Zatkany nos

Spis treści

Zatkany nos to nieprzyjemne, subiektywne odczucie ciała obcego zalegającego w przewodach nosowych i zatokach, wskutek czego niemożliwe staje się komfortowe, płynne oddychanie. Najczęściej problem nasila się podczas leżenia, a delikatnie ustępuje w staniu i przyjmowaniu pozycji pochylonej. Jeśli problem nawraca, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub otorynolaryngologiem.

Zatkany nos

Zatkany nos – przyczyny

Problem zatkanego nosa najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia, grypy i zapalenia zatok. Są to schorzenia o podłożu wirusowym, które z łatwością przenoszą się drogą kropelkową, a więc np. podczas kaszlu czy kichania. Tak naprawdę każdy przypadek kataru może prowadzić do zatkanego nosa, zwłaszcza jeśli jest on gęsty. Ze względu na czynnik wywołujący katar wyróżniamy 3 podstawowe jego typy:

  • katar wirusowy;
  • katar bakteryjny;
  • katar alergiczny.

Każdy z nich jest nie tylko męczący i nieestetyczny, ale też może powodować poważne powikłania. Katar wirusowy i katar bakteryjny są konsekwencją wirusowego lub bakteryjnego zakażenia błony śluzowej nosa. Znaczne oziębienie lub względne przegrzanie organizmu osłabia układ immunologiczny, a to stwarza korzystne warunki dla wniknięcia wirusów albo bakterii chorobotwórczych przez błonę śluzową nosa. Katar alergiczny pojawia się w przebiegu alergii, której dokładne przyczyny wciąż nie zostały w pełni poznane. Inne możliwe przyczyny zatkanego nosa to:

Przy nawracającym problemie najlepiej skonsultować się z lekarzem otorynolaryngologiem.

Objawy zatkanego nosa

Zatkany nos to nieprzyjemne, subiektywne uczucie niemożności swobodnego oddychania, zwłaszcza wykonywania wdechów. Najczęściej zatkaniu ulega tylko jedna dziurka w nosie – jeśli leżymy na boku, jest to dziurka dolna. Jednocześnie przy zatkanym nosie klasycznym objawem jest katar. Katar wirusowy wyróżnia się wyciekiem wydzieliny wodnisto-śluzowej, z kolei katar bakteryjny – śluzowo-ropnej. Oprócz tego pojawiają się:

  • obrzęk małżowin nosowych;
  • drapanie w gardle;
  • kaszel;
  • czasami gorączka;
  • ból głowy;
  • uczucie ogólnego rozbicia.

Przy katarze alergicznym oprócz uczucia zatkanego nosa i wodnistego wycieku pojawiają się dodatkowo:

  • świąd nosa;
  • kichanie;
  • łzawienie oczu.

Stan zapalny błon śluzowych nosa, wywołujący katar i uczucie zatkanego nosa, przeważnie utrzymuje się 5-7 dni. Jeśli trwa dłużej, może wskazywać na choroby przewlekłe lub trwałą obecność wady anatomicznej / ciała obcego, co zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Nieleczony stan zapalny może mieć bowiem wiele poważnych konsekwencji, takich jak np. niedotlenienie organizmu, epizody zespołu bezdechu sennego czy powstawanie polipów, których wcześniej nie było.

Zatkany nos – diagnostyka

Jeśli zatkany nos jest konsekwencją ostrej infekcji, nie wymaga szczegółowej diagnostyki. Leczy się chorobę podstawową, a więc np. bakteryjne zapalenie zatok za pomocą antybiotyków lub grypę za pomocą metod objawowych (napary ziołowe, inhalacje, suplementy, leki zwalczające gorączkę). Przy przewlekłym zatkaniu nosa należy jednak wykonać bardziej szczegółowe badania, a podstawowym jest wziernikowanie nosa oraz badanie endoskopowe zatok.

Zatkany nos – leczenie

Do sprawdzonych, skutecznych, domowych metod łagodzenia uczucia zatkanego nosa należą:

  • inhalacje z dodatkiem ziół, olejków eterycznych i soli kłodawskiej lub soli himalajskiej;
  • stosowanie maści z dodatkiem olejku miętowego lub maści Vicks na klatkę piersiową i plecy;
  • przyjmowanie mikstury z miodu, czosnku, cebuli i cytryny;
  • picie złotego mleka, a więc mieszaniny mleka z kurkumą i miodem;
  • picie naparów z imbiru lub naparów ziołowych, najlepiej z rumianku, mięty czy melisy, do których dodać można sok z malin lub sok z czarnego bzu;
  • wysypianie się i odpoczynek organizmu, zwłaszcza nastawienie na wysokiej jakości sen.

Przewlekłe przypadki zatkanego nosa wymagają leczenia przyczynowego. Jeśli więc przyczyną jest skrzywiona przegroda nosa, można rozważyć jej chirurgiczną korekcję. Zabieg jest wskazany również przy polipach nosa czy ciałach obcych zalegających głęboko w przewodach nosowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, 10/2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *