Martwica miazgi to pojęcie odnoszące się do śmierci tej tkanki. Wymaga szybkiego leczenia endodontycznego. Organizm ludzki na ogół wydala bądź resorbuje martwicze tkanki. W przypadku zęba nie jest to jednak możliwe ze względu na specyficzne umiejscowienie miazgi w jamie zęba.
Dlaczego miazga zęba jest ważna?
Należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i na bieżąco leczyć wszelkie patologie, ponieważ miazga zęba pełni ważne funkcje w każdym wieku. Przede wszystkim stanowi barierę ochronną przed wtargnięciem drobnoustrojów, zaś w młodszym wieku jest konieczna dla prawidłowego zakończenia formowania korzenia.
Wykazano, że zęby z usuniętą miazgą stają się bardziej kruche i delikatne. Dodatkowo martwa miazga stanowi źródło zakażenia nie tylko dla okołowierzchołkowych tkanek w jamie ustnej, ale także dla odległych narządów. To spore ryzyko dla pacjenta.
Rodzaje martwicy
Wyróżniamy dwa rodzaje martwicy miazgi zęba:
- martwicę częściową;
- martwicę całkowitą.
Częściowa dotyczy sytuacji, gdy nie cała miazga zęba ulegnie martwicy – część pozostaje bowiem żywa. Żywa część pozostaje jednak zazwyczaj w stanie rozległego stanu zapalnego, najczęściej ropnego. Martwica częściowa dotyczy miazgi komorowej. W takim przypadku proces chorobowy stanowi następstwo nieleczonego stanu zapalnego.
Z kolei całkowita martwica – jak wskazuje nazwa – obejmuje całą miazgę koronową i korzeniową. Masy martwicze przez otwór wierzchołkowy mają bezpośredni kontakt z tkankami okołowierzchołkowymi i mogą wywoływać stany zapalne. Martwica, do której nie wniknęły drobnoustroje gnilne raczej nie powoduje odczynów w przyzębiu wierzchołkowym.
Z czego wynika martwica miazgi?
Martwica miazgi może być spowodowana przez bakterie znajdujące się w ubytku próchnicowym i produkty ich metabolizmu lub przez przerwanie pęczka naczyniowo-nerwowego. W przypadku martwicy częściowej uwagę zwraca się na nieleczone stany zapalne zęba. Do pozostałych przyczyn martwicy miazgi można zaliczyć między innymi przewlekłe stosowanie niektórych leków oraz urazy mechaniczne.
Miazga martwicza pozostaje w jamie zęba i ulega najczęściej rozpadowi zgorzelinowemu. Może także zostać usunięta w trakcie leczenia endodontycznego i jest to zalecane rozwiązanie.
Leczenie martwicy miazgi
Leczenie zachowawcze zębów z martwą miazgą obejmuje antyseptyczne leczenie kanałowe. Przy częściowej śmierci miazgi stosuje się jej usunięcie w znieczuleniu, ze względu na bliską obecność żywej, bogato unerwionej tkanki. Należy pamiętać, aby w przypadku stanów zapalnych żywej jeszcze miazgi jak najszybciej udać się do stomatologa, ponieważ wczesne podjęcie leczenia zwykle zapewnia powrót do zdrowia i zachowanie zęba. Domowe sposoby przy zapaleniu miazgi nie są wystarczające.
Różnego rodzaju przeszkody mechaniczne (np. znaczna krzywizna korzeni czy zwapnienia) uniemożliwiające prawidłowe opracowanie kanałów są przyczyną zmiany metody leczenia na zachowawczo-chirurgiczną lub chirurgiczną. W pierwszej grupie mamy do wyboru resekcję, radisekcję oraz hemisekcję, zaś najczęściej stosowaną metodą chirurgiczną jest ekstrakcja zęba.
Podsumowanie
Zapalenie miazgi zęba jest fizjologicznym zjawiskiem walki organizmu z czynnikami szkodliwymi. Innymi słowy, jest to reakcja obronna tej tkanki. Początkowo zmiany te są jeszcze odwracalne, dlatego konieczne jest tak szybkie podjęcie leczenia w gabinecie stomatologicznym. Gdy jednak stan zapalny nie jest leczony i trwa dłuższy czas, następuje martwica miazgi lub jej zgorzel. Są to zjawiska nieodwracalne, które mogą skutkować nawet usunięciem zęba.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2011.
- Makowiecki P., Trusewicz M., Tyszler Ł., Buczkowska-Radlińska J., Leczenie biologiczne miazgi zębów stałych, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
- Pazera R., Szczepańska J., Nowoczesna metoda leczenia martwicy miazgi w zębach z nieukształtowanym wierzchołkiem – rewaskularyzacja miazgi. Część 1, Nowa Stomatologia, 1/2014.