów stałych są stany zapalne dziąseł. Jeśli aparat więzadłowy, dziąsła i okoliczne tkanki miękkie ulegają osłabieniu czy rozmiękczeniu, nie trzymają zębów stabilnie na swojej pozycji. Skrajnym przypadkiem przemieszczania się zębów (a nawet ich wypadania) jest szkorbut, wynikający z niedoboru witaminy C. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, w krajach rozwiniętych, choroby tej się praktycznie nie obserwuje.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Osmólska-Bogucka A., Czochrowska E., Zadurska M., Ortodontyczne przemieszczanie zębów – cztery poziomy zmian w tkance kostnej zębodołu cz.2 – przegląd literatury, Forum Ortodontyczne, 9/2013.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *